• Zaplňme ulice folklórom!
          • Zaplňme ulice folklórom!

          • Posledný aprílový týždeň oslovila mnohých ľudí výzva na sociálnej sieti - aby prišli do školy alebo do práce v ľudovom kroji. Hrdo sa hlásime k iniciátorom, ktorými sú žiaci našej školy, Michal Koristek a Alžbeta Čajková. Prvotným podnetom bol ich príchod na maturitné skúšky v ľudových krojoch. Cestou mestom pozerali na nich okoloidúci s úžasom v očiach ako aj s prekvapením, čo ich inšpirovalo k tomu, aby uliciam znovu vdýchli závan histórie.

            Cieľom výzvy bolo, dostať folklór do bežného života dnešnej generácie a pripomenúť si časy dávno minulé. Kroje sú neodmysliteľnou súčasťou našej histórie, a preto sa ľudia po celom Slovensku rozhodli podporiť nás pripojením sa k tejto výzve. Sú aj úžasným umeleckým a remeselným artefaktom a dôkazom toho, že naši predkovia tiež vedeli pekne žiť.

            Musím povedať, že som bola milo prekvapená, koľko ľudí sa zapojilo do výzvy a počas bežného pracovného týždňa sa oblieklo do odevu našich predkov. Pre mňa ako folklóristku to bol nezabudnuteľný zážitok a skutočný pocit hrdosti.

            Lenka Gaberová, III. A

        • VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV,
          • VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV,

          • rada stúpam nahor, cítim, že tam je sloboda

            -hovorí o sebe Alžbeta Čajková - mladá aktívna žena. Niekedy pôsobí dojmom, že chce vyskúšať všetko.

            -Je to dobrá vlastnosť?

            -Myslím si, že áno, ešte aj v prípade, že to nevyjde. Zvyčajne som potom smutná, ale cením si, že získam skúsenosť a zrazu vidím veci inak a ihneď sa mi otvárajú nové možnosti. Napríklad výber strednej školy: mojím zámerom bolo stať sa laborantkou a aj som sa popasovala s ťažkou chémiou. Nevyšlo to, a preto som išla na deň otvorených dverí na stavenú priemyslovku. Hoci starký a krstný otec sú geodeti, až tu ma zaujalo rozprávanie pána profesora Fodora a pani profesorky Pandi.

            -Neľutuješ dnes - tesne pred maturitou - svoje rozhodnutie?

            -Nie. Získala som na škole úplne iný pohľad na svet.

            -Geodetický?

            -Asi áno, chcela by som pokračovať v štúdiu geodézie v Brne.

            -Možno Tvoje rozhodnutie ovplyvnili aj úspechy, ktoré si dosiahla na škole. Ktorý považuješ osobne za najväčší?

            -Jednoznačne 2. miesto na medzinárodnej súťaži IG5 v Pécsi.

            -Z tejto súťaže máš aj zlaté medaily, prečo práve toto striebro?

            -Súťažila som aj rok predtým spolu so štvrtákmi a neumiestnili sme sa, čo ma veľmi mrzelo, už kvôli nim. Rozhodla som sa, že zabojujem. Vyšlo to, dokonca v neznámom prostredí sa potvrdilo, že sme dobrí.

            -Považuješ túto súťaž za tak náročnú?

            -Samozrejme, aj po fyzickej stránke. Ste súčasťou tímu a nemôžete zlyhať.

            -Takže SOČ-ka bola popri tejto súťaži brnkačka?

            -No, to zas nie. Je to iný druh práce. Pripravovala som sa už od druhého ročníka a venovala som tomu mnoho času a úsilia. Napriek tomu stačilo desať minút obhajoby a už som mala pocit, že to nebolo až také dobré.

            -3. miesto na Krajskej prehliadke SOČ v Banskej Bystrici nie je dobré?

            -Určite, ale ja chcem byť vždy lepšia.

            Betka je cestovateľka, folkloristka, turistka, redaktorka a...vždy prichádzajú nové výzvy. Bola síce už aj za polárnym kruhom vo Švédsku, ale chcela by navštíviť Fínsko a Island. Táto záľuba ju naučila dívať sa okolo seba kriticky a porovnávať. Folklór jej dal radosť zo života. Keď tancuje, poteší nielen seba, ale aj ostatných. Krása ľudových krojov jej pripomína zručnosť a estetické cítenie predkov, ktorí aj napriek chudobe vedeli žiť naplnený život. A aby tento rozhovor nevyznel príliš oslavne, prezradím na ňu, že nevie vyšívať, ale ako ju poznám, určite sa to raz naučí.

