• Deň, ktorý patrí všetkým mamám

          • Každý rok sa druhá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek. Ide o medzinárodnú udalosť, keďže nielen u nás na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách sa tento deň oslavuje ako Deň matiek.

            Preto milé pani profesorky a všetky ženy – mamičky, prijmite od nás študentov malý slovný darček.

            Nie je nič váženejšie ako byť matkou. Všetky matky určite potvrdia, že byť mamou je niečo nádherné, napĺňajúce, radostné, zároveň aj zodpovedné, veľa razy náročné, niekedy bolestné.

            Všetci to vieme. Pre každého je jeho mamka tou najdôležitejšou osobou na svete. Mamka je ten človek, ktorého náruč sme pocítili ako prvú. Bolo to jej objatie, jej pohladenie, čo sme pociťovali od prvých dní nášho života. Jej hlas sme počúvali, učili sa prvé slová od nej.

            Mama si zaslúži nielen našu úctu, zaslúži si našu lásku, zaslúži si, aby sme sa starali o jej šťastie. Deň matiek je príležitosť všetko toto si pripomenúť, aby sme na to v bežiacom kolobehu života nezabúdali. Zároveň je to dôvod, aby sme svojej mame vyjadrili city, aby sme ju objali, pripravili jej radosť.

            A preto aj dnešné poďakovanie je venované matkám. Je venované mamám všetkým, či už majú deti malé a venujú im svoju každodennú starostlivosť, alebo sú to mamy už s deťmi dospelými, ktoré si už drobnými starosťami prešli a teraz prežívajú zas to, čím žijú ich deti. Však nenadarmo sa hovorí, malé deti – malé starosti, veľké deti – veľké starosti. Čo všetko si musí jedna matka prežiť, viete len vy ženy. Obzvlášť v tejto situácii, aká je teraz, keď nás ohrozuje pandémia koronavírusu, si naše mamičky vážime o to viac.

            Prajeme teda všetko dobré všetkým mamičkám. Mladým mamičkám, aby si užívali radostí so svojimi detičkami a taktiež mamkám skoršie narodeným, aby im ich veľké deti prinášali viac radostí ako starostí.

            Všetko dobré vám prajeme!

            Lucia Salaiová a Danka Kardošová, I. A

          • OZNAM

          • Riaditeľstvo školy oznamuje žiakom, že potvrdenia o návšteve školy vybavujeme v súčasnej situácii elektronickou formou. O vydanie potvrdenia môžete požiadať e-mailom na adrese sekretariátu školy sekretariat@spsstavebnalc.edu.sk

            Dôležité je do e-mailu uviesť celé meno žiaka, triedu a z dôvodu variability tlačív tiež účel, na ktorý má byť potvrdenie vystavené.

            Ďakujeme za pochopenie.

            Slavka Danková

          • Každý športovec začína na svojom ihrisku

          • Na tomto ihrisku to všetko začalo. Už ako malá som tu trávila veľa času s ocinom a s bratmi. Veľakrát, keď sa hral nejaký zápas, tak som sa ešte bála zaradiť sa medzi tých starších chlapov, a tak som len stála za plotom a keď náhodou prekopli loptu, tak som im ju podávala.

            No postupom času ako som rástla, tak som sa odhodlala, že to skúsim aj s nimi. A neľutujem. Veľa ma to naučilo, hlavne ocino a bratia ma toho veľa naučili, za čo im ďakujem. Ale neskôr som sa začala rozvíjať aj sama a doviedlo ma to až sem. Teraz keď hráme proti nejakým chlapcom, ktorí hrajú na druhej strane ihriska, tak sa len čudujú, že dievča hrá niekedy lepšie ako oni. A vtedy mám radosť, že som to dotiahla tak ďaleko. Nie tak ako som o tom snívala pred niekoľkými rokmi, ale som rada za to, kde som.

            A na toto ihrisko nikdy nezabudnem. Nie je to žiadny exclusive, ale je to moje detstvo a môj začiatok. Takže tak nejak. Neviem, či to niekto dočítal až sem, ale chcela som tým vlastne povedať, že nezabúdajme, kde sme vyrastali a kde sa to všetko začalo. Lebo bez toho by sme neboli teraz tam, kde sme.

            Barbara Mileiová, III. S

            (Foto: www.facebook.com/barbara.mileiova)

          • Olívia Sojková, pedagogička geografie o online prehliadkach Slovenského múzea máp: „Aj pre pedagóga je radosť, keď dostane spätnú väzbu, že takéto úlohy sa študentom páčia.“

          • Slovenské múzeum máp sa počas epidémie koronavírusu snaží byť bližšie k svojim návštevníkom aj prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky. Novinku v tomto smere predstavuje séria online videoprehliadok. Jeho virtuálnu prehliadku, od uzavretia kultúrnych inštitúcií kvôli pandémii, videlo ku koncu apríla 2020 viac ako 4000 online návštevníkov. Online spoznávanie zaujímavých exponátov z oblasti geológie, geografie a kartografie ponúkla táto kultúrna inštitúcia cez oddelenia školstva niektorých samosprávnych krajov aj ako učebnú pomôcku pre učiteľov uvedených predmetov. O tom aká bola odozva o takéto vzdelávanie u študentov, sme sa porozprávali s vyučujúcou predmetu geografie zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci Olíviou Sojkovou.

