• Betlehem, mesto, ...
          • Betlehem, mesto, ...

          • ...kde sa podľa evanjelistov narodil Ježiš Kristus. Všetci vedia, že v Betleheme sa narodil Ježiško. Málokto však vie, že palestínske mesto je dnes ohradené podobným múrom, aký za čias studenej vojny rozdeľoval Berlín. Je to 6 metrov vysoký múr, ktorým je mesto oddelené od Jeruzalema. Názov mesta vznikol zo slov Bet Lehem a znamená Dom chleba. História hovorí, že ľudia, ktorí smerovali cez Betlehem do púšte, sa na tomto mieste zastavovali, aby si zaistili zásoby chleba. Mesto dýcha pokojnou atmosférou a vianočnú výzdobu neodkladajú. Biblia hovorí, že Ježiško sa narodil v maštali na slame. Lenže v tom čase sa domy stavali tak, že sa do vápenca vyhĺbila jaskyňa a kameň, čo ostal, sa použil na výstavbu zvyšku domu.

            Jedno z ďalších miest, ktoré súvisí s narodením Ježiša, je Pole pastierov. Nachádza sa tam jaskyňa, kde Boh poslal anjelov, aby oznámili pastierom, že sa narodil Ježiš. Nad jaskyňou postavili kostol. Počas celého roka sa v tomto kostolíku ozývajú koledy. Polnočná omša sa tu slúži celý rok. Jednoducho, tam sú stále Vianoce.

            Predvianočnú atmosféru umocnili aj naši študenti zo IV. A triedy, ktorí každoročne nezabúdajú na tradície a našim študentom predstavujú živý Betlehem. Takouto formou si uctievame kresťanské sviatky. Ďakujeme. A na záver ...

            Pod stromček Vám prajeme aspoň 365 darčekov a v každom z nich jeden krásny a šťastný deň.

        • Športovci zo IV. S bilancovali
          • Športovci zo IV. S bilancovali

          • 16. december 2016 bol pre našu triedu slávnostný. Pri príležitosti odovzdávania zelených stužiek sme si okrem iného zaspomínali aj na spoločne prežité školské časy.

            Vieme, že nie vždy sme boli najlepší - či už v správaní alebo v študijných výsledkoch. O tom by mohli rozprávať naši profesori, ktorí si to s nami preskákali až sem, do štvrtého ročníka. Aj napriek tomu, že do učenia sa nám veľmi nechcelo a nie vždy sme boli pripravení tak, ako sme mali byť, to s nami vydržali. Prihovorili sa za nás vtedy, keď sme to potrebovali najviac, podržali nás vo chvíľach, kedy sme mali na mále. No najdôležitejšou vecou, ktorú pre nás robili a stále robia je príprava na maturity, ktoré nás čakajú už v marci.

            Za toto všetko, čo ste pre nás robili a stále robíte, Vám panie profesorky a páni profesori, patrí jedno veľké ďakujem. A verme, že sa aj my budeme môcť odvďačiť Vám, a to vo forme úspešného ukončenia štúdia.

            V štúdiu sme neoslňovali, ale v športe sa nám darilo. Veď sme trieda športovcov, tak sa aj patrilo. Medzi tých najúspešnejších patrí Rišo, ktorý svojimi výkonmi v behu na 100, 200 a 300 m dosahoval vynikajúce výsledky mnohokrát prvé miesta, nielen na okresnej a krajskej úrovni, ale taktiež na celoštátnej.

            Ďalším, ktorému šport chutí viac ako škola, je Rado. Nerobí mu problém žiadny šport. Či je to volejbal, basketbal, stolný tenis a mnoho ďalších. Dôkazom jeho športového nadania sú nie raz prvé miesta našej školy na medziškolských turnajoch.

            Je o nás známe, že učeniu sa chceme vyhnúť ako sa dá - Maťko nie je žiadna výnimka. Ten pred učením uteká do posilňovne, kde sa stará o to, aby vyzeral čo najlepšie z každého uhla pohľadu. Avšak bol aj súčasťou volejbalového a basketbalového tímu našej školy a taktiež sa podieľal na víťazstvách.

            Tak isto ako Maťo, tak aj Dávid obľubuje posilňovňu. No nie vždy tomu bolo tak. Kým mu nerobilo problémy koleno, bol vynikajúci futbalista. Mnohokrát v tíme na školských futbalových zápasoch a taktiež bol stabilným článkom v tíme LAFC Lučenec.

