Výsledky 2. termínu 1. kola prijímacích skúšok 2016 nájdete roztriedené podľa študijných odborov v nasledovných tabuľkách:
3650 M staviteľstvo - vyučovací jazyk slovenský:
3692 M geodézia, kartografia a katester - vyučovací jazyk slovenský:
Výsledky 2. termínu 1. kola prijímacích skúšok 2016 nájdete roztriedené podľa študijných odborov v nasledovných tabuľkách:
3650 M staviteľstvo - vyučovací jazyk slovenský:
3692 M geodézia, kartografia a katester - vyučovací jazyk slovenský:
Je už tradíciou mesta Lučenec usporiadať športové podujatie Matičný beh. Ide už o XXII. ročník Behu mládeže o Pohár Domu Matice Slovenskej. Naši študenti sa každoročne zúčastňujú tohto behu. Je to atletická súťaž, kde súťažia jednotlivci ale aj družstvá.
Súťažiaci z našej školy:
Nikoleta Malatincová , Deana Fridrichová, Silvia Rendeková – I.A
Ramóna Botošová –II.A
Samuel Filip Drahovský, Dávid Telek –II.S
Barbora Černáková – III.A
Michal Mojžiš, Gergő Kelemen –III.S
Marek Majkút – IV.D
Trasa viedla cez Námestie republiky, okolo Galérie tri okruhy 2100 m. V kategórii „I“ juniori, naši študenti obsadili prvé tri miesta a to v poradí :
1. Michal Mojžiš
2. Marek Majkút
3. Gergő Kelemen
Aj v kategórii „družstvá“, obsadila naša škola 1. miesto.
Všetkým srdečne blahoželáme.
Výsledky 1. termínu 1. kola prijímacích skúšok 2016 nájdete roztriedené podľa študijných odborov v nasledovných tabuľkách:
3650 M staviteľstvo - vyučovací jazyk slovenský:
3650 M staviteľstvo - vyučovací jazyk maďarský:
3692 M geodézia, kartografia a kataster - vyučovací jazyk slovenský:
Moderné technológie sú už pre nás samozrejmosťou - stlačíte tlačidlo a je to. Našťastie nemusí každý vedieť, že to v skutočnosti také jednoduché nie je. Často stojí za úspešnou aplikáciou množstvo doslova aj fyzickej driny. Neveríte?
Jozef Slovák: „Skutočne je to tak. Množstvo hodín sme presedeli pred počítačom, vytvorili sme digitálny model reliéfu, analyzovali sme terénne dáta a dáta o motýľoch ... čo nám však dalo zabrať najviac, bol odchyt motýľov. Je to stále klasika: jemná sieťka, šikovnosť a koordinované pohyby.“
„...a aj istá kondícia,“ pokračuje Martin Zajac, „keďže motýle majú radi teplé slnečné dni. Niektoré krásne exempláre babôčky pávookej boli zatúlané a žltáčiky nesmierne hravé a ulietané.“
Ak predpokladáte, že chlapci si budujú zbierku motýľov pre zvedavé slečny, alebo nebodaj, že sa stali lepidopterológmi, ani jedno nie je správne.
Správne je, že obidvaja sú študentmi SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci a reprezentovali školu na celoštátnej prehliadke SOČ v Modre 27.-29. apríla 2016. Prácou Terénny výskum a tvorba modelu výskytu denných motýľov získali aj ocenenie poroty v odbore geoinformatické služby.
V čom vidí prínos ich práce Ing. Pavol Fodor, ktorý študentov viedol a často aj motivoval:
„Tímová práca oboch žiakov je spracovaním dát trojročného výskumu z diplomovej práce Mgr. Janky Fodorovej z Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a ich vlastného jednoročného výskumu v teréne a ponúka ucelený pohľad na výskyt motýľov v lokalite a tým umožňuje pomerne presne a zodpovedne analyzovať stav životného prostredia. Jednoznačne môže slúžiť ako podklad pre ďalší rozširujúci prípadne komparatívny výskum, môže sa však využiť aj v praxi - pri vybudovaní náučného chodníka na zvýšenie povedomia o význame motýľov a ich výpovednej hodnote o stave životného prostredia.
