• Naša bezpečnosť nie je samozrejmosťou
          • Naša bezpečnosť nie je samozrejmosťou

          • Predstavitelia Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku na pôde SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci

            Mier je pre náš geopolitický priestor už viac ako sedemdesiat rokov realitou, určite však nie samozrejmosťou. Žiť bezpečne, cestovať, prechádzať sa po meste, surfovať na internete, plánovať si budúcnosť... môžeme len vďaka dômyselnej politike krajín, ktoré prešli priam pekelným očistcom vojnových hrôz. Táto skúsenosť bola impulzom vzniku mnohých inštitúcií, spoločenstiev a paktov. Všetko za účelom zachovania mieru a našej bezpečnosti.

            Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku je tvorcom, propagátorom a realizátorom mnohých bezpečnostných stratégií a medzi jeho priority patrí aj práca s mladými ľuďmi. 26. marca 2019 sa na pôde SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci stretli študenti s riaditeľkou SSPI (Slovak Security Policy Institute) pani Monikou Masarikovou a známym bezpečnostným analytikom Jaroslavom Naďom. Odborníci naslovovzatí priniesli zaujímavé informácie o súčasných výzvach celosvetovej bezpečnosti, často podceňované ale i preceňované skutočnosti, ktoré v období informačného rozmachu znamenajú značné riziko, rozlíšiť pravdu od nepravdy. Pán Naď odborne a s rozhľadom analyzoval aj aktuálne témy, ktoré mladí ľudia môžu hodnotiť len z hľadiska súčasnosti, pretože im chýba historická skúsenosť.

            Okruh tém bol veľmi široký na jednu vyučovaciu hodinu a na podrobnú analýzu zložitých problémov bezpečnosti dnešného sveta. Beseda však bola dôležitým impulzom pre študentov, aby k týmto problémom pristupovali zodpovedne a s plnou vážnosťou a snažili sa vždy vnímať realitu čo najobjektívnejšie a najkritickejšie.

            Aj touto cestou ďakujeme SSPI a pánovi Jaroslavovi Naďovi za ochotu a ústretovosť, za mnoho zaujímavých podnetov a informácií.

            Olívia Sojková

        • VELUX Brno
          • VELUX Brno

          • Naša škola sa dlhodobo zapája do študentskej súťaže s názvom rodinný dom - VELUX. Je to veľmi zaujímavý a kreatívny projekt, v ktorom sa študenti môžu naplno vyblázniť v projektovaní rodinných domov. Hlavnou podmienkou je vyriešiť vhodné osvetlenie prostredníctvom VELUX produktov (strešné okná, svetlíky, svetlovody, rolety a žalúzie). Tento rok sa do súťaže zapojili dvaja naši študenti:

            Alexander Jacso z III .A a Erik Szabó tiež z III. A.

            Firma VELUX organizuje pre študentov stredných škôl rôzne prednášky a zaujímavé semináre. 18. marca 2019 sme boli pozvaní na workshop do Brna. Je pravda, že ranné vstávanie o tretej a nekonečné cestovanie do Čiech bolo náročné, ale oplatilo sa. Pridali sa k nám aj študenti z Hurbanova a Nových Zámkov. V Brne nás vítali s veľkou radosťou. Občerstvili sme sa a workshop mohol začať.

            Začali sme prezentáciou a predstavením produktov VELUX. Mnohé produkty, o ktorých sme doteraz nepočuli, sú veľmi prospešné. Napríklad také svetlíky na plochých strechách, ktoré sú v Nemecku úplne bežné. Alebo svetlovody. Je to úžasný spôsob priviesť prírodné svetlo do miestnosti, ktorá nemá možnosť osvetlenia strešnými oknami. Dozvedeli sme sa, ako veľmi je prírodné svetlo a pravidelné vetranie dôležité. Je to jeden z najdôležitejších faktorov zdravého životného štýlu.

            Naše ďalšie kroky viedli k montáži strešných okien. Videli sme ich ľahkú montáž a mali sme aj možnosť pomôcť pri práci. Bolo veľmi zaujímavé sledovať odborníkov pri montáži. Zamestnanci firmy nás previedli po budove, kde sme mohli vidieť produkty VELUX na vlastné oči. Vyskúšali sme si ako fungujú, aké majú funkcie a výhody. Sú to veľmi kvalitné výrobky.