            Ten ktorého nič nerozhádže, berie všetko s nadhľadom, je Jakub. Viac ako škola ho baví hokej. A to, že ho hokej baví je vidieť hlavne teraz v štvrtom ročníku, kedy si nechal vypracovať individuálny študijný plán, aby sa mohol hokeju venovať v Piešťanoch.

            Tak ako Jakuba, aj Erika bavil hokej. No po zrušení tímu v Lučenci sa mu už ďalej nemohol venovať. A tak zúročil skúsenosti z hokeja vo florbalovej bránke. A aj vďaka nemu sme tento rok postúpili na krajské majstrovstvá vo florbale.

            Nie všetci sme boli súčasťou reprezentácie školy, no aj napriek tomu sa venujeme športu. Jedným z takýchto chalanov je Števo, ktorý sa venuje futbalu.

            Podobným prípadom je aj Palino, ktorý nie raz reprezentoval vo volejbale. Ale taktiež hrával futbal za LAFC.

            Posledným do partie, som ja. Mne zachutili behy na dlhé trate. Či už to bol beh na 1500 m alebo cezpoľné behy, ktoré svojou dĺžkou dosahovali aj 5 kilometrov. Vždy som sa snažil podať čo najlepší výkon, nie raz sa mi podarilo skončiť na prvých miestach a spolu s ostatnými našimi študentmi aj z nižších ročníkov sme dokázali zvíťaziť aj v súťaži škôl.

            To by bolo o nás už asi všetko. Ešte raz by som sa chcel poďakovať rodičom za to, že ste nás tie dlhé roky stále podporovali a viedli správnym smerom. A profesorom vďaka za to, že sme sa dostali až sem, za ich prácu a trpezlivosť, že to s nami vydržali.

            Michal Mojžiš, IV. S

        • O (ne)dokonalých Vianociach
          • O (ne)dokonalých Vianociach

          • Vianoce sú odmenou za celý rok naháňania sa. Jednotlivé mesiace utekajú rýchlo, ale december akoby ubiehal ešte rýchlejšie. Možno aj preto, že sa snažíme dohnať všetky resty a do nového roku chceme vstúpiť s čistým štítom. Možno preto, že jeho druhá polovica sa nesie v znamení pohody, radosti a rodinnej atmosféry a tá, zdá sa, plynie oveľa rýchlejšie. A možno je to preto, že sa náhlime dobrovoľne, aby boli tie naše Vianoce a posledné dni v roku dokonalé. Však je to tak? A koľkokrát sme ich nakoniec dokonalé mali? Potrebujete na spočítanie jednu ruku, obe alebo počítate aj na prštekoch svojich detí či vnúčat?

            Dokonalé Vianoce sú len dogma, ktorú vytvorili ani neviem kto. Spamätajte sa, veď ani tie v Pelíškoch neboli dokonalé a aké boli veselé! Kvalita je aj v tomto prípade oveľa vyššie nad kvantitou. Dôležité je, aby sme si ich užili. S prihorenými medovníkmi, s desiatimi papučami pod stromčekom, s tými istými rozprávkami a najmä s ľuďmi, ktorí za to stoja. Aby sme si užili mihotavé svetielka, prekvapenia, sviatočné chute, teplo a smiech.

            Môžeme si kúpiť pod stromček celý svet, ale tá pravá vianočná atmosféra, ktorá vychádza zo sŕdc, je zadarmo.

            Prajeme Vám, aby ste vianočné sviatky strávili v kruhu ľudí, ktorých bezhranične milujete a s ktorými je každý deň pre vás výnimočným sviatkom. Aj naša stránka bude chvíľu oddychovať, a preto prajeme všetkým, krásne, pokojné vianočné sviatky a veľa zdravia do nového roka.

            Zamestnanci a vedenie školy

        • ISIC paušál
          • ISIC paušál

          • Od 05.12.2016 je v ponuke ORANGE nový paušál – ISIC paušál.

            Obsahuje:
            -100 minút do všetkých sietí na SR a v EÚ,

            -50 sms/mms,
            -2 GB dát,
            -5 čísiel v sieti ORANGE zadarmo,
            -prenos neprevolaných minút do ďalšieho mesiaca.

            To všetko len za 9 eur/mesačne.

            Tento paušál je samozrejme dostupný aj pre učiteľov – držiteľov ITIC preukazov.

        • Nezabúdajme na tradície!
          • Nezabúdajme na tradície!

          • 13. decembra má sviatok Lucia. Pripomeňme si niektoré z tradícií.

            Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc. Ľudia sa už nevedeli dočkať najkrajších sviatkov roka. Od Lucie do Vianoc je presne 12 dní. A podľa toho aké tie dni boli, také mali byť aj mesiace nasledujúci rok. Svetla ubúdalo, noci pribúdalo, krajina sa odela do bieleho. Hovorilo sa tiež, že Svätá Lucia je kráľovnou zimy. Aká teda bola?

            V ľudových poverách sa Lucia považovala za najväčšiu z bosoriek. Ľudia sa snažili v tento deň odohnať bosorky, strigy. Chlapi robili hluk, pískali, zvonili. Aj cesnak mal svoju moc. Odháňal zlé sily. Ľúbostné veštby mali tiež svoje čaro, keď dievčatá písali lístočky s menami chlapcov a každý deň jeden lístok spálili a ten na Štedrý deň ostal posledný s menom nastávajúceho. Najznámejšou tradíciou bolo „ vymetanie rohov.“ Mladé dievčatá oblečené v bielych plachtách s pomúčenou tvárou a husím perom v ruke, chodievali od domu k domu a vymetali nielen rohy a kúty, ale i samotných domácich. Tento rituál mal odohnať všetky choroby a zlo.

            Sú to pekné tradície, a preto na ne nezabúdajme!

        • Obhajoba víťazstva
          • Obhajoba víťazstva

          • Dňa 8.12.2016 sa konalo okresné kolo vo volejbale žiakov stredných škôl. Do súťaže sa prihlásilo toľko škôl, že sa muselo hrať v dvoch telocvičniach: na Obchodnej akadémii Lučenec a v našej.

            Hralo sa v dvoch skupinách po tri družstvá. Ako nasadené družstvo z minulého roka sme boli v skupine B spolu so SOŠ technickou z Lučenca a SZŠ tiež z Lučenca. Obidva celky náš tím porazil hladko v dvoch setoch. Vo finále sa proti nám postavil víťaz z A skupiny a to GBST z Lučenca. V napínavej bitke sme po troch setoch zvíťazili.

            Tu sú výsledky jednotlivých setov: 1. 25:22, 2. 23:25, 3. 19:17.

            Podarilo sa nám obhájiť vlaňajšie víťazstvo v okresnom kole a postupujeme na regionálne kolo, ktoré sa koná vo Veľkom Krtíši.

            Volejbal je sieťovou a kolektívnou hrou. Popularita volejbalu vyplýva zo zaujímavého a pestrého obsahu hry, z činností, pri ktorých hráč musí spolupracovať so spoluhráčmi a neprichádza do osobného - priameho kontaktu so súperom.

            Naši úspešní volejbalisti: Marian Vašek I. S, Miroslav Ľalík I. S, Denis Grexa II. S, Martin Majkút II. S, Dávid Telek III. S, Michal Golian IV. A, Radoslav Janšto IV. S, Martin Bálint IV. S, Radovan Mydlo IV. S a Richard Stremi IV. S.

            Všetko najlepšie chlapci a veľa energie do ďalších zápasov!

        • Reklama na nástenku!
          • Reklama na nástenku!

          • Okrem všestrannosti v športoch sa snažíme byť dobrí, my študenti III. S, aj v ostatných predmetoch. Na hodinách slovenského jazyka sme aktívni a máme chuť pracovať. O našej tvorivosti Vás dúfam presvedčí aj táto nástenka s kaligramami, ktorá visí na prvom poschodí.

            Na nástenke určite zaujme pestrosť tvarov, tvorivosť spolužiakov a najmä originalita kaligramov. Páči sa mi, že každý je iný, niečím sa líši a má vlastný význam. Beriem to ako snahu našej triedy byť zdatný aj v nešportových disciplínach.

        • Úspech basketbalistov
          • Úspech basketbalistov

          • Dňa 1.12.2016 sa konalo okresné kolo v basketbale stredných škôl v ŠH Aréna v Lučenci. Stalo sa už pravidelnosťou, že sa naši študenti popasujú v hernom zápale so študentmi z iných škôl. Nebolo to inak ani teraz. Hralo 6 tímov v dvoch skupinách v hracom čase 2 krát 10 minút.

            Prvý zápas naši basketbalisti vyhrali o bod nad Súkromným gymnáziom 19:18. V druhom zápase vyhrali s veľkým bodovým rozdielom nad Hotelovou akadémiou. Finálový zápas nevyšiel podľa predstáv a ten naši chlapci prehrali s Obchodnou akadémiou. Víťazstvo im ušlo o vlások, ale získali krásne druhé miesto.