            Olívia Sojková

        • Geodetické sústredenie 2017
          • Geodetické sústredenie 2017

          • Je piatok ráno 7. apríl a študenti vchádzajú do školy ako každý iný deň. Niektorí z nich však so sebou nesú väčšie batohy ako obyčajne. Dôvod? Odchádzajú na geodetické sústredenie. Prístroje sú nachystané, nakladajú sa do auta a žiaci odchádzajú ku vodnej nádrži Ružiná, kde strávia celý víkend prípravou na súťaž IG5. Hneď po príchode sú rozdelení do skupín, v ktorých pracovali celý čas. Neodradil ich ani vietor a chladné počasie, ktoré celý deň prevládalo. Trénujú rôzne praktické  geodetické úkony. Piatok je však zameraný hlavne na „zaúčanie“ mladších spolužiakov, ktorí sú na sústredení po prvýkrát. Tejto úlohy sa ujali starší žiaci a ochotne vysvetľujú jednotlivé úkony. Večer sa utužujú dobré vzťahy pri spoločnom posedení.

            V sobotu sa vstávame skoro ráno (ako kto) a „makať“ sa začína hneď po raňajkách. Tentoraz sa však pri plnení úloh meria čas, ako na súťaži, aby sme nedostali penalizáciu, aby sme sa zmestili do časového rozhrania určeného pre tú, ktorú úlohu. Celé doobedie sa venujeme úlohám a odbitím dvanástej hodiny odchádzame na pripravený geocaching. Trochu nás opäť potrápil. Prichádzame postupne podľa skupín a po krátkej obednej prestávke už tvrdo pokračujeme v trénovaní. Večer nás čaká malý test, kde si overujeme svoje (ne)vedomosti, ktoré sme doteraz nadobudli, či už v škole, alebo cez tento víkend. Bez „akéhokoľvek vedomia“ o nadchádzajúcich udalostiach si líhame dosť neskoro do postelí. Pokojný spánok prerušujú slová budenia a vstávame do hlbokej noci, aby si skúsili aj tzv. nočný geocaching. Všetci sme ho zvládli bez problémov a nadránom si opäť líhame do svojich postelí, aby sme sa mohli v nedeľu ráno prebudiť, zbaliť, upratať za sebou chatu, naostatok pretrénovať pár praktických úloh a pobrať sa domov s pocitom, že sme sa naučili niečo nové.

            Alžbeta Čajková

        • SPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5.
          • SPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5.

          • „Učiť je možné slovami, vychovávať iba príkladom.“ (Bruyére)

            22. aprílový deň v roku 2017, v roku Boženy Slančíkovej Timravy, bol na Políchne - jej rodisku -  typicky aprílový: zima, dážď, slnko, vietor, vo vzduchu jar a u miestnych mierny rozruch. Pokojnú atmosféru takmer chalupárskej dedinky rozvírili mladí ľudia a ich pedagógovia, asi tak, ako kedysi naša slávna Boženka. Starosta obce, pán Pavel Kyseľ, sa netají tým, že tu veru naozaj žili a možno aj dodnes žijú Ťapákovci, ale aj generácie národovcov a že obec by rada uchovala svoju slávnu históriu aj napriek finančnej nepriazni. Potešil sa aj možnosti prezentovať tento kút Slovenska mladým geodetom z Čiech, Maďarska a Slovenska typickou slovenskou pohostinnosťou. Top-udalosťou bol chutný guľáš, ktorý varila hádam celá dedina a oproti aj miestny krčmár, pán Ján Garaj. Napriek tomu, že po náročnom a vyčerpávajúcom preteku by súťažiaci, ale aj porotcovia boli zjedli aj klince, treba povedať, že bol naozaj chutný – a teplý.

            Akokoľvek je pôsobenie Timravy dávnominulé, nestrannému pozorovateľovi neuniklo, že niečo bolo vo vzduchu aj v tento deň. Možno nezlomná vôľa a odhodlanie mladého pedagóga, Ing. Pavla Fodora, ktorý pred dvanástimi rokmi prišiel s krásnou myšlienkou a uskutočnil ju, nadšenie a neúnavný boj s obrovskou agendou a organizáciou pána zástupcu Mgr. Csaba Bónu a určite železné nervy a nadhľad pána riaditeľa Mgr. Ladislava Vikora.

