Asi ste si všetci všimli v akom svete žijeme. Žijeme konzumným štýlom života. Každé zrnko na našej Zemi je využívané rôznymi developermi, investormi, podnikateľmi. Stromy sa rúbu na výrobu nábytku, domov na vykurovanie. Spracúvajú sa na papier, či už na písanie alebo na utieranie nosa, či špiny na kuchynskej linke. No myslí tu niekto aj na to, že sa míňajú a pomaly nám dochádza kyslík? Sme síce v korunách stromov, ale takýmto štýlom si raz podpílime pod sebou vlastný konár. Nebudeme sa pozerať na mínusy iba na plusy, prachy do vačku a ostatné ma netrápi. Toto takto nemá byť. Našu prírodu si máme chrániť. V poriadku, rúbme lesy, ale nech tí, ktorí lesy rúbu, nech vysadia o 20% viac ako vyrúbali! Slovensko tento systém bohužiaľ nemá. Všetci pozerajú na seba, koľko majú, koľko si nakradnú poprípade slušne zarobia.
Ďalším problémom na Slovensku sú kopy odpadu na povolených, ale žiaľbohu aj na nepovolených skládkach. Sme pre Európu len jedno veľké smetisko. Nezmyselne si kupujeme odpad až domov. Kupujeme igelitky, ovocie zabalené v plastovom obale, kupujeme jednorázové plasty. Mohli by sme ich recyklovať. Najlepšie by samozrejme bolo nenosiť tento odpad domov, mať jednu fľašu na vodu, nakupovať v maloobchodoch s čapovanou drogériou, kúpiť si radšej ľanovú tašku a s ňou si brať zeleninu z tržníc, mäso brať do nádob nie do sáčku a mnoho iných vychytávok, ktoré by pomohli, aby sme neprodukovali toľko plastu. Toto všetko si však treba naplánovať, premyslieť. Sme však leniví, chceme všetko zjednodušovať. Niektorí ľudia až nerozmýšľajú pri tom, ako veci využívajú. Vyberú sa na výlet do hôr na turistiku, zoberú si dvojlitrovú plastovú fľašu plnú vody. Váži možno cez dva kilogramy. Keď túto vodu z plastovej fľaše vypijú, zostane im prázdna niekoľko gramová plastová fľaša. Človek si povie, odpad vyhodím, nebudem to predsa nosiť. Tak ju vyhodí a fľaša sa bude rozkladať asi 500 rokov. Toto spraví jeden človek. Lenže koľko je nás na tomto svete a koľko ľudí takýmto spôsobom rozmýšľa. Je také ťažké zobrať tú prázdnu niekoľkogramovú fľašku domov do koša? Myslím, že nie.
Naša situácia je kritická. Musíme začať ľudí informovať, čo sa deje, čo nám hrozí, keď budeme rozmýšľať a konať takýmto spôsobom. Musíme sa zmeniť, robiť veci inak ako doteraz. Treba obnovovať naše lesy, pretože na ich stav sa už nedá pozerať. Zároveň ich treba čistiť od voľne pohodeného odpadu, od plastov, skla, ktorý sa tam dostal vďaka nám. Napravme svoje chyby, urobme krok vpred, zmeňme sa!