Martin Zajac: „Chodník a jeho realizáciu sme v práci aj presne popísali. Jeho trasa 4 km sa nám zdá vhodná nielen na agroturistiku, ale aj na školské výlety pre mladšie deti. Žiaľ, všetky naše návrhy zostali len na papieri, nakoľko dotknutá obec neprejavila o našu prácu ani minimálny záujem. Toto vnímame ako dosť demotivujúce.“
Jozef Slovák: „Ak už spomíname negatíva, mňa zarmútila skutočnosť, že napriek tomu, že celá práca je tímová, obhajoby a súťaže – aj na celoštátnej úrovni – sa môže zúčastniť vždy len jeden žiak. Nie je to dobrý signál, veď dnešné rozsiahlejšie interdisciplinárne problémy musia riešiť často celé tímy odborníkov.“
Martin Zajac: „Nazdávam sa, že aj naša aplikácia by sa dala viac rozšíriť, či už vzhľadom na územie, alebo aj iné druhy živočíchov, rastlín, prípadne osôb. Možností je neúrekom. Oboch nás teší hlavne to, že sme prezentovali široké možnosti využitia našich vedomostí z oblasti GIS v praxi.“
Zostáva už len dodať, že nás tešia nielen tieto, ale každoročné vynikajúce výsledky našich študentov na celoštátnych prehliadkach SOČ, ktoré sú dôkazom skutočného prepojenia školy s praxou.
Srdečne gratulujeme!
Zhovárala sa PhDr. Olívia Sojková.
Každý rok sa druhá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek. Ide o medzinárodnú udalosť, keďže nielen u nás na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách sa tento deň oslavuje ako Deň matiek.
Preto milé pani profesorky a všetky ženy – mamičky, prijmite od nás študentov malý slovný darček.
Nie je nič váženejšie ako byť matkou. Všetky matky určite potvrdia, že byť mamou je niečo nádherné, napĺňajúce, radostné, zároveň aj zodpovedné, veľa razy náročné, niekedy bolestné.
Všetci to vieme. Pre každého je jeho mamka tou najdôležitejšou osobou na svete. Mamka je ten človek, ktorého náruč sme pocítili ako prvú. Bolo to jej objatie, jej pohladenie, čo sme pociťovali od prvých dní nášho života. Jej hlas sme počúvali, učili sa prvé slová od nej.
Mama si zaslúži nielen našu úctu, zaslúži si našu lásku, zaslúži si, aby sme sa starali o jej šťastie. Deň matiek je príležitosť všetko toto si pripomenúť, aby sme na to v bežiacom kolobehu života nezabúdali. Zároveň je to dôvod, aby sme svojej mame vyjadrili city, aby sme ju objali, pripravili jej radosť.
A preto aj dnešné poďakovanie je venované matkám. Je venované mamám všetkým, či už majú deti malé a venujú im svoju každodennú starostlivosť, alebo sú to mamy už s deťmi dospelými, ktoré si už drobnými starosťami prešli a teraz prežívajú zas to, čím žijú ich deti. Však nenadarmo sa hovorí, malé deti – malé starosti, veľké deti – veľké starosti. Čo všetko si musí jedna matka prežiť, viete len vy ženy.
Prajem teda všetko dobré všetkým mamičkám. Mladým mamičkám, aby si užívali radostí so svojimi detičkami a taktiež mamkám skoršie narodeným, aby im ich veľké deti prinášali viac radostí ako starostí.
Všetko dobré vám prajeme.
Rebeka Karboníková II.A
Moja kamarátka v lete na chalupe presedela pol dňa na pni na kraji lesa. Len tam totiž mala telefónny signál. Pracovala. Jej dcéra prišla na pár dní za ňou a namiesto pozdravu si pýtala heslo na wifi. Smiešne? No ani nie.