            A aj keď sa tu zišli mladí stredoškoláci – geodeti zo strednej Európy, patril tento deň aj Strednej priemyselnej škole stavebnej Oskara Winklera v Lučenci – pedagógom, študentom, bývalým žiakom, priateľom školy, ktorí neváhali a pomohli osobne i finančne, aby sa uskutočnila súťaž, zmyslom ktorej je spájať mladých ľudí na ceste za skutočne dobrým a odborným vzdelaním. Nech je to už akýkoľvek žiak – český, maďarský, slovenský, dobrý, horší, určite odchádza zo súťaže IG5 ako nadšený geodet, atmosféra tejto súťaže je totiž silno nákazlivá.

            Nesmierna vďaka, hlavne za morálnu podporu, patrí pani Lívii Klausovej, veľvyslankyni Českej republiky na Slovensku, pretože jej záujem o mladú generáciu je nasledovaniahodný a jej osobná účasť na súťaži priniesla každému na Polichne pocit zaslúženej výnimočnosti.

            Tu si viete pozrieť reportáž o súťaži. Je síce v maďarčine, ale so slovenskými titulkami. Štart od 5:20.☺️ 

            https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11686/124381

            PhDr. Olívia Sojková (Foto: Roman Lőrinčík)

        • Branný súboj stredných škôl
          • Branný súboj stredných škôl

          • Rezort obrany pripravil pre študentov tretích a štvrtých ročníkov sériu branných súbojov, ktoré budú pokračovať až do konca aktuálneho školského roka.

            Ministerstvo obrany chce týmto spôsobom skvalitniť prípravu študentov na obranu štátu, zvýšiť ich vlastenectvo a branné povedomie. Branný súboj sa konal v Rimavskej Sobote, kde si trojčlenné študentské družstvá zmerali sily v niekoľkých disciplínach, ktoré boli zamerané na zručnosti v oblasti brannej a zdravotnej prípravy, testy fyzickej kondície, vedomosti zo základov topografie o Slovensku a jeho vojenských dejinách i osobnostiach.

            Študenti mohli priamo komunikovať s profesionálnymi vojakmi a dozvedieť sa viac o ich práci. Pozreli si aj statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl SR a to výcvik boja zblízka a sebaobrany a čestnú stráž.

            Z našej školy sa tejto akcie zúčastnili títo študenti:

            Jozef Becáni, Dávid Telek, Alžbeta Čajková, Samo Urda, Patrik Mázor, Tomáš Meszároš

             

            A to najdôležitejšie na záver - naši študenti vyhrali cenu: 48 hodinový kurz prežitia s vojakmi.

            Všetkým zúčastneným gratulujeme!

            Mgr. Inka Balážová (Foto: Mgr. Jakub Škantár)

        • Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň
          • Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň

          • Deň Zeme slávia milióny ľudí z viac ako 140 krajín sveta. Po celom svete sa pri tejto príležitosti konajú jarmoky, festivaly, pochody, súťaže, koncerty, upratovacie práce a iné aktivity na tisíckach miest. Deň Zeme sa stal najväčšou verejne organizovanou aktivitou v histórii planéty. Tento deň vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a začal sa oslavovať 22. apríla 1970.

            Deň Zeme si pripomíname hlavne preto, aby sme si uvedomili, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je veľmi vzácna, obdivuhodná, ale veľmi krehká. Ani naša škola nie je výnimkou a učíme žiakov chrániť si životné prostredie nie len teraz ale aj pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

            Študenti sa zapájajú do pracovných aktivít mesta ale nezabúdame ani na skrášľovanie okolia našej školy, čistenie, výsadbu drevín a úpravy školského areálu.

            „Človek nie je ešte dosť dokonalý a slušný, aby mohol žiť na niečom tak krásnom ako je zem.“

            (Karel Čapek)

            Inka Balážová

        • MÁGIA VEĽKEJ NOCI
          • MÁGIA VEĽKEJ NOCI

          • Sviatky Veľkej noci boli v predkresťanskom období takzvané solárne sviatky, ktoré vyjadrovali úctu k Slnku. Znamenali koniec zimy, ktorá symbolizovala chlad, tmu, niekedy aj hlad.