            Naučili sme sa pracovať vo veľmi jednoduchom programe, ktorý sa volá Daylight Visualizer. Tento program sa dá stiahnuť zadarmo z webstránky VELUX a podľa neho môžeme posúdiť, či si miestnosť žiada ďalšie zdroje prírodného osvetlenia alebo naopak, ak je ho príliš veľa a nespĺňa normu, môžeme ubrať z počtu okien, čím vyvážime aj ekonomické náklady.

            Koniec workshopu sa blížil a menším kvízom sme sa mohli otestovať, čo sme sa naučili. Naše poznatky sme využili v poslednej úlohe, v ktorej sme dostali pôdorysy rodinných domov a našou úlohou bolo správne umiestniť strešné okná.

            Projektanti zabúdajú na fakt, že 90% dňa strávime v interiéri. Či už doma, v práci, v škole alebo v dopravnom prostriedku. Hoci v ten deň bolo zamračené, vďaka presvetleným miestnostiam sme sa cítili veľmi dobre a sviežo. Je dôležité otvoriť priestor, aby bolo v miestnosti čo najviac vzduchu. Vytvoriť komínový efekt, ktorý prevetrá dom za pár minút. Ľudia by mali tieto fakty sledovať a dopriať si zdravý a plnohodnotný spôsob žitia.

            Erik Szabó, III. A

        • Kniha je tvoj najlepší priateľ
          • Kniha je tvoj najlepší priateľ

          • Beseda so spisovateľkou Ivetou Zaťovičovou

            Príbehy – sú staré ako ľudstvo samo. Sú to odkazy starších generácií tým mladším, spôsob ako odovzdať informáciu, skúsenosti, pocity. Sú to kompasy pre naše malé aj veľké problémy a trápenia. Ukrývajú sa v knihách, ktoré sa stávajú našimi najlepšími priateľmi – nielen v marci.

            Napriek tomu sme si práve v marci pozvali na pôdu SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci autorku kníh pani Ivetu Zaťovičovú. Jej teória o príbehoch nás naozaj oslovila. Každý má svoj jedinečný a ten jej našiel svoje miesto v knihách o živote dnešného človeka, o minulosti, o láske, šťastí a trápení na pozadí historických udalostí a reálií nášho regiónu. Zrazu zisťujeme, že spisovateľ ide na trh s vlastnou dušou ako náš najlepší priateľ, nebojí sa byť úprimný a pravdivý. Je to také krásne a jednoduché. Vzápätí však priznáva aj samotná autorka, že je to namáhavá práca. Jej posledná kniha vznikala celých deväť mesiacov a bola to práca na plný uväzok, podobne ako všetky jej ostatné.

            Rodáčka z Fiľakova, Lučenčanka Iveta Zaťovičová nám postupne priblížila svoje štyri knihy:

            Tiene babieho leta (2016, 1.vydanie)

            Kľukatenie (2017, 1.vydanie)

            Malinové roky (2017, 1.vydanie)

            Príď v májovú nedeľu (2018, 1.vydanie)

            Priblížila nám však aj svet literatúry. Svojským šarmantným spôsobom prezradila o sebe všetko to, čo má byť prezradené a zamlčala to, čo ešte povedané môže byť. Už teraz sa tešíme na jej nové príbehy. Veď ako sama hovorí, každá kniha, ktorú sme prečítali zostáva v nás a formuje náš život dlhodobo. Je našim najlepším priateľom.

            Olívia Sojková

        • Aj stromy spievajú
          • Aj stromy spievajú

          • Zima vyčerpáva. Na jej sklonku som sa neraz prichytila, ako s nechuťou sledujem čižmy v predsieni a robím všetko preto, aby som si ich už neobula. Obdivujem tenisky, poltopánky, podvedome túžim mať na nohách niečo, čo mi odhalí členky. Viem, že tým privolávam jar. Trochu mrznem, ale zohrieva ma pocit, že už to dlho nepotrvá.

            Zlomová je chvíľa, kedy ráno otvorím okno a počujem spievať prvého spevavca. Stromy pod oknom začínajú kvitnúť a vtáky v nich štebocú. Poslovia pravej jari, spolu s včelami, ktoré sa zobúdzajú a ťarbavo absolvujú svoj prvý prelet pod prvými hrejivými lúčmi slnka. Poetika jari, ktorá neuveriteľne nabíja energiou. Je tu prvý jarný deň, 20. marec, tento rok je to o jeden deň skôr.