            Tu sú naši úspešní basketbalisti:

            Peter Havran I. S

            Adam Kojnok I. S

            Miroslav Ľalík I. S

            Lukáš Telek I. S

            Richard Uhrapka I. S

            Róbert Péter II. S

            Samuel Škamla II. S

            Patrik Mázor III. S

            Tomáš Mészáros III. S

            Dávid Telek III. S

            Martin Bálint IV. S

            Michal Mojžiš IV. S

            Radovan Mydlo IV. S

            Gratulujeme!

        • Zahraj si s nami florbal!
          • Zahraj si s nami florbal!

          • Naša škola žije športom a to nie jedným. Na študentoch vidno, že radi a s chuťou hrajú akúkoľvek loptovú hru a nielen to. Práve to potvrdili víťazstvom vo florbale. Súťažilo 8 tímov a hralo sa v dvoch štvorčlenných skupinách. Hrací čas bol 15 minút. Všetky zápasy chlapci vyhrali a vo finále porazili kondične aj technicky Stredú zdravotnícku školu, 6:0. Víťazstvo im otvorilo cestu do regionálneho kola, ktoré bude v Rimavskej Sobote.

            Pre tých menej zainteresovaných niečo o tomto športe. Je to kolektívny halový šport, podobný pozemnému hokeju. Hrá 5 hráčov a jeden brankár. Cieľom hry je dopraviť loptičku do súperovej bránky. Tento šport sa vyvinul v USA, potom sa preniesol do Švédska, Fínska a Švajčiarska. Neskôr zaznamenal florbal obrovský rozvoj v mnohých krajinách na celom svete. Výzvou do budúcnosti je dostať pre tento šport Olympijský štatút.

            A tu sú naši víťazi menovite: Havran I.S, Olšiak II.S, Péter II.S, Laššan II.S, Mázor III.S, Meszároš III.S, Bálint IV.S, Mojžiš IV.S, Mydlo IV.S.

            Gratulujeme chlapci!

        • Dôležitý oznam
          • Dôležitý oznam

          • Vážení návštevníci našej stránky, priaznivci školy,

             

            nakoľko sa v poslednom období rozširujú zavádzajúce a nepravdivé informácie o zlúčení, resp. o ďalšej existencii našej školy, ubezpečujeme Vás, že tieto informácie sa nezakladajú na pravde a pochádzajú pravdepodobne zo zdrojov, ktoré majú v úmysle našej škole v čase konania náborov na štúdium nejakým spôsobom uškodiť.

            Dovoľujeme si tak tvrdiť na základe skutočnosti, že naša škola má aj na ďalšie obdobie schválený plán výkonov na otvorenie dvoch tried podľa platného všeobecne záväzného nariadenia nášho zriaďovateľa Banskobystrického samosprávneho kraja.

            Z overených zdrojov sme od viacerých poslancov zastupiteľstva a členov komisie školstva BBSK dostali informáciu, že o zániku, ani o zlučovaní našej školy s inou strednou školou do dnešného dňa neprebehli v rámci zasadaní zastupiteľstva BBSK v tejto veci žiadne oficiálne rokovania.

            Na základe uvedených skutočností Vás zdvorilo žiadame, aby ste v tomto zmysle pravdivo informovali všetkých žiakov základných škôl, ich rodičov, resp. zákonných zástupcov, ale aj širokú verejnosť, aby sme takýmto spôsobom spoločne zabránili ďalšiemu šíreniu nepravdivých informácií, ktoré odrádzajú potencionálnych záujemcov o štúdium na našej škole.

            Za pochopenie vážnosti situácie a prejavenú náklonnosť Vám vopred ďakujem.

            Mgr. Ladislav Vikor, riaditeľ školy

        • Geodetická exkurzia a terénne cvičenia - Banská Štiavnica
          • Geodetická exkurzia a terénne cvičenia - Banská Štiavnica

          • V piatok 25. novembra sme sa všetci žiaci študujúci odbor geodézia, kartografia a kataster vybrali s našimi profesormi na návštevu mesta Banská Štiavnica.

            Hneď zrána sme si žiaci tretieho a štvrtého ročníka vypočuli prednášku o geodetickom meraní v podzemných priestoroch od našej pani profesorky Ing. Kláry Galovej, zatiaľ čo našim prvákom a druhákom dával pán profesor Ing. Pavol Fodor inštruktáž o úlohách terénneho cvičenia.