            V tradičnej kultúre je Veľká noc spájaná s príchodom jari. Magické úkony mali zabezpečiť hojnosť a zdravie ľudí i dobytka. Na jar všetko pučí novým životom a aktom šibania muži zdôrazňovali mágiu plodnosti žien. V minulosti by bola veľká hanba, keby niektorá dievčina nebola vyšibaná. Mládenec za šibačku dostal kraslice. Voda má podľa tradície očistný charakter a dotyk s čerstvou tečúcou vodou zaručoval omladnutie. Dievčatá sa polievali vodou zo studne alebo sa hádzali do potoka, aby si udržali zdravie, krásu a mladosť po celý rok.

            Viete, že.... vajíčka a zajačiky sú najuniverzálnejšie symboly Veľkej noci po celom svete?

            Inka Balážová

            (Zdroj: praktickáslovenka.zenskyweb.sk)

          • Aj regionálne dejiny sú súčasťou hodín dejepisu.

          • Viete, kto je kampanológ?

            A viete, že ani nemusíte „gúgliť“, stačí zájsť na radnicu mesta Lučenec.

            Chcete sa dozvedieť ešte viac?

            Stačí sa opýtať Janky Bodorovej a dostanete všetky závažné informácie na profesionálnej úrovni. Okrem toho určite zistíte, že naše mesto už zažilo nejedno historické zemetrasenie.

            Študenti I.A triedy sa 12.4.2017 v rámci historickej prechádzky po Lučenci oboznámili s regionálnymi dejinami a prezreli si aj interiér zrekonštruovanej radnice a synagógy. Odborný výklad pani Janky Bodorovej zabodoval hádam najviac, a tak cesta späť do školy sa niesla v duchu odbornej debaty nielen o minulosti, o Lučenci, ale aj o tom, že poznať dejiny svojho mesta patrí naozaj k všeobecnému vzdelaniu.

            Ďakujeme.

            PhDr. Olívia Sojková

        • 39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti
          • 39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti

          • V piatok 7. apríla 2017 sa v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene uskutočnilo Krajské kolo prehliadky prác SOČ, na ktorom nechýbali ani žiaci našej školy.

            SPŠ stavebnú Oskara Winklera v Lučenci na tejto významnej mimoškolskej činnosti žiakov stredných škôl mohli reprezentovať žiaci, ktorí boli úspešnými riešiteľmi školského kola SOČ. Práce našich žiakov bojovali až v troch súťažných odboroch a napriek silnej konkurencii bola žatva naozaj bohatá.

            Súťažná práca žiaka IV.A triedy Mareka Ilenčíka s názvom Cenová mapa bytov na Slovensku v súťažnom odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia vyhrala svoju kategóriu a priniesla pre našu školu krásne 1. miesto.

            Že v tomto súťažnom odbore triumfovali naši žiaci, svedčí aj umiestnenie žiačky IV.A triedy Daniely Kručkovej s prácou Cyklotrasy v okolí Rimavskej Soboty, ktorá sa umiestnila na 2. mieste.

            V súťažnom odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia, aj napriek tvrdej konkurencii žiačka IV.A triedy Alžbeta Čajková (IV.A) s prácou Zameranie a spracovanie základnej geodetickej dokumentácie historickej budovy kúrie v Hrnčiarskej Vsi, sa mohla tešiť z veľmi pekného 3. miesta.

            Žiačke Petre Bernátovej (IV.A) s prácou Rekonštrukcia kaštieľa v Podrečanoch a žiakovi Alexandrovi Jacsovi (I.A) s prácou Rímske légie sa na prvých troch miestach umiestniť síce nepodarilo, ale bojovali veľmi statočne a zato im patrí pochvala tiež.

            Žiaci Marek IlenčíkDaniela Kručková si svojim umiestnením vybojovali postup na Celoštátnu prehliadku prác SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 25.-28. apríla 2017 v Banskej Bystrici. Dúfame, že aj na tejto prehliadke budú naši žiaci úspešní a prinesú ocenenie tak, ako sa to po minulé roky podarilo študentom našej školy.

            Na záver našim oceneným žiakom srdečne blahoželáme!

            Angela Fajdová

            metodik SOČ

        • Dobrodružné putovanie za poznaním.  (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici)
          • Dobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici)

          • Cesta vlakom je dnes už pre mnohých dobrodružstvom, zvlášť, ak je 85 km jazdy spestrených niekoľkými presunmi celého mužstva a dvoch dievčat z jedného nástupišťa na druhé započítajúc do toho aj všetky meškania prípojov.

            Cieľová stanica: Banská Bystrica.