            Ako sa Vám darí zhostiť domáceho vzdelávania, ktoré v tomto čase kvôli potrebným ochranným opatreniam musia zvládať pedagógovia, študenti aj žiaci?

            Tak ako celá spoločnosť ocitlo sa aj školstvo v úplne novej situácii. Našťastie sme škola technického zamerania a už dlhšiu dobu veľmi intenzívne pracujeme aj „elektronicky“. Možno preto nebolo online vzdelávanie pre našich študentov veľký šok. Výzvu predstavovalo skôr didaktické uchopenie učiva – aby bolo vyučovanie čo najviac názorné, praktické a samozrejme aj zážitkové.

            Využívate okrem interaktívnych úloh, ktoré sú ponúkané aj prostredníctvom televízneho vysielania RTVS nejakú inú pútavú formu vzdelávania pre študentov?

            Myslím, že materiálu je dosť a je skutočne z čoho vyberať. Ale nemôže to byť len o množstve informácií. Veď presedieť celé hodiny nad úlohami a cvičeniami pred počítačom vo svojej izbe je výzva aj pre dospelého. Hneď človeka v karanténe prepadnú myšlienky rozbehnúť sa niekam, najlepšie na výlet. Na hodine geografie napríklad do Slovenského múzea máp. Klik a sme tam. Primerane dlhé video stačí učiteľovi doplniť o zaujímavé otázky a úlohy a vyučovacia hodina ubehne ako voda.

            Čo Vás ako pedagogičku inšpirovalo využiť práve túto možnosť vzdelávania?

            Je to už spomínaná zážitkovosť, ale aj autentičnosť prostredia, odbornosť výkladu a veľmi dobre zvolené časové rozpätie videí. Okrem toho z obsahu videí môže pedagóg vytvoriť veľké množstvo klasických ale hlavne kreatívnych úloh.

            Akou formou ste oslovili študentov, aby si online prehliadky pozreli?

            V rámci elektronickej triednej knihy som ich pozvala na návštevu múzea. Dostali link, cez ktorý sa prihlásili.

            A ako reagovali Vaši študenti na túto interaktívnu pomôcku?

            Úlohy splnili bez problémov a posielali smajlíkov. Aj pre pedagóga je radosť, keď dostane spätnú väzbu, že takéto úlohy sa študentom páčia.

            Slovenské múzeum máp vzniklo v roku 2018. Podarilo sa Vám ho spolu s Vašimi študentmi navštíviť už aj osobne? Prípadne, ak nie, inšpirovali Vás videoprehliadky k jeho osobnej návšteve?

            Zatiaľ ešte nie, ale verím, že v budúcnosti sa práve s týmito študentami dostaneme aj do reálneho múzea.

            Mgr. Lucia Lalíková

          • NE-TALENTY ZO SUPERSTAR

          • V čase karantény sa aj televízia stáva dobrým priateľom

            Nedeľné večery už niekoľko týždňov patria na jednej nemenovanej televíznej stanici známej hudobnej šou o hľadaní speváckych talentov.

            Po zhliadnutí niekoľkých častí, mi nedá nevyjadriť sa k tejto téme a poviem na rovinu, často sa pozastavím nad tým, ako niektoré osoby prídu na to, že sú hodné zúčastniť sa takejto súťaže.

            Hovorím o ,,spevákoch”, ktorých výkony sa dajú prirovnať asi k niečomu takému, akoby som sa ja snažila namaľovať obraz Leonarda da Vinciho (a možno ešte horšie). Je síce pekné, keď si človek verí a má o sebe tú najlepšiu mienku, ale predsa troška úprimnej sebakritiky a skromnosti by niektorým naozaj nezaškodilo. Proste a jasne spievať nemôže vedieť každý a v takejto šou sa nedá hovoriť o tom, že aj snaha sa cení.

            Už len predstava, že sa na takýto program díva tisíce ľudí a človek, ktorý tam ide s domnienkou, že je rodený umelec (aj keď opak je pravdou), sa vlastne zosmiešni pred očami polovice národa. Niekedy mám ale pocit, že ja sa hanbím viac ako samotný ,,PACIENT”.

            Ešte jedna vec ma na tom celom zaráža, a síce... to naozaj takéto NE-talenty nemajú vo svojom okolí niekoho úprimného, čo by im vysvetlil, že na spev nemajú a nie je šanca, že sa stanú SUPERSTAR.