Trápila ma táto situácia. Chcel som zmenu, ale čo urobí človiečik ako ja. Potreboval som skupinu ľudí, ktorí majú podobné názory ako ja a záleží im na svojom okolí a na svojej budúcnosti. Preto som svojich priateľov informoval pomocou sociálnych sietí o tomto mojom názore. Zverejňoval som to s maličkou dušičkou a v hlave si tak natipoval, že sa mi ozve 10 . Po asi 12 hodinách sa mi ozvalo 40 ľudí. 40 ľudí, ktorí chcú zmenu, ktorí aj mali podobnú myšlienku, ale nevedeli, čo a ako robiť. Bol som veľmi prekvapený, koľko ľudí sa mi ozvalo. Myslel som si, že na prírode záleží len pár ľuďom, že to nie je nejaká závažná téma pre ostatných. Mýlil som sa. S týmito ľuďmi som začal komunikovať, dával som im najavo, že som rád, že sa ku mne pridali. A oni boli radi ešte viac. Vysvetlil som im podrobnejšie náš program a s ním súhlasil. Chýbalo nám už len meno našej skupiny. A tak sa teraz voláme Dobrovoľníci Novohradu. Prečo tento názov? Z dvoch hľadísk. Pretože členovia tejto dobrovoľníckej skupiny sú zo všetkých kútov Novohradu a pretože sa chceme o tento kúsok Slovenska ,,starať“. Chceme čistiť lesy od voľne pohodeného odpadu a vysádzať stromčeky. Keďže sme chceli všetci začať, vybrali sme dátum 1.9.2019, kedy bol náš prvý ,,čistiaci deň“. Bolo nás osem. Je ťažké zhodnúť sa na jednom dátume toľkí ľudia, ale aspoň nás bolo niekoľko. Vyzbierali sme 8 plných vriec. Po našom čistení som mal neskutočne dobrý pocit, urobili sme niečo užitočné pre naše okolie. Našli sme rôzny odpad od pneumatiky po fólie, sklo a samozrejme plasty. Všetko sa to nafotilo a postovalo na sociálne siete. Po týchto zverejneniach sa nám začali ozývať rôzne dobrovoľnícke skupiny ako clean.piestany, očamiprírody zo Zvolena a UpracmesiSlovensko. Vtedy som zistil, že nie sme sami. Po prvom upratovaní sme tak všetci premýšľali, čo ďalej. Ako pracovať, kam chodiť, kto by nám mohol pomôcť. A keďže som poznal pána Pavla Baculíka z mojej strednej školy stavebnej v Lučenci, môj prvý krok bol za ním. Pretože je viceprimátor mesta Lučenec. Po vysvetlení našich plánov, kto sme, čo robíme, pán Baculík najprv nevedel, či si robím srandu alebo to myslím vážne. Citujem jeho výrok: ,,Žasnem!“ Dohodli sme sa na ďalšom termíne čistenia a s radosťou nás bude podporovať v našich aktivitách formou darovania vriec, kontajnerov a občerstvenia. Nečakal som takúto podporu od mesta Lučenec a som im vďačný za všetko. Ďalšie čistenie 29.9.2019: moje očakávania boli tak 30 ľudí. No prišlo ich neuveriteľných 80 dobrovoľníkov. A vyzbierali sme 150 vriec odpadu. Neskutočné číslo. Toto dokážu ľudia nazbierať za 2 hodiny. Ľudia, ktorí chcú niečo dokázať a ktorí chcú bojovať.
Po týchto dvoch čisteniach som sa pýtal našich dobrovoľníkov, prečo toto všetko robia. Ich odpovede boli napríklad:
,,Pre dobrý pocit, pretože nám záleží na našom okolí, na našej budúcnosti. A chceme dokázať to, že nie sme skazená generácia, ktorá pozerá neustále do mobilu, ale že aj zbierame informácie, ktoré sú užitočné pre nás.“ (Radana Toldyová)
„Lebo je to podľa mňa veľmi dobrá myšlienka, ktorou sa dá prírode pomôcť a aspoň sčasti ju odbremeniť od tých všetkých záťaží, ktorými ju trápime.“ (Matej Klimo)
„Pretože lesy sú podmienkou nášho prežitia, dávajú nám kyslík, život. A povinnosťou človeka je starať sa o to, čo nám dáva dôvod žiť. Človek si chce v lese oddýchnuť, nadýchať sa čerstvého vzduchu. A nie ničiť ju odpadom, znečisťovať prírodu. Ale žiaľ, stále sa nájdu osoby, ktoré to robia. A preto sme tu my, pre čistý život, pre čistý vzduch, pre čisté lesy.“ (Richard Nagy)
Ľudia, ktorým na našej prírode záleží. Som na nich hrdý!
Plánujeme naďalej čistiť lesy od odpadov. Takže, ak sa chceš k nám pridať aj ty, neváhaj, kontaktuj nás na Instagrame (dobrovolnici_novohrad), na Facebooku (dobrovoľníci novohradu) alebo emailom dobrovolnicinovohrad@gmail.com. Budeme radi, keď nás bude čo najviac. Sleduj sociálne siete ,aby si nezmeškal žiadnu akciu. Príď, kedy sa ti bude dať. Je to na báze dobrovoľníctva. Využi svoj voľný čas na niečo prospešné pre každého. Chceme predsa mať pred aj za sebou poriadok. A takisto, aby si ľudia uvedomili, že odpad nepatrí do prírody a treba proti tomu bojovať! Tešíme sa na každého.
S pozdravom vedúci dobrovoľníkov Jakub Matúška a zástupca Dominik Maurer,
Dobrovoľníci Novohradu.
Jakub Matúška, IV. A