Každý piaty Slovák je vraj od niečoho závislý. Keď si odmyslíme batoľatá, novorodencov a starčekov, dospejeme k záveru, že závislosť sa týka každého jedného z nás. Wifi doma nevypína asi nikto, mobilné telefóny si so sebou nosíme už aj na toaletu, emaily kontrolujeme v pravidelných intervaloch a na sociálnych sieťach trávime podstatnú časť nášho voľného času. Ak týmito aktivitami denne trávime viac ako 3 hodiny, z odborného hľadiska máme problém. Medzi najčastejšie nelátkové závislosti, ktoré sa za posledné roky stali našimi tichými spolubývajúcimi, patria závislosť od internetu, televízie, ale aj mobilných telefónov.
Radíme sem tiež vorkoholizmus, šopoholizmus a neuveríte, no v psychológii je už celkom jasne definovaná aj závislosť od solária.
Rozmenené na drobné: vorkoholizmus- chorobná závislosť od práce. Vorkoholik myslí na prácu stále aj mimo nej, nevníma okolie.
Šopoholizmus – Je neovládateľná túžba nakupovať. Čo vyvoláva pocit viny, výčitky a hnev. Tanorexia- chorobné vystavovanie sa slnečnému žiareniu
A ako vznikajú nelátkové závislosti? Viac času trávime pri činnostiach, ktoré nám spôsobujú príjemné pocity. Časom začneme tieto činnosti uprednostňovať pred inými. Sme zaujatí, nevnímame okolie a jeho spätnú väzbu. Získavame presvedčenie, že to, čo robíme, nám neubližuje, iné si nepripúšťame. A to je omyl. Tak čo študenti, zamyslime sa nad sebou.
Síce v maďarčine, ale krátka reportáž o Medzinárodnom geodetickom päťboji si viete pozrieť tu:
Az alábbi linkeken elérhető a Nemzetközi Geodéta Ötrpóbáról készült rövid riport:
Link 1:
http://www.hirek.sk/video/20160420203354/Nemzetkozi-Geodeta-Otproba-Nogradban.html
Link 2:
https://www.facebook.com/bonacs74/posts/10205826833859302?pnref=story
Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera v Lučenci bola v dňoch 15. - 17. apríla 2016 organizátorom XI. ročníka Medzinárodného geodetického päťboja, súťaže pre stredné geodetické školy. Súťaže sa zúčastnilo 25 zmiešaných družstiev z 15-ich miest Slovenska, Maďarska a Česka, spolu viac ako 100 žiakov a učiteľov. Hlavnými partnermi súťaže pre tento ročník bola firma Leica a jej slovenský partner Geotech a Spolok maďarských expertov poľnohospodárstva MASZE Europea Hungary z Budapešti. Ceny do súťaže venoval miestny súkromný podnikateľ Ing. Erik Šándor z obce Pleš.
V prvý deň súťaže po registrácii si účastníci spoločne vypočuli odbornú prednášku o geoinformatickej aplikácii Snap2Map. Je to aplikácia, ktorú záujemcovia o mini súťaž museli stiahnuť a nainštalovať do svojich smartfónov. Cieľom tejto súťaže bolo vytvoriť tzv. storymap v uliciach Fiľakova, kde boli ubytovaní účastníci týchto pretekov. „Mapové príbehy” hodnotila odborná porota, ktorej členmi boli zástupcovia firmy Esri, ktorá vyvinula mobilnú aplikáciu, ale i nezávislí rozhodcovia súťaže a učitelia zúčastnených škôl. Za najlepšiu a najvtipnejšiu príhodu, obohatenú o fotografie z ulíc Fiľakova porota vyhodnotila príhodu zraneného kamienka, ktorú vytvorilo súťažné družstvo z maďarského mesta Miškolc.