            Je tu však ešte jedna možnosť a to tá, že dotyční túžia po tom, aby sa dostali do rebríčka takzvanej ,,HVIEZDNEJ ROTY”. V takom prípade nemôžem namietať. Nakoľko sláva ,,spevákov” z hviezdnej roty naozaj v niektorých prípadoch trvala dlhšie ako sláva ozajstných spevákov SUPERSTAR.

            Sara Valachová, II. S

             

          • Oznam pre rodičov a žiakov školy

          • Na základe usmernenia MŠVVaŠ SR na hodnotenie žiakov strednej školy, odborného učilišťa a praktickej školy v čase mimoriadnej situácie podpísaného ministrom školstva, aktualizovaného dňa 20.04.2020, Vám oznamujem, že na konci školského roka 2019/2020 sa okrem výchovných predmetov Etická výchova a Náboženská výchova, budú neklasifikované, t.j. hodnotené iba slovom „absolvoval“ aj vyučovacie predmety Telesná a športová výchovaŠportová príprava.

            Všetky ostatné vyučovacie predmety vo všetkých ročníkoch budú klasifikované.

            V Lučenci, 21.04.2020

            Mgr. Ladislav Vikor, riaditeľ školy

          • Netradičný 42. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti

          • Epidemiologická situácia na Slovensku bohužiaľ zasiahla aj do organizácie Krajského kola SOČ, ktoré sa malo uskutočniť dňa 3. apríla 2020 v priestoroch SPŠ dopravnej vo Zvolene. Na základe vývoja situácie Štátny inštitút odborného vzdelávania Bratislava rozhodol o obmedzenej, dištančnej forme uskutočnenia Krajského a Celoštátneho kola 42. ročníka súťaže.

            Pri rozhodnutí sa zohľadnilo, že súťaž prebehla na školských kolách ešte podľa pôvodnej formy a na základe posunutých prác v e-systéme hodnotitelia Krajského kola mohli študovať písomnú aj grafickú časť prihlásených odborných prác.

            Súťažiaci sa tentokrát museli uspokojiť s hodnotením svojich prác len „na diaľku“, uvedomujúc si, že spôsob ústnej obhajoby pred hodnotiacou komisiou a diskusie v rámci prezenčnej formy súťaže sú nezameniteľné.

            Našu školu na Krajskom kole SOČ reprezentovali práce žiakov, ktoré postúpili z 1. a 2. miesta školského kola:

            Alexander Jacso (IV.A) - Polyfunkčný dom Woody

            Imrich Hájaš (IV.A) - Polyfunkčný dom

            Práce našich žiakov bojovali v súťažnom odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia. Imrich Hájaš obsadil 4., Alexander Jacso 5. miesto. Podľa vyjadrenia krajskej hodnotiacej komisie rozhodovanie nemali ľahké, v rámci súťažného odboru sa zišla silná konkurencia a všetky práce boli na veľmi vysokej úrovni.

            Srdečne gratulujeme našim súťažiacim žiakom, ktorí neľutovali svoje osobné voľno a mimo svojich školských povinností venovali nemálo času a veľkú aktivitu, kým dospeli do cieľového štádia!

            Angela Fajdová, metodik SOČ

          • My sme doma, planéta sa zotavuje alebo koronakríza prospieva prírode

          • 22. apríl je Dňom Zeme. Počas nariadenej karantény sa naša planéta ozdravuje. Vo veľkomestách sa vyčistilo ovzdušie, prázdne ulice obsadila divá zver. Ako dlho tento pozitívny vplyv koronakrízy vydrží? Celosvetová pandémia nového koronavírusu priniesla okrem množstva obetí na životoch a karanténnych opatrení aj niekoľko pozitívnych vplyvov na životné prostredie. Obmedzenie pohybu spôsobilo, že niektoré miesta sa doslova revitalizujú. Európske veľkomestá už dlho nemali také čisté ovzdušie. Potvrdila to Európska vesmírna agentúra. Nad Milánom, Parížom, Madridom došlo k výraznému poklesu znečisťujúcich látok. Aj New Yorku klesli emisie oxidu uhličitého o 10%. Výrazne sa obmedzila letecká doprava, ktorá výrazne znečisťuje ovzdušie.

            Vyčistili sa aj svetoznáme kanály v Benátkach, kde teraz nepremávajú žiadne člny, lode, a tak sa nečistoty usadili na dne. Vyľudnené mestá začala navštevovať divá zver. Do Paríža, Talianska (Bergama) si vyšli diviaky. V Čile sa potulujú pumy, v Londýne vidno stádo danielov. Dokonca vo Walese videli stádo kamzíkov.

            Samozrejme, v iných sférach koronakríza nie je k prírode taká citlivá. Nastal rozvoz balených jedál, používanie mikroténových rukavíc, rúšok či iných zdravotníckych pomôcok, čím sa zvyšuje množstvo plastového odpadu.

            Pozitívne efekty na životné prostredie sú podľa ekológov len dočasné a po skončení karantény sa všetko vráti do pôvodného stavu, alebo sa to ešte zhorší. Všetci sa budú snažiť dohnať stratený čas a stav emisií sa rýchlo zhorší.