            Po krátkej prednáške a inštruktáži sme sa „nahrnuli“ do autobusu a s nedočkavosťou čakali na odjazd. Do Banskej Štiavnice sme dorazili chvíľu pred desiatou hodinou ráno a po krátkej prechádzke po štiavnickom námestí sme sa vybrali do Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovínyho, kde sme si vypočuli prednášku o zameraní historických pamiatok a stavieb, ktorú prezentoval tamojší pán profesor Ing. Dalibor Kostra, ktorý čerpal aj z vlastných skúseností. Túto prednášku sme však absolvovali iba my, starší žiaci našej školy.

            Našim mladším spolužiakom už po prechádzke námestím rozdelil pán profesor vopred pripravené úlohy, ako napríklad vyhľadávanie nivelačných bodov a bodov štátnej trigonometrickej siete pomocou mapových podkladov. Takúto úlohu zadal druhákom a keďže sú šikovní, dostali dodatkovú úlohu - zozbierať v určenom území dáta pre databázu GIS. Pre prvákov mal pripravené meranie vodorovných vzdialeností v členitom teréne, vytvoriť poľný náčrt a podobne, ako ich o rok starší spolužiaci vyhľadať body štátnej trigonometrickej siete pomocou mapových podkladov.

            Pokým oni plnili rôzne zaujímavé a iste pre nich náučné úlohy, my sme sa presunuli zo školy do priestorov Banského múzea v prírode, kde sme navštívili v rámci náuky o zameraní podzemných priestorov banskú štôlňu Bartolomej. Okrem jednej našej spolužiačky, ktorá však prekonala svoj strach (sme na ňu právom hrdí), nemal nikto klaustrofóbiu a tak sme sa všetci spoločne so sprievodcom vybrali do podzemia. Dozvedeli sme sa rôzne zaujímavosti o živote baníkov a ich rodín, o ich práci, ale aj zaujímavé fakty z histórie. Vedeli ste napríklad, že ako prví začali v okolí Banskej Štiavnice ťažiť zlato a striebro Kelti? Po tom, čo sme sa dozvedeli, že niektorí žiaci tamojšej strednej priemyselnej školy chodili praxovať do bane, sme boli vcelku vďační za našu prax v mestskom parku.

            S dobrým pocitom, novými poznatkami a štipkou hrdosti, že sa nikto „nezatúlal“ v labyrinte chodieb dlhých niekoľko stovák kilometrov, sme sa vrátili na zemský povrch a s únavou v nohách sme sa náhlili po viac ako sto tridsiatich schodoch k autobusu, kde na nás už čakali aj naši prváci a druháci, ktorí úspešne zvládli všetky zadané úlohy.

            Pár minút po druhej hodine poobede sme sa s pokojom na duši a spomienkami na skvelý výlet pohodlne usadili a vyrazili na cestu domov.

            Alžbeta Čajková, IV. A

        • Advent, adventný veniec a jeho symbolika
          • Advent, adventný veniec a jeho symbolika

          • 27. november je v kalendári prvou adventnou nedeľou. Hlavným znakom a symbolom adventu je adventný veniec, ktorý slúži práve k odpočítavaniu štyroch adventných týždňov. Advent znamená príchod. Pre Kresťanov je advent začiatkom cirkevného roka. Je to oslávenie narodenia Ježiša Krista. Tento sviatok sa traduje od 6. storočia.

            Štyri nedele majú aj špeciálne meno. Prvá je železná, druhá bronzová, tretia strieborná a posledná pred Štedrým dňom zlatá. Adventný veniec predstavuje symboliku, má byť urobený z vetvičiek ihličia, pretože má predstavovať život. Hlavnou farbou adventu je fialová, predstavuje pokoru a dôstojnosť. Tri sviečky sú fialové a jedna ružová, ktorá symbolizuje priateľstvo.

            Symbolika sviečok: prvá - nádej, druhá - mier, tretia - priateľstvo, štvrtá - láska.

        • Zdravé Vianoce
          • Zdravé Vianoce

          • Blíži sa advent a už túto nedeľu 27.11. zapálime prvú adventnú sviečku a s ním vianočné sviatky plné dobrôt našich mamičiek a starých mám.

            Neviete si predstaviť Vianoce bez koláčov a cukroviniek? Čo keby ste to skúsili tento rok zdravo, napríklad len s orieškami alebo so sušeným ovocím. Aj keď Vás nepresvedčím, prečítajte si aspoň niečo o priaznivých účinkoch korenín, ktorými tieto sviatky tradične voňajú.