            Krásne jarné dni všetkým!

            Barbi Mileiová, II. S

          • 41. ročník Stredoškolskej odbornej činnosti

          •          Zapájanie sa do súťaže Stredoškolská odborná činnosť, má už dlhoročnú tradíciu na našej škole. Hlavnou myšlienkou súťaže je prispievať k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov stredných škôl, rozvíjať tvorivé myslenie žiakov, rozširovať a upevňovať ich odborné vedomosti, zručnosti a vytvárať trvalý vzťah k príslušnému študijnému odboru.

                     Táto myšlienka aj tento školský rok oslovila niekoľkých našich nadaných žiakov a vďaka nim sme mohli 11. marca 2019 uskutočniť školské kolo prezentácie a obhajoby prác SOČ. Nakoľko účasť bola slabšia, ako pominulé školské roky, súťažilo sa iba v jednom súťažnom odbore.

                     V odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia sa súťaže zúčastnili štyria žiaci so súťažnými prácami:

            Martin Marcinek (IV. A) s prácou Rest Complex

            Štefan Vincze (IV. A) s prácou Hotel STEFAN

            Rudolf Plaucha (IV. A) s prácou Vzdelávacie centrum

            Vladimír Gubala (IV. S) s prácou Wellness Resort

                     Súťažiaci sa aj napriek počiatočnej tréme snažili, čo najlepšie odprezentovať svoje práce, pričom vložili do obhajoby vlastné myšlienky a odporúčania pre využitie v praxi. Pri obhajobe využívali aj rôzne vizualizačné prostriedky.

                     Odborná hodnotiaca komisia na základe preštudovania predložených prác a vlastnej obhajoby určila nasledovné poradie umiestnenia prác:

            1. miesto - Rudolf Plaucha (IV. A) s prácou Vzdelávacie centrum

            2. miesto - Štefan Vincze (IV. A) s prácou Hotel STEFAN

            3. miesto - Martin Marcinek (IV. A) s prácou Rest Complex

            3. miesto - Vladimír Gubala (IV. S) s prácou Wellness Resort

                     Všetkým umiestneným študentom zo srdca gratulujeme!

                     Súťažné práce z 1. a 2. miesta postupujú na krajské kolo SOČ, ktoré sa uskutoční 5. apríla 2019 v priestoroch SPŠ dopravnej vo Zvolene. Dúfame, že aj na tejto prehliadke budú naši žiaci úspešní a prinesú ocenenie tak, ako sa to po minulé roky podarilo študentom našej školy.

                     Na záver by som sa rada poďakovala aj konzultantom prác, ktorí si v záplave práce našli čas, usmerňovali a podporovali žiakov v tejto mimoškolskej činnosti.

            Angela Fajdová, metodička SOČ

          • PREUKAZ ŽIAKA ISIC/EURO<26

          • Vážení rodičia, milí študenti!

            Pre našich študentov vydávame medzinárodný študentský preukaz ISIC/EURO26.

            Stávajú sa tak členmi medzinárodnej komunity študentov, ktorí majú nárok na množstvo výhod a zliav.

            Chceli by sme Vás upozorniť, že členský preukaz ktorý nemá označenie 09/2019, nie je platný. V tejto chvíli nemôžete využívať všetky výhody, ktoré preukaz ponúka.


            Platnosť preukazu sa predlžuje známkou ISIC 09/2019.


            S platným preukazom získavate možnosť:

            • Využiť pri nákupoch nižšiu cenu za tovar a služby, a tak ročne ušetriť desiatky až stovky eur na viac ako 150 000 miestach na Slovensku a vo svete.

            Napr. v kine, v autoškolách, pri nákupoch oblečenia, školských a športových potrieb, kníh, pri stravovaní, športovaní a cestovaní. Viac na www.isic.sk 


            • Uplatniť si nárok na ISIC paušál len za 9€, s výhodným balíkom mobilných dát. Viac na www.isicpausal.sk


            • Využiť až 75% zľavu na vlaky v Čechách aj počas letných prázdnin a ušetriť na jedinej ceste napr. z Liptovského Mikuláša do Prahy až 10€.  (platí aj pre maturantov)


            • uplatniť si nárok na celoročné cestovné poistenie len za 13,50€.

            Viac na www.isic.sk/poistenie-istotka.