            Ako vždy, všetko máme vo svojich rukách.

            Barbi Mileiová, III. S

          • Kam po strednej

          • V aprílovom čísle časopisu Kam po strednej si môžete nájsť napríklad aktuálne informácie o termínoch na podanie prihlášky na vysoké školy ako aj termíny prijímacích pohovorov.

            Keďže sú školy zavreté, pripravili toto vydanie v ľahko čitateľnej elektronickej forme.

            Listovaciu podobu celého časopisu nájdete na tomto linku:

            https://anyflip.com/wotj/ugkv/

          • Ako tráviš svoj voľný čas Ty?

          • Výzva

            Prežívame veľmi ťažké časy. Táto situácia, v ktorej sme sa ocitli, nie je ľahká pre nikoho z nás. Zrazu sa zastavil život v našich laviciach, v uliciach, v našich životoch. Čas plynie oveľa pomalšie ako inokedy.

            Sme zvedaví, ako trávite svoj voľný čas.

            ŽŠR Vás vyzýva, aby ste nám poslali na mailovú adresu erikszabo7@gmail.com, fotografiu alebo video ako trávite čas doma a možno tým inšpirujete ďalších.

            Fotky posielajte s menom a priezviskom, triedou a jednou či dvoma vetami.

            Ako tráviš svoj voľný čas Ty?

          • Niektoré veci oceníme, až keď o ne prídeme

          • Koronavírus, Covid–19 dva doteraz neznáme pojmy, ktoré ľudia dosiaľ nepoznali, zrazu pozná každý človek našej planéty. Objavil sa v meste Wu-Chan v čínskej provincii Chu-pej ešte v decembri minulého roka. Každý si myslel, že sa s tým Čína rýchlo vysporiada, ale opak bol pravdou.

            V priebehu troch mesiacov vírus zasiahol celý svet. Zasiahol život nás všetkých: detí, rodičov, starých rodičov. Vryl sa do nášho každodenného života a zmenil správanie a životný postoj ľudí. Musíme sa mu prispôsobiť v osobnom aj v pracovnom živote. Deti nemôžu chodiť do škôl, rodičia do zamestnania. Prognózy odborníkov nie sú vôbec ružové. Obyčajní ľudia prichádzajú už teraz o zamestnanie, živnostníci o živobytie, ekonomika sa spomaľuje. Naozaj závisí na každom jednotlivcovi, ako sa k tomuto problému postaví. Veci, ktoré som predtým bežne vykonával, teraz nemôžem. Každý deň som zahltený informáciami, či už negatívnymi alebo pozitívnymi. Počujem o rôznych konšpiračných teóriách, že vírus bol umelo vytvorený v laboratóriu, alebo že vírus unikol z laboratória vo Wu-chane, v ktorom sú uložené najnebezpečnejšie vírusy na svete. Počul som aj teóriu, že koronavírus vypustili Američania na Čínu, aby zastavili jej hospodársky rast. Je to vôbec možné? Ako sa to všetko bude ďalej vyvíjať? Ako sa k tomu postavia ostatné krajiny, v ktorých sa vírus nekontrolovateľne šíri? Prečo nezavedú aj iné štáty rovnako prísne opatrenia ako Slovensko? Mám sa skutočne báť o svoj život?

            Myslím si, že pokiaľ budem ja a všetci ostatní dodržiavať prísne opatrenia, ktoré boli u nás zavedené, môžeme s vírusom úspešne bojovať. Je na každom z nás, ako sa k tomu postaví. Mojim prianím je, aby sa všetko čo najrýchlejšie vrátilo do zabehnutých koľají. Chýbajú mi spolužiaci a kamaráti. Chýba mi škola aj učitelia. Chýbajú mi prechádzky po prírode. Naozaj mi chýba obyčajný bežný život, čo som žil predtým.

            Michal Jakuba, III. A

          • Ďakujeme!

          • Naozaj sa netreba obávať koronavírusu? Naozaj je to niečo podobné chrípke? Zachránia nás rúška? Ostane tento vírus už navždy a musíme sa prispôsobiť životu v karanténe? Je to vyrobené v laboratóriách alebo naozaj to spôsobili netopiere?

            Na väčšinu otázok nevieme odpovedať, ale určite to NIE JE ŽART! Treba na to čas. Ale koľko? Nikto nemôže vedieť. Pre každého je táto situácia nová a strastiplná. Dlho sme to poznali len ako koronavírus, ale po čase táto choroba dostala meno COVID-19. Aké krátke meno, a ako veľmi nám môže zmeniť a ovplyvniť život, hoci na začiatku sme si to ani nemysleli.