            VANILKA- je to žlto kvitnúca orchidea, ktorá tvorí tmavé semienka. Ruky preč od vanilínového cukru. Doprajte si pravú vanilku z vanilkového struku. Vanilka je životobudič, podporuje činnosť srdca, aróma zlepšuje náladu a pôsobí antidepresívne.

            KLINČEKY - sú to usušené púčiky kvetov, bez ktorých si nevieme predstaviť kompóty, varené víno. Sú však skvelým pomocníkom proti bolestiam zubov a sú antibakteriálne.

            ŠKORICA - pomáha pri trávení, prehrieva organizmus, pomáha pri hnačke, cukrovke, znižuje hladinu cholesterolu.

            DATLE - pomáhajú lepšie zaspať, podporujú krvotvorbu. Sú sladké a majú lepivú konzistenciu.

            VLAŠSKÉ ORECHY - zlepšujú pamäť, pomáhajú proti kŕčom, posilňujú srdce a pomáhajú lepšie zvládať stres.

            Tak ako? Presvedčila som Vás? Nie? Nevadí ešte je čas, Vianoce sa len blížia.

          • V tomto školskom roku sa naši prváci začali učiť z jednej z najmodernejších učebníc angličtiny na trhu. Hovoríme o učebnici FOCUS z vydavateľstva PEARSON.

            Je to vynikajúca učebnica, ktorá rozvíja všetky jazykové zručnosti (čítanie, písanie, rozprávanie, posluch), gramatické vedomosti študentov ako aj slovnú zásobu. V učebnici je vyrovnané zastúpenie textov a obrázkov. Články sú moderné a blízke súčasnému študentovi. V časti písanie a rozprávanie je veľa užitočných fráz a slovných spojení. Posluchové cvičenia sú pútavé. Pre šikovnejších sú v učebnici extra cvičenia. Učebnica je ucelená, má veľmi dobrú štruktúru. Témy zodpovedajú požiadavkám na maturitnú skúšku.

            Verím, že učebnica FOCUS je pre nás tá pravá.

        • Za poznatkami vedy a kultúry
          • Za poznatkami vedy a kultúry

          • Dňa 23.11.2016 sme my druháci navštívili Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Chceli sme získať vedomosti o tejto škole, pretože nás na konci druhého ročníka čaká rozhodnutie, v akom študijnom odbore budeme ďalej pokračovať. Či to bude pozemné staviteľstvo alebo záhradná a krajinná tvorba.

            Škola sa nám veľmi páčila, prešli sme učebne, kde prebiehala klasická výučba, prezreli sme si práce študentov a vypočuli zaujímavé informácie. Dozvedeli sme sa, že absolvent ovláda históriu, teóriu a nástroje záhradnej a krajinnej tvorby, pozná sortiment rastlín využiteľných v záhradnej a krajinársko-architektonickej tvorbe, ako aj technológie realizácie výsadieb.

            Nazreli sme do projektových prác, videli sme ako vyzerá diplomová práca, ale aj kreatívne nápady študentov pri realizácii exteriérov. Absolvent školy bude riešiť jednoduché krajinno-architektonické úpravy a dokumentovať ich prostredníctvom ručnej a počítačovej grafiky.

            Ďalšou zastávkou našej cesty bolo Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch. Arborétum patrí medzi najvýznamnejšie svetové parky. Rozprestiera sa na ploche 67 ha. Založil ho Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi. Celý park je rozdelený na Východoázijskú časť, Severoamerickú plochu, Kórejskú plochu a flóra tu pochádza zo strednej a prednej Ázie, Ďalekého východu, Japonska, Číny, Himalájí, Kaukazu a rôznych iných oblastí. Pozreli sme si len malú časť parku ale dúfame, že sa tam ešte vrátime, keď bude všetko kvitnúť.

            Exkurzia sa vydarila a ako sa vraví: „Dobre vedieť a vidieť.“ Ďakujeme!

            (študenti II.A a II.S)

             

        • Uvítanie prvákov do cechu stavbárskeho a geodetického
          • Uvítanie prvákov do cechu stavbárskeho a geodetického

          • Ako na každej strednej škole sa koná privítanie prvákov, tak to bolo aj u nás, v stredu 16.11. Imatrikulácia je slávnostné uvedenie prvákov do študentského života na škole.

            Pre našich prvákov sme si my tretiaci, pripravili rôzne úlohy, ktoré museli splniť. Úlohy mali v celku jednoduché a zostavené tak, aby sa zabavili aj oni, aj my. Čo by to bola za imatrikulácia, keby študenti neboli patrične pokreslení a samozrejmosťou boli aj vtipné účesy. Určite mi všetci dajú za pravdu, že to bola imatrikulácia ako sa patrí.