            • Učiť sa efektívne nakladať s financiami a denne šetriť svoje vreckové.


            Známku ISIC získate na www.objednaj-preukaz.sk s doručením priamo domov.


            Neplaťte pri nákupoch bežnú, drahšiu cenu, ale použite Preukaz ISIC a uplatnite si nárok na  nižšiu cenu.

        • Valentínska kvapka krvi
          • Valentínska kvapka krvi

          • Pár litrov tejto vzácnej tekutiny prúdi v každom z nás. Vaše rozhodnutie darovať krv môže rozhodnúť aj o osude iného človeka a zachrániť mu život.

            Darovanie krvi je jednou z činností Slovenského Červeného kríža. Jeho hlavnou úlohou je oslovovať a vychovávať budúcich darcov krvi, organizovať odbery krvi a oceňovať za mnohonásobné darovanie krvi. Všetky tieto aktivity sa organizujú formou projektov a kampaní zameraných na darovanie krvi v spolupráci s Hematologicko-transfúznymi oddeleniami a Národnou transfúznou službou SR.

            Kto môže byť darcom krvi?

            Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.

            Aj študenti našej školy pravidelne chodia darovať krv, začo im srdečne ďakujeme. Učíme našich žiakov nielen učiť sa, ale robiť aj dobročinnú činnosť.

            Mená našich darcov (27.02.2019):

            Ákos Nógradi, III. A

            Erik Szabó, III. A

            Dominik Dobiaš, III. S

            Adam Hrubík, III. S

            Denis Krnáč, III. S

            Martin Murín, III. S

            Adrián Trajteľ, III. S

            Deana Fridrichová, IV. A

        • Volejbalový turnaj
          • Volejbalový turnaj

          • Dňa 19.2.2019 sa uskutočnilo okresné kolo vo volejbale žiakov SŠ v Lučenci. Volejbalový turnaj chlapcov mal vysokú úroveň, kde hralo zápasy 5 družstiev. Naši chlapci v silnej konkurencii obsadili 3. miesto. Ako sa vraví len o chlp im ušlo víťazstvo.

            Všetkým chlapcom patrí za predvedený výkon pochvala a gratulácia.

            Tu sú naši úspešní: Matej Berky (I. S), Marek Čipčala (I. S), Dominik Dobiaš (III. S), Matej Gondáš (III. S), Denis Grexa (IV. S), Martin Majkút (IV. S), Lukáš Melich (I. S), Jakub Mochťák (I. S), Róbert Péter (IV. S), Richard Šága (IV. S), Lukáš Telek (III. S).

            Tešíme sa na ďalšie úspechy!

        • Rozhodlo posledné kolo
          • Rozhodlo posledné kolo

          • Medzinárodný turnaj JUDO GRAND PRIX v Banskej Bystrici v Športovej hale na Štiavničkách sa niesol v duchu zápasov našej úspešnej džudistky, študentky IV. A triedy Silvie Rendekovej.

            Silvia v silnej konkurencii vybojovala krásne 2. miesto v kategórii do 63 kg.

            -Silvia, odkedy sa venuješ tomuto športu a za aký klub športuješ?

            -Džudu sa venujem 6 rokov, veľmi ma to chytilo a športujem za Junior Klub Lučenec.

            -Čo Ťa motivovalo alebo kto, že si si vybrala tento šport?

            -Motivoval ma mamin priateľ džudista Marcel Pivarči, jeden z trénerov tohto klubu a motivuje ma aj súčasný tréner Michal Bokor.

            -Ako často mávaš tréningy?

            -Je toho dosť, trikrát do týždňa džudo a dvakrát posilňovňa. Dá to zabrať.

            -Ako vyzerá taký tréning?

            -Začíname nástupom, nasleduje krátka rozcvička, potom preberáme rôzne techniky v postoji aj na zemi. Jeden deň zápasíme.

            -V akej kategórii súťažíš?

            -Súťažím za juniorky, potom budem súťažiť za ženy. Iste to bude náročnejšie.

            -Vieme, že džudo sa netrénuje na klasických žinenkách.

            -Trénujeme na tatamoch, čo je taká špeciálna žinenka pre bojové umenia.

            -Silvia, a čo tvoja životospráva?

            -Nemám špeciálnu stravu, jem všetko, čo mi chutí. Niekedy viac ako by som mala. Preto som súťažila aj vo vyššej váhovej kategórii ako som chcela.