            Od začiatku roka k nám prichádzali správy o pribúdajúcich chorých v Číne. Taká ďaleká krajina, a predsa sa to dostalo aj na Slovensko. Už je to celosvetový problém. Sme v tom spolu. Chráňme sa rúškami. Je to najefektívnejší spôsob chrániť sa navzájom. Časté umývanie rúk, dezinfekcia, obmedzenie sociálnych kontaktov a dodržiavanie všetkých predpisov a pokynov chráni nielen nás, ale aj ostatných okolo nás.

            Ak ste v karanténe, ostaňte doma, ale nedovoľme prosím, aby sa svet prestal točiť. Život pôjde ďalej, aj keď sa na seba budeme smiať len očami. Táto choroba si nevyberá, aj keď postihuje hlavne starších ľudí, ale predsa ju nemôžeme podceňovať, lebo nakazení sú športovci, významní ľudia, stredná generácia, ba aj deti. Nezabije každého človeka, ktorý sa dostane do jej cesty, ale aj tak je to nebezpečné, lebo jej symptómy sa ťažko znášajú. Môže to byť horúčka, triaška, dýchavičnosť, únava, celková slabosť a podobné. Záleží to od imunity, ako sa s tým človek popasuje.

            My, čo sme zdraví, neberme toto obdobie ako trest, ale využime ho naplno. Pozerajme sa na tento čas pozitívne. Celé dni môžeme tráviť so svojimi blízkymi, vykonávať aktivity nášho záujmu. Buďme radi, že nemusíme riskovať naše životy, ako tí ľudia, ktorí sú v prvej línií v boji proti tomuto ochoreniu.

            Naša veľká vďaka patrí záchranárom, lekárom, sestričkám, ostatnému zdravotníckemu personálu, predavačom, colníkom a každému, kto pomáha v tejto núdzovej situácii.

            Teraz, v súčasnosti, musíme ostať doma, aby sme mohli ísť von v budúcnosti. Aby sme mali ísť ku komu, kde a prečo. Ostaňme dnes od seba ďalej, aby sme sa zajtra mohli silnejšie objať.

            Miriam Nagyová, III. A

          • Čo tak zmeniť formu komunikácie?

          • Kedy ste naposledy niekomu napísali a poslali list či pohľadnicu? Dávno, však ? Nuž, tak kedy, keď nie teraz, je ten správny čas to napraviť?

            S mnohými príbuznými či priateľmi sa možno dlhšie neuvidíte, a hoci sa môžete spojiť rôznymi inými modernými spôsobmi, ten pocit, keď si v schránke nájdete rukou písaný list či pohľadnicu, je nenahraditeľný. Hoci je takáto „papierová pošta“ už trochu zastaralý spôsob komunikácie, v mnohom tú elektronickú dokáže poraziť. List je hmatateľný, môžete si ho podržať v ruke, privoňať k nemu, je omnoho osobnejší ako email a častejšie sa k nemu môžete vrátiť a potešiť sa nielen jeho obsahom, ale aj vizuálom. Nesie v sebe hmatateľnú stopu pisateľa. A ako nato? Urobte si čas na písanie, vyberte si pekný papier s obálkou alebo si vyrobte vlastný pozdrav. Nie je to vôbec zložité, odreagujete sa pri tom. Premyslite si, o čom chcete písať, s čím sa chcete podeliť a čo konkrétne vás zaujíma zo života adresáta. Dajte si záležať na oslovení, ktoré by malo byť milé a povzbudivé. Pri písaní buďte úprimní, papier znesie všetko. Sami možno zistíte, že sa vám myšlienky na papier kladú jednoducho, ľahko, bez váhania a že písaním viete povedať možno viac ako slovami.

            Je dokázané, že písanie zlepšuje sústredenie, podporuje pamäť a zároveň trénuje jemnú motoriku. Okrem toho je príjemnou úľavou pre oči po celodennom kontakte s monitorom počítača či telefónu. Tak do toho!

            Inka Balážová

          • Oznam ohľadne prihlášok na VŠ

          • Milí študenti,

            vzhľadom na vzniknutú situáciu väčšina VŠ nežiada písomné potvrdenie správnosti vyplnenia prihlášky (správnosť známok) od strednej školy. Budú to chcieť až po návrate do školy. (pre istotu si to skontrolujte na stránke VŠ)

            Ale ak VŠ, na ktorú chcete podať prihlášku predsa žiada takéto potvrdenie, tak postup je takýto:

            -vyplníte prihlášku

            -doplňte známky (správanie a etickú/náboženskú výchovu netreba). Ak škola umožňuje, načítajte známky z Edupage (niektoré školy to majú v časti: „Načítať známky zo Žiackej knižky aSc“), tým máte istotu, že budú správne vyplnené

            -pridajte ako ďalšie 2 predmety: „Teoretická časť odbornej zložky“ a druhý „Praktická časť odbornej zložky“ (bez známok)

            -označte predmety, z ktorých budete maturovať, čiže označiť: ANJ(B1), SJL, „Teoretická časť odbornej zložky“, „Praktická časť odbornej zložky“

            -vytlačte/vyexportujte prihlášku (formát .pdf)

            -takto "vytlačenú" prihlášku mi vo formáte .pdf (alebo aj v inej, ale forme, ktorú dokážem vytlačiť) pošlite na e-mail: pandiklari@gmail.com. Do predmetu správy prosím napíšte: VŠ_prihláška_vaše meno

            -prihlášky budem môcť potvrdzovať len raz do týždňa

            1. TERMÍN: prihlášky poslané najneskôr 29. marca 2020 do 12:00 hod. môžete prevziať v pondelok, teda 30. marca 2020 (cez e-mail dostanete info kedy)
            2. a ďalšie termíny vždy utorky (potvrdzujem prihlášky poslané najneskôr deň pred tým, čiže pondelky do 12:00 hod.)

