• V jesennej nálade – Őszi hangulatban

• 23.9. podľa astronomických výpočtov začína na našej pologuli jeseň. Deň jesennej rovnodennosti so sebou prináša aj množstvo symbolík a ľudových pranostík. Poznáte ich?

V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. V deň jesennej i jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc. Na rozdiel od zimného a letného slnovratu alebo príchodu jari sa jesenná rovnodennosť spája s menším množstvom ľudových pranostík. Toto obdobie má však takisto svoje čaro.

Dni sa začínajú skracovať, ubúda prirodzeného svetla. Pradávne legendy hovoria, že slnečné božstvo starne a chystá sa na odchod, kým bohyňa-matka je v očakávaní príchodu svojho syna - nového mocného slnka. Príroda sa ukladá na zimný spánok, vládne obdobie harmónie a vyrovnanosti, stromy v záhradách ponúkajú posledné plody. Obdobie jesene svojím pokojom vraj symbolizuje vzťah matky a dcéry. Jeseň nesie v sebe nádherné obdobie, mariánske leto, babie leto, preto si vychutnávajme posledné teplé dni obkolesení nádhernou pestrofarebnou prírodou.

Určite si nenechajte ujsť jesennú prechádzku. Peknú jeseň!

Szeptember 23. A csillagászati ősz kezdete.​​

Az őszi napéjegyenlőség napján az északi féltekén elkezdődik az ősz, a déli féltekén pedig a tavasz. A napéjegyenlőség napján, ahogy az a nevéből is egyértelmű a nappal olyan hosszú, mint az éjszaka a Föld bármely pontján. A téli és nyári napfordulótól vagy a tavasz beköszöntétől eltérően az őszi napéjegyenlőséghez kevesebb néphagyomány kötődik. Ennek az időszaknak is megvan a maga varázsa.

A nappalok rövidülnek, a napfényes óra száma csökken. Az ókori legendák szerint a napistenség megöregszik és távozni készül, míg az anyaistennő várja fia, egy új erős Nap érkezését. A természet hibernálódik, a harmónia és az egyensúly időszaka tör uralomra, a gyümölcsfák utolsó terméseiket kínálják. Állítólag az ősz az anya és lánya kapcsolatát szimbolizálja nyugalmával. Az ősz az egyik legszínesebb évszak. Az esős napok után még visszatér a meleg idő és előttünk áll a vénasszonyok nyara is. Élvezzük az utolsó meleg napsugarakat és a természet gyönyörű színeit egy-egy őszi séta során.

Kellemes őszt mindenkinek!

Patrícia Jackuliaková, III. A

(Ilustrácia - Illusztráció: https://negyevszakvideken.hu/oszi-hangulat/)