            -Aké sú tvoje plány do budúcna?

            -Chcela by som si spraviť trénerský kurz. Mala som ambície dostať sa na olympiádu, ale zdravotné problémy mi to nedovolia.

            -Druhé miesto je krásny úspech. Ako prebiehala súťaž?

            -Bol to zápas jednotlivcov a v mojej váhovej kategórii nás bolo päť. Dostala som sa až do finále, kde ma súperka z Čiech porazila, mojou vinou. A tak som obhájila 2. miesto. V tejto súťaži mám na konte aj dve prvenstvá.

            -Čo Ťa čaká nasledujúce obdobie?

            -Budú to Majstrovstvá Slovenska v marci, ale bližšie informácie ešte neviem.

            Silvia, ďakujem Ti za rozhovor a prajeme Ti veľa ďalších úspechov a hlavne zdravie.

            Zhovárala sa Inka Balážová

          • Náš olympionik opäť bodoval

          • Aj tohto roku nás na krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku v Banskej Bystrici reprezentoval Richard Uhrapka z III. S triedy.

            Súťaž bola náročná, veď sa na nej zišli najlepší nemčinári na stredných školách v banskobystrickom kraji. Pre Richarda bolo najťažšie prvé kolo - gramatický test, keďže nemčinu sa učí ako samouk a nemá ju ako vyučovací predmet. Posluch už bol lepší a ústna časť bola jednoznačne jeho najsilnejšou stránkou.

            Z maximálnych 100 bodov získal 79 a skončil na treťom mieste. Druhé miesto malo hodnotu 80 bodov a prvé 86. Naozaj tesné výsledky.

            Richardovi gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a kraja!

            Olívia Sojková

          • Nepremeškajte šancu na výhru

          • Milí študenti,

            v tomto školskom roku pravidelne sledujeme čistotu a úpravu tried a keďže súťaž je už v druhej polovici, rozhodli sme sa zverejneniť doterajšie výsledky. Možno Vás inšpirujú, aby ste v nasledujúcom období dosiahli aj na stupne víťazov, spojené aj s finančnou odmenou.

            Trieda                     Body

            III.A                          142

            IV.A                         133

            II.A                           128

            IV.S                          127

            I.S                             122

            II.S                            122

            I.A                            107

            III.S                          89

             

            Držíme palce všetkým.

            Olívia Sojková

        • Okresné kolá v bedmintone
          • Okresné kolá v bedmintone

          • Dňa 12. a 14. februára sa uskutočnili okresné kolá v bedmintone v Lučenci. V obidvoch kolách predviedli naše dievčatá Barbara Mileiová a Sara Valachová vynikajúce herné výkony a v silnej konkurencii obsadili 3. miesta.

            Od prvého miesta delili dievčatá tri rozhodujúce košíky. Patrí im srdečná vďaka a gratulácia.

        • VELUX - bližšie k oblohe
          • VELUX - bližšie k oblohe

          • 13. februára sme mali opäť možnosť absolvovať náučnú prednášku a predstavenie produktov značky Velux. Táto firma sa zaoberá výrobou okien, hlavne strešných. Prednáška tohto typu nám každoročne dá mnoho inšpirácii, nakoľko nejde iba o predstavenie ich produktov, ale aj ukážku nových a moderných stavieb. Dá sa povedať, že aj v dnešnej dobe je potrebné posúvať trendy vpred a stále vymýšľať nové a hlavne ekologické spôsoby výstavby a rekonštrukcie budov. Aj keď niektoré stavby, ktoré nám boli prezentované, nám nepadli príliš do oka, väčšina z nich sa nám páčila.

            Ďalšou úlohou tejto prednášky bolo aj predstavenie súťaže, ktorú firma Velux každoročne organizuje. Ide o súťaž, kedy môžeme ukázať celému Slovensku svoju kreativitu a fantáziu a navrhnúť rodinný dom podľa našich predstáv, kde zakomponujeme pár výrobkov tejto firmy. Verím, že aj tento rok sa nájdu šikovní a cieľavedomí žiaci, ktorí si to na vlastnej koži skúsia a ukážu, že aj v tomto malom meste, sú kreatívni ľudia.

            Nika Malatincová, IV. A

        • Prečo slovenčinári dávajú písať slohy?
          • Prečo slovenčinári dávajú písať slohy?