V sobotu skoro ráno vyrazili autobusy so súťažiacimi na palube do maďarskej obce Ipolytarnóc. Spred hlavnej budovy prírodnej rezervácie pravekých pozostatkov vyštartovali trojčlenné zmiešané družstvá, aby zdolali približne 15 kilometrovú trasu v teréne a došli do cieľa v Pleši. Aby pretek nemal charakter iba cezpoľného behu, súťažiaci sa museli dostať pomocou GPS súradníc na 5 stanovíšť. Na jednotlivých stanovištiach riešili rôzne, hlavne praktické úlohy. Ich úlohou bolo pripraviť meračský prístroj na meranie centráciou a horizontáciou, mali za úlohu zistiť výškové prevýšenie niveláciou, poskladať mapu Európy z drevenej skladačky a vytvoriť logické páry z geodetických prístrojov a k nim patriacich pomôcok. Ďalej určovali výšku trigonometrickou metódou a na poslednom stanovišti určovali výmeru. V tomto ročníku súťaže bolo možné vyriešiť aj dve extra úlohy za bonusové body. Podmienkou získania týchto bodov bolo najprv uhádnuť, aké čísla sú priradené ktorým štátom na slepej mape Európy V druhej časti úlohy museli tiež na slepej mape uhádnuť názvy miest, z ktorých sa zúčastnili geodetické školy za prvých 10 rokov Medzinárodného geodetického päťboja.
Mnohí aj tento rok so sklamaním museli skonštatovať, že sa ešte z geodézie majú čo učiť. Väčšina zúčastnených škô ale právom môže byť hrdá na svojich žiakov. Najviac hrdí môžu byť učitelia víťazných tímov:
KategóriaA Kategória B
1. Lučenec - družstvo B 1. Lučenec - družstvo A
2. Lučenec - družstvo A 2. Lučenec - družstvo B
3.Letohrad (z Česka) - družstvo A 3.Letohrad (z Česka) - družstvo A
Veríme, že aj v budúcom roku sa nám podarí zorganizovať túto jedinečnú súťaž pre stredné školy s geodetickým zameraním.
Csaba Bóna
15. apríl 2016 - už po 20- ty krát sa ulice miest a obcí v jediný deň v roku- zaplavia žltými narcismi. Je to jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Každý, kto si pripne narcis na svoj odev, vyjadrí gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.
Pripnutím žltého kvietku v Deň narcisov vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami. Týka sa to nás všetkých.
V piatok 8. apríla 2016 sa v priestoroch Spojenej školy Kremnička v Banskej Bystrici uskutočnilo krajské kolo prehliadky prác SOČ, na ktorom nechýbali ani žiaci našej školy.
SPŠ stavebnú O. Winklera v Lučenci na tejto významnej mimoškolskej činnosti žiakov stredných škôl reprezentovali traja žiači IV. D triedy, s dvoma prácami v súťažnom odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia.
Súťažná práca žiakov Martina ZAJACA, Jozefa SLOVÁKA s názvom Terénny výskum a tvorba modelu výskytu denných motýľov pre GIS sa aj napriek tvrdej konkurencii jednotlivých súťažných prác umiestnila na veľmi peknom 2 mieste.
Žiačke Svetlane UHRINOVEJ s prácou Vizualizácia mesta Lučenec v prostredí ArcMap sa v tvrdej konkurencii umiestniť síce nepodarilo, ale bojovala veľmi statočne a zato jej patrí tiež pochvala.
Žiaci Martin Zajac a Jozef Slovák si svojím umiestnením vybojovali postup na Celoštátnu prehliadku prác SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 26. - 29. apríla 2016 na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Bratislave.
Dúfame, že aj na tejto prehliadke budú naši žiaci úspešní a prinesú ocenenie tak, ako sa to po minulé roky podarilo študentom našej školy.
Na záver našim oceneným žiakom srdečne blahoželáme.
Angela Fajdová
metodik SOČ
Na našej škole je už tradíciou, že sa každý rok zapájame do súťaže Stredoškolská odborná činnosť, ktorej hlavnou myšlienkou je prispievať k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov stredných škôl, rozvíjať tvorivé myslenie žiakov, rozširovať a upevňovať ich odborné vedomosti , zručnosti a vytvárať trvalý vzťah k príslušnému študijnému odboru.
