Študenti si počas dištančného vzdelávania uvedomujú, že byť v škole pre nich nie je trestom, ale výsadou. Toto obdobie môže byť pre niektorých náročné aj psychicky.
Mnohí z mimoškolského prostredia si myslia, že dištančná forma vzdelávania je pre pedagóga i študenta pohodlnejšia ako klasická výučba. Je to tak?
Pre väčšinu z nás to vôbec pohodlnejšie nie je. Akurát ráno nemusíme tak skoro vstávať, aby sme sa dostali do školy. Určite by sme však všetci radšej zniesli trochu raňajšej nepohody a stretli sa na vyučovaní, ako ostávali dlhé dni sami doma a komunikovali iba cez online priestor. Koordinácia práce v dištančnej forme vzdelávania je pre učiteľov i študentov navyše oveľa náročnejšia. Všetci sme zvyknutí na triedu, tabuľu, kontakt s druhými, diskusie v triedach, či na chodbách. Zrazu každý z nás sedí doma sám a je z tohto prostredia vytrhnutý. Pre mnohých to môže byť náročné aj psychicky. Platí tiež, že nie každý má doma úplne ideálne podmienky na prácu a učenie sa.
Môže byť samotná situácia, keď sú študenti nútení vzdelávať sa dištančne, pre nich v niečom aj prínosom?
Určite môže. Musíme sa viac spoľahnúť sami na seba, musíme si vedieť zorganizovať čas a byť zodpovední. Musíme do svojho života zapojiť sebadisciplínu v oveľa vyššej miere, ako keď študujeme prezenčne. Obrovskou výzvou je pre nás podľa mňa time management, zorganizovanie si úloh z jednotlivých predmetov tak, aby sme mali celkový prehľad a vedeli riešiť zadania či pripraviť sa na hodnotenie v požadovaných termínoch. S tým súvisí aj schopnosť určiť si priority a schopnosť sebareflexie, ktorá môže veľmi pomôcť aj v ďalšom každodennom študentskom a neskôr v pracovnom živote. V tomto období si študenti určite uvedomia aj silu sociálneho kontaktu, dôležitosť spolupráce a medziľudskej komunikácie, ktorá je veľmi významnou zložkou celého vyučovacieho procesu. Mnohí z nás už v predchádzajúcom období hovorili, že už nikdy nepovedia, že sa im nechce ísť do školy. Môžu si teraz uvedomiť, že vzdelanie a možnosť chodiť do školy pre nich nie je trestom, ale výsadou.
Sok diák a távoktatás során jött rá, hogy az iskolai élet nem büntetés számukra, hanem kiváltság. Ez az időszak mentálisan megterhelő lehet egyesek számára.
Az „iskolánkívüliek” közül sokan úgy gondolják, hogy a távoktatási forma kényelmesebb a tanár és a diák számára is, mint a klasszikus oktatás. De ez valóban így van?
Legtöbbünk számára egyáltalán nem kényelmesebb ez a forma. Éppen csak annyi, hogy reggel nem kell túl korán kelnünk ahhoz, hogy beérjünk az első csengetésre. Sokan inkább elviselnénk a korai kelést és találkoznánk a tanítási órákon, minthogy hosszú napokig egyedül maradjunk otthon, és csak az online téren keresztül kommunikáljunk egymással. Ezenkívül a munka összehangolása távoktatási formában sokkal igényesebb a tanárok és a diákok számára is. Mindannyian megszoktuk az osztálytermeket, az iskolatáblát, a másokkal való kapcsolattartást, beszélgetéseket az osztályban vagy a folyosón. Hirtelen mindegyikünk egyedül ül otthon és kiszakad a megszokott környezetből. Sokak számára ez lelkileg is megterhelő lehet. Az is igaz, hogy nem mindenkinek vannak ideális feltételei a munkához és az otthoni tanuláshoz.
Lehet-e mindezek ellenére a távoktatás hasznos valamiben?
Mindenképpen igen. Mivel nagyobb mértékben vagyunk magunkra utalva, be kell tudnunk osztani az időnket, felelősségteljesebben kell megszerveznünk mindennapjainkat. Sokkal nagyobb mértékben be kell építenünk az önfegyelmet az életünkbe, mint amikor iskolába járunk. Véleményem szerint óriási kihívás számunkra, hogy helyesen gazdálkodjunk az időnkkel, észszerűen szervezzük meg az elvégzendő feladatokat, hogy átfogó áttekintésünk legyen és időben elkészüljünk a leadandókkal és kellőképpen felkészüljünk a feleltetésre. Mindehhez elengedhetetlen a prioritások meghatározása és az önértékelés, amelyek hasznosak lehetnek a további életünk és munkánk során. Ebben az időszakban a diákok minden bizonnyal felismerik a társas érintkezés erejét, az együttműködés és a másikkal való kommunikáció fontosságát, ami az egész tanítási folyamat nagyon fontos eleme. Sokan mondtuk a tavaszi koronakarantén alatt, hogy soha többé nem mondjuk azt, hogy nem akarunk iskolába járni. Most döbbenek rá sokan, hogy az oktatás és az iskolába járás lehetősége nem büntetés számukra, hanem kiváltság.
Barbi Mileiová, IV. S
(Ilustračné foto: https://ipcko.sk/ako-zvladnut-distancne-vzdelavanie/)