          • Medzinárodný deň materinského jazyka (International Mother Language Day) je sviatok, ktorý pripadá na 21. februára. Zaviedlo ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje okolo šesť až sedem tisíc jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, k čomu môže dôjsť do konca 21. storočia. Materinský jazyk je dôležitou súčasťou identity každého človeka a diverzita jazykov predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva, o ktorého zachovanie je nutné bojovať možno aj lepšou prípravou na hodiny slovenského jazyka a literatúry.

            K oslave tohto dňa a aj materinského jazyka prispejete každou peknou slohovou prácou. Napríklad: Čo sme sa naučili na rybačke.

            S kamarátmi často chodievame na ryby. Týždeň pred plánovanou veľkou rybačkou som išiel na tréning a zranil som si nohu. Dúfal som, že sa to za pár dní zlepší, ale nestalo sa tak.

            Deň pred odchodom som prišiel za nimi, aby sme sa porozprávali. Otvoril mi Jožo a spýtal sa ma: „Čo sa ti stalo?“ Povedal som mu, že som bol na tréningu a ako sme trénovali, tak som si zranil nohu. Pozval ma dovnútra. Rozprávali sme sa a asi po pol hodine mi Jožo aj s ďalšími kamarátmi povedali, že ak sa mi to nezlepší, tak ma nezoberú so sebou. Veď čo by už so mnou robili.

            Prišiel ten deň, keď sme mali ísť a ja som dúfal, že ma zoberú so sebou aj napriek zraneniu. Nechceli však o tom ani počuť. V momente som sa rozhodol a kým išli niečo zobrať dnu, skryl som sa v aute. Bol som šťastný, nevšimli si ma.

            Cesta trvala asi pol hodinu a potom sme dorazili na miesto. Kamaráti si začali vybaľovať veci. Ako prvé si vybalili stany a začali ich stavať.

            Ja som si zatiaľ zobral udicu a išiel si zachytať na druhú stranu jazera. Ako som tam tak sedel a obdivoval som krajinu okolo seba, zrazu som si všimol, že sa moji kamaráti išli kúpať a zobrali si aj čln, lebo nevedeli dobre plávať. Asi po pol hodine boli v strede jazera a rozderavil sa im čln. Z brehu som si ich všimol ako mávali a kričali. Okamžite som sa snažil plávať k nim so zranenou nohou, tak si ma všimol môj bratranec Fero, ktorý bol tiež na rybačke a začal na mňa kričať: „Nejdeš sem k nám?“ Ja som mu zakričal. že nemôžem a ukázal som smerom k mojim kamarátom, ktorí mali problém. Ihneď nasadol na svoj čln a išiel smerom k nim. Dorazil som tam ako prvý a snažil som sa aspoň pomôcť niektorým na breh. Dorazil aj Fero a zobral ostatných na svojom člne na breh.

            Jožo sa veľmi čudoval, že som sa zrazu objavil, ale zároveň bol rád, že som tam bol. Tak som ostal ďalšie tri dni a chytali sme ryby všetci spolu.

            Alexander Tóth, I. S

            (foto: http://obrazky.4ever.sk/tag/1404/rybacka)

        • Sviatok zaľúbených!
          • Sviatok zaľúbených!

          • Tento týždeň oslavujeme sviatok všetkých zaľúbených a to svätého Valentína. Spolu s ním lásku vo všetkých jej podobách. Lásku partnerskú, rodičovskú, lásku k blížnemu, lásku k prírode, aj sebalásku, pretože tá nie je o nič menej dôležitá. Skúsme sa trošku viac zamerať na tento zázrak, čo nám doprial život a svet bude nádherným miestom.

            Každý z nás potrebuje k prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladení, ktoré v každom z nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity. Prečo teda aspoň jeden deň v roku neprežívať lásku ešte intenzívnejšie? Nie, netvrdím, aby ste prejavovali svoje city jedenkrát v roku a kupovali preto kopec nezmyselných darčekov, ale aby ste ich prejavili 14. februára aspoň o niečo viac. V posledných rokoch k nám zavítal tento sviatok s veľkou pompéznosťou a zároveň svojím kontroverzným charakterom. O jeho pôvode vieme síce pomerne málo, ale určite by sme ho nemali hľadať v Amerike, ktorá síce predstavuje jeho dnešnú komerčnú tvár, no neviaže ju s ňou žiadne historické puto.