Táto myšlienka, aj tento školský rok oslovila niekoľkých našich nadaných žiakov a vďaka nim sme mohli dňa 10. marca 2016 uskutočniť Školské kolo prezentácie a obhajoby prác SOČ.
V odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia sa jej zúčastnili traja žiaci s dvomi súťažnými prácami:
Svetlana UHRINOVÁ (IV.D) s prácou Vizualizácia mesta lučenec v prostredí ArcMap
Martin ZAJAC, Jozef SLOVÁK (IV.D) s prácou Terénny výskum a tvorba modelu výskytu denných motýľov pre GIS
Súťažiaci sa aj napriek počiatočnej tréme snažili, čo najlepšie odprezentovať svoje práce , pričom vložili do obhajoby vlastné myšlienky a odporúčania pre využitie v praxi. Pri obhajobe využívali aj rôzne vizualizačné prostriedky.
Odborná hodnotiaca komisia na základe preštudovania predložených prác a vlastnej obhajoby určila nasledovné poradie umiestnenia prác:
1. miesto - Martin ZAJAC, Jozef SLOVÁK (IV.D) s prácou Terénny výskum a tvorba modelu výskytu denných motýľov pre GIS
2. miesto - Svetlana UHRINOVÁ s prácou Vizualizácia mesta Lučenec v prostredí ArcMap
Obidve práce postupujú na krajské kolo SOČ, ktorá sa bude konať 8. apríla 2016 v Banskej Bystrici.
Všetkým umiestneným študentom zo srdca gratulujeme!
Na záver by som sa rada poďakovala aj konzultantom prác, ktorí si v záplave práce našli čas, usmerňovali a podporovali žiakov v tejto mimoškolskej činnosti.
Angela Fajdová – metodička SOČ
Veľkonočné tradície nie sú len o šibaní a oblievaní. Obdobie Veľkého pôstu a Veľkej noci sa od nepamäti nieslo v znamení tradičných zvykov, ale aj takmer zabudnutých magických rituálov. Vyskúšate niektoré z nich?
Kedysi dbali slovenské rodiny na dodržiavanie tradícií oveľa viac než dnes. Pôsty bývali také prísne, že sa počas nich používal iný riad na varenie, aby sa z neho nedostal kúštik masti alebo mäsa do jedla. Etnologička a historička Zora Mintalová Zubercová vo svojej knihe Tradície na Slovensku zozbierala množstvo zaujímavých materiálov.
Keď dievky čarovali. Keďže ostať starou dievkou bolo nesmiernou hanbou, slobodné dievčence často využívali rôzne rituály a čary, aby zistili, kedy a za koho sa vydajú. Napríklad uchmatli mužom nohavice, dali si ich pod vankúš a čakali, čo sa im prisní.
Ale vráťme sa k veľkonočnému týždňu, ktorý nasleduje po Kvetnej nedeli, keď sa v kostoloch svätili zelené ratolesti- išlo o pripomienku na vstup Ježiša do Jeruzalema, keď ho ľudia vítali pred ukrižovaním zelenými palmovými ratolesťami.
Vajíčkom proti zlým duchom. Na Bielu sobotu sa v každom dome varili vajíčka –symbol plodnosti, nového života aj ochrana pred zlými duchmi. Klobásy symbolizovali korbáč, ktorým bičovali Ježiša, červené víno jeho krv, k šunke sa varil chren ako spomienka na umučenie.
Veľkonočný pondelok patril šibačke a oblievačke. Dnes tieto zvyky splynuli, pretože niekedy sa na západe len šibalo a na východe oblievalo.
Číslo 22 je možno obyčajné číslo, ale ak ho spojíme s významnými dňami v environmentálnom kalendári, zistíme, že dva dôležité dni pripadajú práve na dátum 22. Je to Deň vody, ktorý býva 22. marca a Deň Zeme, ktorý oslavujeme 22. apríla.
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Svetový deň vody bol vyhlásený v roku 1992 a to Valným zhromaždením OSN na konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa oslavuje od roku 1993 každoročne práve 22. marca. V tento deň sa jednotlivé krajiny venujú aktivitám, ktoré majú za cieľ informovať verejnosť o význame vody.