            Prosím Vás, dodržujte tieto termíny, lebo škola je zavretá, v inom termíne Vám nebudem môcť vyhovieť!

            Ďakujem

            Ing. Klára Pandi, výchovná poradkyňa

             

        • Labyrint světa a ráj srdce
          • Labyrint světa a ráj srdce

          • 28. marca 1592 sa na česko-slovenskom pomedzí v Moravskom markgrófstve narodil Jan Amos Komenský, významná osobnosť svetovej pedagogiky, učiteľ. Tento deň sa stal sviatkom všetkých pedagogických pracovníkov.

            Jeho sen o škole hrou sa snažia napĺňať generácie učiteliek a učiteľov už celé stáročia a nech sa v novodobej pedagogike objaví čokoľvek, vždy je to len potvrdením jeho didaktických zásad a idey, že učiteľ je pre spoločnosť nenahraditeľný.

            „Je nepremožiteľná sila pravdy ak je vyzbrojená svetlom poznania.“ Tento citát platí v dnešnej mimoriadnej situácii oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Vedomosti a poznanie sú skutočnou armádou novodobej spoločnosti, preto každý, kto sa vzdeláva a každý, kto vzdeláva, bojuje na tom najdôležitejšom fronte.

            Žiaľ, táto práca nie je viditeľná hneď, a preto možno učitelia nie sú hviezdy na nebi konzumnej spoločnosti, ale určite sú kompasom v labyrinte sveta a cestou k nájdeniu raja srdca. Všetkým pedagogičkám a pedagógom ku Dňu učiteľov patrí gratulácia a poďakovanie.

            Mnoho síl a výdrže do ďalšej práce!

            Olívia Sojková

          • Upozornenie od pána riaditeľa

          • Milí žiaci!

            Upozorňujem hlavne Vás, ktorí ponímate stav karantény, ako prázdniny a nebudete si plniť školské povinnosti, teda pripravovať si zadané domáce úlohy od všetkých vyučujúcich a zo všetkých predmetov, respektíve ich nebudete včas a riadne odosielať, že to v konečnej klasifikácii môže mať vážny dopad a môže sa stať, že budete neklasifikovaní, či neprospejete.

            Preto Vás v dobrom úmysle vyzývam, začnite pracovať, aby sme spoločne dospeli k záveru, ktorý bude prijateľný pre nás všetkých a tak dokážeme predísť nastávajúcim problémom.

            A na záver: dodržujte pokyny krízového štábu, nebuďte hrdinovia, že sa Vás to netýka!

            Pozdravujem Vás všetkých a pevne verím, že po prečítaní týchto riadkov sa Vám ozrejmí o čo vlastne ide.

            Vikor Ladislav - riaditeľ školy

        • Koronavírus
          • Koronavírus

          • Čo koronavírus je? Ktoré konšpiračné teórie vznikli? Čomu ľudia veria? Čoho sa boja? Čo si teraz vážia? Koho obdivujú? Čomu vírus pomohol?

            K prenosu COVID-19 dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašľaní, ale aj priamym kontaktom. Diagnostika je laboratórna. Účinná terapia zatiaľ nie je známa. Liečba je spravidla symptomatická.

            Na začiatok si vysvetlime pojem konšpiračnej teórie. Konšpiračná teória, alebo inak nazývaná sprisahanecká teória, je názor na ľubovoľnú tému, ktorý tvrdí, že istá skupina ľudí vedome a (konšpiračne) pôsobí v neprospech inej skupiny ľudí alebo celého ľudstva. Konšpiračné teórie vysvetľujú historické alebo súčasné udalosti ako výsledok tajného sprisahania skupiny mocných činiteľov.