            Valentinus bol rímsky kresťanský kňaz a lekár, žijúci v Ríme za vlády cisára Marka Aurélia Klaudia, ktorý býva zobrazovaný s kalichom v ľavej ruke a s mečom v pravej. Vidieť ho môžeme aj v oblečení biskupa, ktorý uzdravuje chlapca z padúcnice. Je tiež patrónom cestujúcich, včelárov a mládeže. Sviatok zamilovaných k nám začal prenikať v 90. rokoch nedávno minulého storočia vo svojej najkontroverznejšej podobe.

            Preto sa u ľudí prejavujú aj rôzne extrémy a buď sa zo sviatku idú nadšením zblázniť alebo ho úplne ignorujú. Preto ľúbme, milujme a buďme milované. Dnes, zajtra, každý deň...

            Nika Malatincová, IV. A

          • 2%

          • Milí rodičia a priatelia školy,

            možno ste už počuli o občianskom združení menom Scholaris. Je to združenie , ktoré podporuje nás - študentov. Podporuje v zmysle skvalitňovania výchovno-vzdelávacieho procesu a financovania nákladov spojených s rozvojom ďalších aktivít školy. Či sú to už rôzne exkurzie, športové aktivity, súťaže, pobyty, školenia alebo ocenenia rôzneho charakteru. Všetky tieto aktivity nám spríjemňujú a skvalitňujú život na škole.

            Podporiť Nás môžete darovaním 2% z Vašich daní. Samozrejme, ak tieto 2% nedarujete niekomu inému. Je pekné, keď ľudia myslia na budúcnosť svojich detí. Ak by ste mali záujem, viac informácii nájdete na našej web stránke. https://spssow.edupage.org/a/scholaris

            Dopredu sa chceme poďakovať všetkým podporovateľom a ľudom, ktorí šíria ďalej túto myšlienku.

            Ďakujeme!

            Erik Szabó, predseda Žiackej školskej rady

        • Potvrdili kvalitu
          • Potvrdili kvalitu

          • Dňa 25. januára 2019 sa naši chlapci zúčastnili Regionálneho kola vo florbale. Do tohto kola postúpili po ťažkom víťazstve v okresnom kole. Hralo sa v Rimavskej Sobote v telocvični Obchodnej akadémie.

            Po namáhavom a ťažkom finálovom zápase, obhájili chlapci krásne 2. miesto a potvrdili svoju kvalitu.

            Tu sú naši hráči: Peter Havran III.S, Peter Čížik II.A, Filip Hronček I.S, Lukáš Melich I.S, Marian Vašek III.S, Igor Findra I.S

            Všetkým chlapcom srdečne gratulujeme!

        • Kvalita kariérového poradenstva ako jeden z faktorov kvality života mladej generácie
          • Kvalita kariérového poradenstva ako jeden z faktorov kvality života mladej generácie

          • Pracovné stretnutie výchovných poradcov na pôde SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci

            Je paradoxom, že žijeme v jednom z najlepších období v ľudských dejinách a predsa medzi najčastejšie otázky moderného sveta patrí otázka, ako byť šťastný. Po „vygúglení“ zistíme, že ako prvý bod nám takmer všade vyskočí: Nájdite si prácu, ktorú máte radi! Aké jednoduché, zdalo by sa, ale opak je pravdou. Svoje o tom vedia nielen dospelí rodičia, ktorí sprevádzajú svoje deti školským vzdelávaním, ale aj pedagógovia, špeciálni pedagógovia, psychológovia.

            Budúce šťastné povolanie sa totiž nedá vygúgliť, ani vypočítať, ani otestovať - je to náročná úloha kariérneho poradenstva. Mnohí skúsení výchovní poradcovia hovoria často o tom, že vybrať pre niekoho správne povolanie je jedna z najnáročnejších úloh.

            V priestoroch Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sa 21. januára 2019 konalo Pracovné stretnutie výchovných poradcov základných škôl s odborníkmi a zástupcami školy. Cieľom stretnutia bolo poukázať na dôležitosť výberu strednej školy a jeho vplyv na uplatnenie sa absolventa v praxi.