Aj naše mesto Lučenec, podporuje zapojenie stredných škôl do tohto podujatia. Z našej školy sa tejto iniciatívy chytili študenti I. a II. ročníka pod vedením triednych učiteľov. Čistili cestu k Čárde, okolie priehrady Ľadovo a mestské lesy. Druhá trasa viedla popri bývalej železničnej vlečke Jánošíkova po Rúbanisko.
Snažíme sa vštepovať našim študentom myšlienku, že by mali myslieť na našu Zem každý deň, nielen počas významných dní, resp. myslieť minimálne na naše okolie, či už ide o okolie školy, okolie našich domovov....a tieto miesta neznečisťovať, starať sa o zeleň a robiť všetko preto, aby sme mali svoje životné prostredie krajšie a príjemnejšie na život. Veď aj slávny G.B.Shaw povedal : "Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné: „Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia."
Áno, naše poďakovanie patrí ľuďom, ktorí sa v tejto ťažkej dobe, keď sa takmer vo všetkých oblastiach prejavuje nedostatok finančných prostriedkov, rozhodli pomôcť našej škole poskytnutím stavebného materiálu.
Poďakovanie patrí p. Mariánovi Svoradovi z firmy SVOMA s.r.o. ,ktorej predmetom činnosti sú dopravné, inžinierske, pozemné, priemyselné stavby a stavby podľa požiadaviek.
Ďakujeme firme OK Trend Fiľakovo, s.r.o., ktorej predmetom činnosti je vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, uskutočňovanie stavieb a ich zmien, výkon činnosti stavbyvedúceho a stavebného dozoru - pozemné stavby, kontroly správnosti oceňovacích prác a ich podkladov, zabezpečenie vyjadrení, rozhodnutí a ostatných podkladov pre vydanie územných rozhodnutí a stavebných povolení, rozpočtové práce a kalkulácie stavieb, maloobchodná činnosť - stavebniny, kúpeľňové štúdio a farby-laky.
Ďakujeme tiež p. Milanovi Mrvovi z firmy KOLEK s.r.o., ktorej predmetom činnosti je výstavba a rekonštrukcia stavieb, výroba a predaj betónu, doprava stavebného materiálu, fasádne, búracie, výkopové a zemné práce, zatepľovanie, stolárske, zámočnícke a klampiarske práce.
Ďakujeme aj p. Gyulovi Kollárovi z firmy EX-BA s.r.o., ktorá realizuje komerčné a privátne referenčné práce v interiéri a v exteriéri.
Naši sponzori dodali materiál na rekonštrukciu školských dielní, ktoré budú slúžiť na prax našim študentom.
Ďakujeme!
Vedenie školy a zamestnanci
Je slovenčina, potvrdilo to konzorcium jazykovedcov z celého sveta v Paríži. Po ôsmich rokoch bádania, skúmania a študovania vydali rubriku desiatich najťažších a najľahších jazykov na tejto planéte. Ústav jazykovedcov, ktorý sídli v Berlíne začal so skúmaním jazykov, ktorými sa hovorí po celom svete. Na svete je okolo 7832 jazykov.
Najľahším jazykom je vraj španielčina. A prečo je slovenčina najťažšia? Hlavne pre gramatiku, ktorá je tak komplikovaná, že akémukoľvek cudzincovi by podľa prepočtu trvalo až 12 rokov, kým by sa ako tak naučil gramatiku. Kompletnú gramatiku slovenského jazyka nevie ani jeden jediný človek, preto ju študujú a pripravujú tímý vedcov a jazykovedcov.
Slovenčina má presne 465 gramatických výnimiek a to dokazuje jej komplikovanosť. S takouto komplikovanosťou sa nestretneme ani v maďarčine, pretože pre mnohých z nás je práve maďarčina najťažší jazyk.
Záujem o slovenčinu však rastie, pretože je to jazyk krásny, melodický, a preto nemáme problém porozumieť aj iným slovanským jazykom.
