Projekt Határtalanul - bez hraníc
V minulom školskom roku nás oslovila stredná stavebná škola z Budapešti, či by sme nemali záujem o spoločný projekt. Keďže projekty sú pre našich žiakov vždy zaujímavé a prínosné, začala sa spolupráca so školou Schulek Frigyes Két Tanítási Nyelvű Építőipari Szakgimnázium (Bilinguálne odborné stavebné gymnázium Frigyesa Schuleka).
Cieľom projektu bola vzájomná spolupráca a zoznámenie sa s kultúrnymi pamiatkami v Budapešti ako aj v okrese Lučenec.
V dňoch 26.-29. marca vycestovalo 15 a 2 učiteľky z našej školy za zážitkami a vedomosťami do Budapešti. Alexander Jacso, žiak III. A triedy, ktorý sa zúčastnil projektu, nasledovne opísal svoje zážitky:
„Naša cesta začala ráno 26. marca o 7:30 pred budovou školy. Cieľom bolo dostať sa do hlavného mesta Maďarska, do Budapešti. Cesta trvala približne 2 hodiny a už tu sme mohli vidieť, že v Maďarsku prepukol veľký ,,stavebný bum“ (stavalo sa ostošesť).
Po príchode do mesta sme prišli na internát, kde sme sa ubytovali. Potom nás autobus zobral do centra do školy, kde sme strávili nielen jedno dopoludnie. Hostitelia nám ukázali budovu školy, ale oboznámili nás aj s históriou školy a mnohými zaujímavosťami, s ktorými je škola spojená. Počas voľného času sme skonštruovali model kostola v románsko-gotickom slohu.
Po dobrom obede sme absolvovali prehliadku mesta, kde sme si mohli porovnať mnohé architektonické smery ako je gotika, klasicizmus a secesia. Mali sme možnosť vidieť aj stavby slávnych secesných architektov. Pozreli sme si mnoho budov, kostolov, hradov a práve na jednom nakrúcali filmári, a tak sme mali možnosť chvíľu pozorovať tento proces. Vyskúšali sme si netradičnú MHD a veľký bonus - poniektorí sme išli prvýkrát metrom! Čo bol teda poriadny zážitok!
Každý výlet raz pominie a nadišiel aj koniec toho nášho. V piatok ráno sme sa rozlúčili so školou, profesormi, žiakmi. Na záver nás prekvapili ,,školským quiz-om“, čo sme sa za tie krásne dni naučili, videli. Celý výlet bol skvelý, nielen že sme sa toho mnoho naučili, ale berieme si so sebou mnoho zážitkov, plno spomienok a takisto sme získali nových kamarátov.“
Dva týždne neskôr, v dňoch 9.-12. apríla bola návšteva zo stavebnej školy z Budapešti s 15 žiakmi a 2 učiteľmi na našej škole. Po príchode privítal našich hostí pán riaditeľ, Ladislav Vikor v spoločenskej miestnosti. Potom náš žiak, Ákos Nógrádi z III. A triedy, prezentoval architektúru mesta Lučenec a dielo architekta Oskara Winklera. V poobedňajších hodinách si zahraniční hostia v doprovode našich žiakov a učiteliek - Otílie Kučerovej a Angely Fajdovej prezreli najpozoruhodnejšie pamiatky v meste Lučenec.
V ďalších dňoch maďarskí žiaci u nás v škole nakreslili secesné budovy z Lučenca na výkresy. V poobedňajších hodinách sme vyrážali za kultúrnymi pamiatkami. V stredu sme navštívili hrad a renesančný kaštieľ v Divíne, gotický kostol sv. Juraja a renesančnú drevenú zvonicu v Starej Haliči a najpozoruhodnejšie pamiatky v Haliči. Samozrejme sme nevynechali ani obnovený Haličský zámok, kde sme si oddýchli pri káve v krásnom interiéri. Štvrtok poobede sme vycestovali do Fiľakova, tu sme navštívili hradné múzeum a Fiľakovský hrad.
Posledný deň žiaci z Maďarska absolvovali test zo získaných vedomostí a z dokončených výkresov vytvorili dve tablá. Jedno zobrali do Budapešti a jedno nechali na našej škole.
Tento projekt bol veľmi užitočný. Všetci žiaci z Budapešti sa v Lučenci veľmi dobre cítili, nadviazali sme nové priateľstvá a získali množstvo nových zaujímavých poznatkov.
Otília Kučerová a Alexander Jacso