            K tomuto vírusu existuje mnoho konšpiračných teórii. Existuje teória o tom, že COVID-19 je biologická zbraň, ktorá má pomôcť pretriediť obyvateľstvo planéty. Mohamúd Ahmadínedžád vyhlásil COVID-19 za biologickú zbraň a New York Post, uverejnil článok, kde tieto domnienky prezentoval ako fakty. Potom je tu teória to tom, že Dean Koontza predpovedal túto situáciu v knihe „The eyes of darkness“ už v roku 1981. V knihe popisuje, že vírus zabíjajúci ľudí, vypukne v Číne v roku 2020. Mýlil sa len v tom, že vírus bude mať 100% úspešnosť úmrtnosti. Ďalej existuje teória o tom, že vírus bol laboratórne vytvorený a vypustený, aby sa prestalo hovoriť o koncentračných táboroch v Číne. Pretože na konci minulého roka  unikla informácia, ktorá tvrdila, že v Číne existujú koncentračné tábory, kde väznia milióny moslimov, ktorých sa snažia preučiť na iné náboženstvo. Pár dní na to sa do sveta dostala informácia o COVID-19. Do sveta sa dostala aj teória o tom, že COVID-19 vlastne prišiel z vesmíru. Profesorka Chandra Wickramasingeová potvrdila, že vírus sa na Zem dostal pomocou meteoritu, ktorý v októbri roku 2019 preletel nad Čínou. Túto teóriu ale vyvracia podobnosť vírusu s predchádzajúcimi – SARS a MERS. A na Zemi sa po tomto meteorite nenašli žiadne stopy. Nájdu sa aj konšpirátori, ktorí tvrdia, že COVID-19 nie je vírus, ale účinok pôsobenia 5G veží. Túto teóriu šírila aj slávna speváčka Keri Hilson na svojom Twitteri. Pri tejto teórii sa znova spomína aj meno Billa Gatesa, ktorý má podľa konšpirátorov vakcínu v podobe čipu, ktorými potom bude monitorovať pohyb ľudí. No najväčšia fáma je, že kokosový olej je najúčinnejšia alternatíva lieku.

            Čoho sa Slováci najviac boja? Ľudí, ktorí sa vôbec nesprávajú ako sa majú. Napríklad často sa stáva, že obyvatelia nedodržujú nariadenia vlády. Nenosia ochranné pomôcky, ak ich na to niekto okoloidúci upozorní, sú často arogantní a neuvedomujú si ako svojím správaním ohrozujú nielen seba, ale aj iných ľudí. Dodržujte to čo máte! Nie je to len o vás. Ľudia sa boja aj svojich spoluobčanov, ktorí sa vracajú z rôznych krajín. Mnohí z nich totižto nedodržujú domácu karanténu. Ľudia sa boja, ako vyplatia nájom a bežné účty. Mnohí totižto zostali na tieto dni bez práce. Veľké firmy sa kvôli vírusu rozhodli svoje pobočky uzatvoriť alebo skrátiť pracovnú dobu len na niekoľko hodín. No najčastejšie sa ľudia boja toho, aký dopad to bude mať na náš každodenný život. Mnohé malé, ale aj veľké podniky sa boja o to, aký dopad to bude mať na ekonomiku.

            My, študenti, sa často pýtame ako to bude s nami. Tisícky žiakov mali minulý týždeň maturovať. Mnohí deviataci majú písať Testovanie 9 a robiť talentové či prijímacie skúšky. To, ako budú žiaci pokračovať v štúdiu zatiaľ známe nie je. Náš nový premiér by bol rád, ak by sme si všetci zopakovali ročník, čo podľa môjho názoru aj tak neprejde. Nesúhlasia s tým ani mnohí študenti. Predsa len polrok práce už máme za sebou.

            Slováci sa v tomto období naučili aj obdivovať ľudí. Obdivujú sestričky, lekárov, záchranárov, policajtov, hasičov a dokonca aj predavačky. Spojili sa a 20.03.2020 o ôsmej večer zatlieskali ako prejav obdivu ľudom, ktorí sú v priamom kontakte s ľuďmi.

            Niektorí, na tomto víruse našli aj „pozitívum“. Planéta sa čistí. Znížilo sa znečistenie ovzdušia. Vody v benátskych kanáloch sú dokonca priezračné a môžete v nich vidieť aj plávať ryby.

            Moja rada na záver? Umyte si ruky minimálne 20 sekúnd a zachraňujte svet, tým že zostanete doma! Naši starí rodičia museli zachraňovať svet vo vojne, my ho zachránime dodržiavaním karantény.

            Lenka Majerová, III. A

            (Foto: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cistejsi-vzduch-diky-koronaviru-naopak-cina-bude-dohanet-skluz-91268)

        • Posolstvo jari - sloboda, nádej
          • Posolstvo jari - sloboda, nádej

          • Hoci nás zima tento rok veľmi nepotrápila, trápia nás choroby a vírusy, ale aj tak sa tešíme na jar. Jar je zvláštny druh slobody, ktorá sa nám dostáva pod kožu. S každým novým nádychom akoby do nášho tela prechádzal povzbudivý elixír, ktorý namiešal niekto múdry na to, aby nás opäť naštartoval a dovolil sa nám na svet dívať s potrebnou dávkou nového optimizmu. Svet a jeho fungovanie akoby malo vakcínu na to, aby nám na ňom bolo veselšie a aby sme na život mali dostatok sily.