(prebraté od prof. Doc. V. Trnku z Ústavu Ľ. Štúra SAV)
Dňa 25.2.2016 v Redute v Lučenci predstavili jednotlivé firmy inovatívne materiály a nové trendy v stavebníctve. Tejto akcie sa zúčastnili aj naši stavbári.
Firma HELUZ s.r.o. - predstavila nové výrobky pre celú stavbu pasívnych domov bez dodatočného zateplenia.
Firma J.A.P. Slovakia, s.r.o. - predstavila dizajnové sklo s vnútorným grafickým motívom a jeho využitie v interiéri (J.A.P - GRAFOSKLO)
Kingspan Izolácie - predstavili najúčinnejšie tepelnoizolačné dosky pre obytné domy aj komerčné a priemyselné priestory
Henkel Slovensko, spol. s.r.o. - predstavila nové trendy v zatepľovacích systémoch
Fenix Slovensko, s.r.o. - predstavila nový koncept v elektrickom vykurovaní
Ipeľské tehelne, a.s. - Pálená tehla Britterm - predstavila moderný murovací materiál
Dúfame, že aj spolupráca s týmito firmami bude prospešná aj pre našich študentov pri ich výbere povolania.
Dňa 25.2.2016 sa konal futsalový turnaj o Pohár riaditeľky stredných škôl v Modrom Kameni. Našim chlapcom sa skutočne darilo, zdolali všetkých súperov a obsadili krásne prvé miesto.
Naša zostava: Majkút, Horváth, Kelemen, Melich, Berky, Keresztes, Klimák, Janšto
Výsledky:
SŠ Modrý Kameň – SPŠS OW - 2:6
SPŠS OW – SŠ Kremnička - 3:2
SOŠ VK – SPŠS OW - 1:7
Gym. VK – SPŠS OW - 1:5
Najlepším strelcom turnaja sa stal Marek Majkút. A ešte niečo pre tých, ktorí nie sú informovaní čo je futsal, tak je to halová obdoba futbalu. Vznikol v Brazílii, pôvodne ako šport futbalových veteránov. Slovo futsal vzniklo spojením španielsko- portugalského slova.
Hracia plocha je obdĺžnikového tvaru, hrá sa s loptou č. 4. Družstvá sú 4 plus 1,zápas trvá 2 krát 20 minút. Gratulujeme chlapci.
Povedali si naši študenti - basketbalisti, ktorí po úspešnom regionálnom kole sa dňa 11. 02. 2016 zúčastnili krajského kola v basketbale v Lučeneckej aréne. Naši študenti v zostave Šturc, Marčok, Škamla, Majkút, Kojnok, Mydlo, Koštial, obsadili pekné 3. miesto.
Súperili so školami z Banskej Bystrice a to viac si vážia svoje umiestnenie. Hoci sa nevyhli zraneniu, veríme, že ich ani chrípková epidémia neodradí športovať. Veď práve šport, zdravá strava sú prevenciou proti chrípke.
Gratulujeme!
Novohradské osvetové stredisko organizovalo 5. februára 2016 seminár pre recitátorov stredných škôl. Tejto akcie sa zúčastnili aj naši študenti, ktorí majú snahu rozvíjať kultúru a literatúru aj na Stavebnej priemyslovke.
Lektorkou podujatia bola Mgr. Eliška Sadíleková, ktorá všetkým študentom priblížila ako sa pracuje s textom, poradila aký text si majú vybrať na recitáciu, hovorila o výrazových prostriedkoch recitátora a spomenula niečo aj o dramaturgii textu.
Naši študenti: Nikoleta Malatincová, Paula Janíková, Rebeka Karboníková, Alenka Böhmerová, Lucia Vývleková, Patrik Nociar a Roman Lőrinčík sa chcú venovať umeleckému prednesu a možno budú vzorom aj pre ostatných.
Toto podujatie pomohlo aj našim recitátorom s výberom textu na blížiaci sa Hviezdoslavov Kubín.
Všetkým patrí vďaka.
Powered by aSc EduPage