            Situáciu v oblasti kariérového poradenstva v súčasnosti rozobral pán Mgr. Michal Bartko, špeciálny pedagóg z CPPPaP v Lučenci. Poskytol mnoho praktických návodov, kde a ako hľadať najnovšie informácie týkajúce sa voľby povolania. Veľmi cenné boli však konkrétne údaje z jeho výskumu, ktorý prebiehal v októbri a novembri 2018, pretože pochádzajú z nášho regiónu (Poltár). Potvrdili sa naše predpoklady, že budúce povolanie si žiak základnej školy vyberá ako výsledok porady s rodičmi a kamarátmi a často nemá celkom presné, niekedy až skreslené predstavy nielen o štúdiu, ale aj o budúcej profesii.

            Práve technicky zamerané stredné školy pociťujú značný nezáujem žiakov naprieč všetkými odbormi a práve technické povolania sú dnes na trhu práce najžiadanejšie. Tento paradox je potrebné riešiť, oboznamovať odbornú a laickú verejnosť s dôležitosťou technicky zameraných profesií poskytnutím informácií o možnostiach štúdia, o jeho prepojení s praxou a možnostiach uplatnenia sa absolventov.

            Štúdium technických odborov je zaujímavé, vďaka modernej technike názorné a pútavé, je prepojené s praxou a prináša dobrý pocit z projektov realizovaných v reálnom prostredí, v kolektíve spolužiakov a v spolupráci s odbornou verejnosťou. Študent vďaka množstvu praktických úloh môže zažiť radosť z dobre vykonanej práce a vidieť ako funguje odborná prax.

            Záverom ďakujeme zúčastneným výchovným poradcom základných škôl, Mgr. Michalovi Bartkovi z CPPPaP v Lučenci, zástupcovi riaditeľa Mgr. Csabovi Bónovi a pedagógom Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci.

            Olívia Sojková

        • Žiaci našej školy zabodovali aj v jazykových olympiádach
          • Žiaci našej školy zabodovali aj v jazykových olympiádach

          • Niektorí viete, iní možno nie, že vo štvrtok 17. januára 2019 sa konalo okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku. V konkurencii 5 stredných odborných škôl sa vynikajúco na 2. mieste umiestnil náš žiak z III. S triedy, Richard Uhrapka, čím si zabezpečil svoj postup na krajské kolo.

            Deň predtým, 16. januára 2019 sa konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Zo 6 súťažiacich bol najlepší žiak III. A triedy, Adrián Hirka. Adrián bude svoje jazykové znalosti tiež obhajovať na krajskom kole Olympiády.

            Aj keď tieto úspechy sú síce úspechmi jednotlivcov, aj v tomto prípade platí, že za každým úspešným mužom stojí žena a preto veľké poďakovanie a pochvala patrí aj vyučujúcim cudzích jazykov Mgr. Zuzane Lukáčovej a PhDr. Olívii Sojkovej, ktoré svojich žiakov na tieto súťaže zodpovedne pripravovali.

            Pevne veríme, že aj na krajské kolá sa naši žiaci pripravia tak dobre, aby obstáli v ešte silnejšej konkurencii.

        • Tuli vaky
          • Tuli vaky

          • Dizajnový doplnok moderného interiéru

            Sedacie tzv. "tuli vaky" sú stále viac vyhľadávaným doplnkom každej miestnosti a nechýbajú ani na našej škole. Nachádzajú sa na najvyššom poschodí a vytvárajú útulné prostredie, kde žiaci môžu tráviť čas, rozprávať sa medzi sebou, oddychovať, či učiť sa. Tieto vaky sú plnené polystyrénovými guličkami, ktoré sa prispôsobia rôznym polohám sedenia. Rozžiarili priestor svojou farebnosťou a po vyskúšaní sme si ich všetci obľúbili.

            Je však len na nás ako dlho tieto vaky vydržia.

            Sme veľmi vďační za toto pekné spríjemnenie atmosféry v našej škole. Bolo to pre nás milé prekvapenie a všetci sa tešíme na voľný čas trávený práve v týchto priestoroch.

            Martina Muránska, II. A

      • Kontakt

        • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola, B. Němcovej 1988/1 Lučenec
        • správca obsahu: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • IČO: 00161560
        • DIČ: 2021228319
        • webmaster: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • (+421) 47 43 210 72 - sekretariát
        • (+421) 904 486 208 - sekretariát
        • (+421) 915 818 562 - riaditeľ
        • (+421) 948 910 280 - zborovňa
        • B. Němcovej 1988/1
          984 15 Lučenec
          Slovakia
      • Prihlásenie