            Po splnení úloh sa prečítali prísahy prvákov, sľúbili, že ich budú dodržiavať a na záver prísahy všetci stavbári boli uvedení do cechu stavbárskeho, tak ako dakedy my a to pomocou príložníkov, ktoré sme pocítili na zadnej časti tela. Podobne to bolo aj s geodetmi, tí to mali o niečo príjemnejšie. Športovci – stavbári neboli taktiež o nič ukrátení a po „príjemnom“ výprasku ich čakala futbalová lopta, ktorej museli dať pusu.

            Týmto gestom sme ich oficiálne privítali medzi seba. Veľmi sme sa snažili, aby všetko klapalo podľa plánov, aby sa všetci zabávali a aby mali z tohto dňa nezabudnuteľný zážitok. A myslím, že sa nám to naozaj podarilo.

            Takže milí prváci, na záver môjho článku Vás chcem ešte raz srdečne privítať medzi nami a popriať Vám veľa úspechov na našej škole.

            Gaberová Lenka III.A

        • Oliver Twist trochu inak
          • Oliver Twist trochu inak

          • Dňa 11.11.2016 sa vo Zvolene v Divadle Jozefa Gregora Tajovského uskutočnilo divadelné predstavenie „OLIVER TWIST“ v angličtine. Nebolo to však obyčajné divadlo, bolo jedinečnou príležitosťou overiť si svoje vedomosti z anglického jazyka naživo. Počuť dialógy s dejom odohrávajúcim priamo pred očami divákov je úplne odlišné, ako nahrávky v škole.

            Táto divadelná hra poukazuje na príbeh chlapca - siroty, s ktorým sa osud neľahko zahral. Oliver je milý, srdečný a silný typ osobnosti. Na dieťa je nesmierne odvážny a jediné po čom túži je láska. Autor kritizoval vtedajšiu Londýnsku spoločnosť a poukázal na sociálnu problematiku ako aj jej dopad na výchovu detí.

            Otvorene popisuje všetky úskalia života detí, ktoré sú odkázané a zverené do opatery štátu.

            Mali sme možnosť uvedomiť si aké ťažké to v tej dobe muselo byť pre deti, aký ťažký je život bez rodičov.

            Lenka Gaberová III.A

        • Týždeň dobročinných akcií
          • Týždeň dobročinných akcií

          • Dlhoročnou tradíciou na našej škole a jedným z cieľov školského vzdelávacieho programu je podporovať humanitné, charitatívne a dobročinné akcie. Druhý novembrový týždeň sa niesol v znamení dobrých činov žiakov Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera Lučenec.

            09.11.2016 sa desať žiakov zapojilo do akcie, ktorú poznáte pod názvom Študentská kvapka krvi. Kampaň zameranú na oslovovanie darcov krvi organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.

            Medzi darcami krvi boli aj prvodarci, ktorí verím, že sa do akcie nezapojili iba pre vecné ceny, ktoré tento rok mali prilákať čo najväčší počet darcov, ale motivovalo ich možnosť rozhodnúť aj o osude iného človeka a zachrániť mu život.

            Kto môže byť darcom krvi?

            Veľmi zjednodušene každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.

            Srdečná vďaka patrí nasledovným žiakom:

            1. Martin Dančo III. S

            2. Adrián Mišík III. S

            3. Monika Bolčová IV. A

            4. Jerguš Gombala IV. A

            5. Michal Koristek IV. A

            6. Ľubomír Križo IV. A

            7. Michal Mičoda IV. A

            8. Patrik Melich IV. A

            9. Peter Pihulič IV. A

            10. Štefan Mátyáš IV. S

            Spolu s našimi študentmi daroval krv aj náš najmladší kolega, Mgr. Jakub Škantár, ktorí ešte zdravotné problémy nemá.

            Škola spolupracuje medzi inými aj s Nadáciou pre deti Slovenska. Práve oni sú tí, ktorí kampaňou Hodina deťom podporujú projekty pomáhajúce deťom a mladým ľuďom na celom Slovensku.

            Do verejnej zbierky v uliciach mesta Lučenec, ktorá sa konala 11.11.2016, sa prihlásili tri dvojice žiakov. Mali síce aj nepríjemné skúsenosti pri oslovovaní ľudí, ale všeobecne sa dá skonštatovať, že tento rok boli najúspešnejší v porovnaní s ostatnými ročníkmi kampane. Vyzbierali spolu 141,26 €, čo možno na prvé prečítanie nie je nejaká obrovská suma, ale tých, ktorí pomoc potrebujú, určite poteší.

