28. marec je síce Deň učiteľov (na Slovensku), ale tento rok to bol prvý deň súťaže KÉK, ktorú už štvrtýkrát organizovalo Odborné gymnázium Józsefa Jákyho v Székesfehérvári (Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziuma).
Skrátený názov KÉK je akronym. V maďarčine označuje modrú farbu, ale vznikol z názvu Kreatív Építő Kezek, čo vo voľnom preklade znamená Kreatívne stavbárske ruky. Výstižný názov, nakoľko sa jedná o súťaženie hravou formou, kde kreativita, vynaliezavosť a praktické zručnosti súťažiacich sú dôležitejšie ako ich teoretické vedomosti.
Staviteľstvo v praxi
Po trojhodinovej ceste nás hostitelia privítali v Hoteli Vadászkürt. Po registrácii, ubytovaní a krátkom oddychu sme sa vybrali na historické námestie niekdajšieho hlavného a korunovačného mesta Maďarského kráľovstva, ktoré sme spoznali predošlé dva roky. Nemohli sme si užívať jarné slnečné lúče dlho, nakoľko na nás už čakal autobus, ktorým previezli všetkých 11 štvorčlenných družstiev na futbalový štadión MOL Aréna Sóstó. Zástupca primátora, Attila Mészáros hrdo rozprával o najnovšej megastavbe mesta, ktorá stála 14 miliárd forintov (cca 45 miliónov eur). Štadión dokáže prijať 14.201 divákov a vyhovuje IV. kategórii podľa kritérií UEFA, čo znamená, že sa tu môžu odohrať aj medzinárodné futbalové zápasy. Za multifunkčným štadiónom sa nachádza 100 hektárová prírodná rezervácia Sóstó. Na záchranu prírody a vytvorenie troch náučných chodníkov mesto investovalo ďalších 6 miliárd forintov (cca 20 miliónov eur). Medzi štadiónom a rezerváciou sa nachádza 30 m vysoká vyhliadková veža, ktorej všetkých 162 schodov sme jednoducho museli zdolať. Po návrate do centra mesta sme prechádzali cez Zichyho park a pozreli sme si aj najvýznamnejšie budovy inštitúcií na historickom námestí.
V piatok nás zástupca primátora privítal na mestskej radnici. Krátko nás oboznámil s históriou mesta a ukázal autentické kópie korunovačných šperkov. Na blízkom námestí sme si pozreli maďarský orloj a naozaj len pozreli, lebo melódie zvonov neodzneli, asi z technických príčin.
Kreativita v praxi
V škole o 11:00 sa po krátkych úvodných inštrukciách začala samotná súťaž. 11 úloh sme riešili vo štvorici, 3 žiaci a 1 učiteľ. A nakoľko boli úlohy kreatívne? Posúďte sami!
Puzzle zo škridlí - museli sme vyskladať najnovší plagát firmy Terrán, ktorý bol nalepený na škridle a rozrezaný na kúsky. Hravou formou (krížovky, pexeso) otestovali naše jazykové schopnosti. No nie tie základné, ale či ovládame odborné výrazy zo staviteľstva. Z kocky Ytongu sme vybrúsili guľu a zahrali si bowling, aspoň sme sa o to pokúsili, nakoľko guľa sa len podobala na guľu a nekotúľala sa podľa našich očakávaní. Zo sadrokartónu sme vybudovali maketu rohu miestnosti. Z umelých pohárov sme vyskladali dráhu pre domino, tak, že na konci dráhy bola pingpongová loptička a tá mala spadnúť z čo najväčšej výšky do pohára. Na plochu sme prilepili polystyrén, ostierkovali a nalepili sme motív podľa našich predstáv. Presvedčili sme sa na vlastnej koži, aké ťažké je odhadnúť váhu1 kg z cestovín, skrutiek, štrku, piesku. Jeden z nás zahral stand-up comedy. Z polystyrénu sme vymodelovali odvodnenie plochej strechy do dvoch odkvapov - úloha šitá na mieru, nakoľko druháci práve pár dní pred odchodom na súťaž písali písomnú prácu z tohto učiva. V kvíze sme zistili, že sa niekedy oplatí pripraviť sa aj na otázky, ktoré už boli v minulosti na súťaži. Posledná úloha bola spoločná. Žiakov rozdelili do troch 11 členných skupín, ktoré mali vytvoriť fúrik z lát, ktorým sa mali prepraviť rôzne stavebné materiály z jednej strany hádzanárskeho ihriska na druhý.
Víťazstvo
My sme sa veľmi dobre zabavili. Aj sa pohádali, ako každý rok. A viete, prečo sa nám zlato tento rok vyšmyklo z rúk? Dokázali by ste detailne nakresliť vchodové dvere budovy, ktorú dennodenne navštevujete? My sme to dokázali len čiastočne. Nedokázali sme presne nakresliť tvar vchodových dverí školy, ani napriek tomu, že denne nimi prechádzame aspoň dvakrát.
Mali sme pocit, že mnoho úloh sme pokazili a keď na vyhodnotení prečítali, že sme druhí, riadne sme sa prekvapili a zároveň tešili z úspechu. Členmi tohtoročného strieborného družstva boli Réka Bálintová (IV. A), Tamás Balga (IV. A) a Márk Kovács (II. A). Bez nich, ich kreativity, by to nebolo ani druhé miesto. Patrí im srdečná vďaka a gratulácia ku všetkým tým cenám, ktoré do súťaže venovali stavebné firmy, pravidelní sponzori školy!
Csaba Bóna, pedagóg a člen súťažného tímu