            Zaleje nás teplo prvých lúčov a stávajú sa z nás privolávači jari. 20. marec bol prvým jarným dňom. Jar je oslavou pocitu, že tu sme, že dýchame krásne voňavý vzduch s prísľubom nového začiatku a nádeje. Vraví sa, že kto dáva nádej, dáva všetko. A práve to sa v týchto dňoch deje.

            Príroda nám dáva nádej, že ešte nie je všetko stratené, že je tu opäť nová šanca pre život a pre nás všetkých. A je len na nás, ako novú šancu využijeme.

            Inka Balážová

            (Ilustračné foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colorful_spring_garden.jpg)

          • Tlačová správa (17.03.2020)

          • BBSK zakáže vstup do autobusov bez ochrany tváre, spustil prihlasovanie dobrovoľníkov

            Banskobystrický samosprávny kraj od stredy 18. marca sprísňuje opatrenia v prímestskej autobusovej doprave. Kým doposiaľ bola ochrana tváre cestujúcich len odporúčaná, od stredy môže vodič cestujúceho, ktorý si nebude chrániť nos a ústa, vylúčiť z prepravy. BBSK zároveň spustil online formulár na prihlasovanie dobrovoľníkov.

            BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraj sa od stredy 18. marca rozhodol sprísniť opatrenia na ochranu vodičov i cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Nosenie rúška, či inej vhodnej ochrany nosa a úst, sa stane pre cestujúcich povinné.

            „Po dohode s dopravcami pristupujeme k tvrdším opatreniam, ktoré majú spomaliť šírenie nového koronavírusu a udržať vodičov i cestujúcich v bezpečí. Do autobusov budú vpustení len ľudia s ochranou tváre, tých, ktorí toto nariadenie nebudú rešpektovať, môže vodič vylúčiť z prepravy,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že župa k tomuto kroku pristúpila po tom, ako u oboch dopravcov preverila, že vodiči autobusov už ochrannými prostriedkami disponujú.

            Toto opatrenie bude platiť až do odvolania, rovnako ako zákaz sedieť na prvých štyroch sedadlách za vodičom, teda tesne za ním a v rade vedľa. Župa cestujúcim tiež odporúča nosiť ochranné rukavice a obmedziť platby hotovosťou.

            Banskobystrický samosprávny kraj zároveň spustil online prihlasovanie dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem pomôcť s telefonickým zberom objednávok od seniorov, balením potravín a liekov a ich donáškou, ako výpomoc v zariadeniach sociálnych služieb či na ďalších pozíciách.

            Záujemcovia sa môžu prihlasovať tu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhj3zP4I_vk5GhdBxOpPajtu9lF17C68UDU_65gXoOjdeUFg/viewform

        • Nemáme prázdniny!
          • Nemáme prázdniny!

          • Ešte prednedávnom sme si nevedeli predstaviť situáciu, keď sa študent a aj učiteľ tešia do školy. Ale stalo sa. Okrem toho, že prežívame veľmi napäté obdobie a určite je každý z nás znepokojený, učíme sa za pochodu fungovať v novom online móde.

            Všetci kolegovia, Vás, milí študenti, zrazu bombardujú úlohami a zadaniami. Musíte zvládať možno viac a určite samostatnejšie. Odhliadnuc od negatívnych stránok, je aj toto spôsob, ako sa nevzdávať a bojovať so závažnou situáciou a pokračovať vo vyučovaní doteraz menej využívanými spôsobmi.

            Vedenie školy veľmi sústredene pracuje na tom, aby škola žila a fungovala ďalej – v elektronickom svete. To, že nám to zatiaľ ide, je dôkaz, že stavebná priemyslovka a jej pedagógovia sú moderní a že Vy, študenti, tiež. Sledujte preto pozorne náš „edupage“ – ak chcete pokojne aj v pyžame a v posteli (priznajme si, nikdy ste o tom nesnívali?).

            A na záver dve správy, hádam obe dobré:

            Bude aj hodnotenie úloh, pretože známky potrebujeme na vysvedčenie (aj keď vieme, že potrebujeme vedomosti na to, aby sme sa v živote nestratili).

            Vzdelanie je tá najsilnejšia zbraň – nielen proti koronavírusu.

            Zdravím všetkých, ktorí sa už statočne vzdelávajú a ešte viac tých, ktorí váhajú.

            Všetkým mnoho vytrvalosti a hlavne veľa zdravia!

            Olívia Sojková

            Zdroj obrázka:

            https://www.123rf.com/photo_48803909_smiley-face-funny-face-on-fabric-texture.html

      • Kontakt

        • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola, B. Němcovej 1988/1 Lučenec
        • správca obsahu: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • IČO: 00161560
        • DIČ: 2021228319
        • webmaster: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • (+421) 47 43 210 72 - sekretariát
        • (+421) 904 486 208 - sekretariát
        • (+421) 915 818 562 - riaditeľ
        • (+421) 948 910 280 - zborovňa
        • B. Němcovej 1988/1
          984 15 Lučenec
          Slovakia
      • Prihlásenie