            A tu sú výsledky dvojíc:

            1. Alena Böhmerová a Simona Galová - 60,03 €

            2. Martin Dančo a Adrián Mišík - 42,86 €

            3. Lukáš Hronec a Matej Kováč - 38,37 €

            Podľa čoho spoznáte dobrého študenta? Podľa dobrých známok? Ľudí, ktorí potrebujú krv alebo finančnú pomoc známky žiakov vôbec netrápia. Ich zdravie, či život závisí od ich ochoty darovať krv, zapojiť sa do charitatívnych zbierok. Pre nich je hrdinom študent každej krvnej skupiny, každý žiak, ktorí sa zapojil do zbierky v uliciach, bez ohľadu na počet dobrých, či zlých známok.

            Inka Balážová a Csaba Bóna

            (zdroje: http://www.redcross.sk/kampane/studentska_kvapka_krvi_2016, http://www.nds.sk/)

        • Povedz si svoj názor
          • Povedz si svoj názor

          • Každoročne naše profesorky slovenského jazyka pripravujú súťažný kvíz „Povedz si svoj názor.“ Tento rok sa súťažilo na témy čitateľská a finančná gramotnosť.

            Dobré čitateľské zručnosti vytvárajú predpoklad pre zvládnutie ostatných vyučovacích predmetov. Čitateľská gramotnosť je spôsobilosť vnímať písaný text, čítať, rozumieť jeho obsahu, zaujať k nemu postoj, vyhľadať si potrebné informácie a využiť podstatu daných vecí. Finančná gramotnosť sú znalosti, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi nakladať.

            Dňa 7.11.2016 sme sa zišli trojčlenné družstvá zo všetkých ročníkov, aby sme si overili naše vedomosti a zručnosti. Témy sú naozaj aktuálne, o čom svedčí aj fakt, že samotný pán minister školstva vyhlásil tento rok za rok čitateľskej gramotnosti a poukázal na problém dnešnej doby, ktorý spočíva v tom, že naša mládež sa čoraz viac venuje internetu. Deti už nesiahajú po knihách, čo sa prejavuje ako neschopnosť rozumieť písanému textu.

            V prvej časti súťaže sme dostali za úlohu napísať obsah prečítaných článkov a povedať si svoj názor. Témy článkov sa týkali globálneho ochladzovania, zosuvov pôdy a chorôb prenášaných vzduchom. Názory jednotlivých tímov boli rôzne, ale zaujímavé.

            Druhá časť súťaže sa niesla v duchu finančnej gramotnosti. Dostali sme úlohy, riešiť rodinné rozpočty v rôznych vymyslených rodinách s inými príjmami. Museli sme riešiť situácie, kde a ako ušetriť. Takmer nikto z nás nechcel šetriť na paušáloch v mobile, na pohonných hmotách v autách. Bolo to zaujímavé. V ďalšej časti sme sa potrápili s cudzími slovami z oblasti financií.

            Poslednou úlohou bolo napísať krátky vymyslený príbeh, kde sme si precvičili vlastnú tvorbu, pravopis a kreativitu. Naše profesorky vyhodnotili každú časť a vyhlásili víťazov.

            Boli vytvorené dve vekové kategórie: v jednej súťažili žiaci prvého a druhého ročníka a v druhej tretiaci s maturantmi. Tu sú víťazi jednotlivých vekových kategórií:

            Prváci-druháci:

            I. A – Filip Görner, Alexander Jacso, Ondrej Mačuda

            Tretiaci-maturanti:

            IV. S – Michal Mojžiš, Dávid Sabó, Richard Stremi

            Víťazi si odniesli sladkú odmenu a zároveň im gratulujeme. Poďakovanie patrí aj ostatným súťažiacim, ktorí nesklamali, ako aj pani profesorkám, ktoré pre nás každoročne túto súťaž pripravujú. Tešíme sa opäť o rok.

            Lenka Gaberová, III.A

      • Kontakt

        • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola, B. Němcovej 1988/1 Lučenec
        • správca obsahu: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • IČO: 00161560
        • DIČ: 2021228319
        • webmaster: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • (+421) 47 43 210 72 - sekretariát
        • (+421) 904 486 208 - sekretariát
        • (+421) 915 818 562 - riaditeľ
        • (+421) 948 910 280 - zborovňa
        • B. Němcovej 1988/1
          984 15 Lučenec
          Slovakia
      • Prihlásenie