            Toto mesto je srdcom Slovenska a často bolo aj srdcom slovenských dejín, naposledy počas Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945. Dnes pripomína tieto udalosti jedinečný pamätník, architektonický skvost a dominanta mesta. Práve tu sa zhromažďujú všetky dokumenty a exponáty z tohto pre náš národ významného obdobia a práve v tomto prostredí sme mali možnosť absolvovať náročný vzdelávací program o SNP.

            Poznať vlastné dejiny, vedieť sa orientovať v spleti rozličných informácií a pochopiť historické súvislosti je nevyhnutnosťou pre vzdelaného človeka. Poučenie býva totiž niekedy dosť drahé a v tomto prípade aj vykúpené krvou. Odkaz hrdinstva obyčajných ľudí, ktorí žili len pár kilometrov od nás a len pár rokov dozadu je jednoznačný: Nezabudnúť!

            Touto cestou by som sa rada poďakovala všetkým našim prvákom za vzorné správanie a reprezentáciu SPŠ stavebnej O. Winklera v Lučenci a kolegom Mgr. Inke Balážovej a Ing. Pavlovi Fodorovi za ochotu a trpezlivosť.

            Olívia Sojková

        • Nie všetci študenti našej školy sú len stavbári a geodeti.
          • Nie všetci študenti našej školy sú len stavbári a geodeti.

          • S Richardom Stremim sa dá rozprávať o všeličom, veselo aj vážne, ale asi najzaujímavejšie je to o atletike.

            Ako prvé som sa Richarda - našej juniorskej hviezdy opýtala, možno aj trochu neslušne, na jeho pre atléta tak trochu netradičnú postavu. Ako vieme, bežci musia „uniesť“ svoju vlastnú váhu, a preto sme zvyknutí na menšie svaly.

            Je to tak, ale platí to skôr pre dlhšie trate. Šprint si vyžaduje silu a výbušnosť, hlavne pri štarte, kde sa šprtovec musí dostať z drepu do vzpriamenej polohy.To je fyzicky dosť náročné a dobrá kondícia sa cení.

            Čo konkrétne robíš pre svoju kondíciu?

            Okrem bežeckých tréningov trikrát do týždňa je to u mňa aj klasická posilka, tiež trikrát do týždňa.

            Takže spolu šesťkrát do týždňa tréning?

            Áno, cca 1,5 hodiny.

            Je to aspoň zábava?

            Neviem, niekedy ani nie. Podporuje ma hlavne tréner, kričí a usmerňuje ma počas behu a to je pre mňa dôležitá psychická podpora. Možno sa to nezdá, ale beh je hlavne o psychike. Dobre vyštartovať a makať. Najhoršie je, že na súťažiach nepočujem trénera a musím sa spoľahnúť sám na seba. To je niekedy veľmi náročné.

            Atletika vôbec je náročná a asi nie je pre každého.

            No veru, chce to silu, výbušnsť a vytrvalosť. Kondícia musí byť. Nechcem sa sťažovať, ale na súťažiach je stále menej dievčat.

            A ja sa nechcem veľa vypytovať, ale stíhaš aj dievčatá?

            Keď sa chce, všetko sa dá.

            Takže popri tvrdej a pevnej životospráve...?

            Čestne priznám, že aj ja niekedy poruším pravidlá – pivo, čipsy, keksy...Ale necítim sa potom dobre a vždy sa vrátim k svojmu režimu. Cítim sa potom lepšie, akoby som mal viac energie.

            Takže šport robíš ako hobby?

            Asi nie, je to môj životný štýl, cítim sa lepšie a robím to hlavne pre seba.

            Plánuješ v športovej aktivite pokračovať?

            Určite áno, chcel by som byť raz trénerom atletiky.

            Navštevuješ športovú triedu – IV.S a máš tesne pred maturitou, takže už tak trochu môžeš hodnotiť svoje stredoškolské štúdiá na SPŠ stavebnej O.Winklera v Lučenci.

            Jasné, išiel by som znova do športovej triedy. Je to ideálne riešenie pre všetkých, ktorí sa športu chcú venovať intenzívne.

            Za typicky stručný a jasný (športovca hodný) rozhovor ďakuje a praje mnoho športových a osobných úspechov!

            Olívia Sojková

        • UČITEĽSKÉ BLUES
          • UČITEĽSKÉ BLUES

          • Donedávna mesiac marec

            vravel zime „ber sa starec“.

             

            Knihy veľký sviatok mali,

            povinne sme čítavali...

             

            Deti ráno do školičky

            ťahali sa pomaličky.

             

            V  ruke niesli tulipány,

            čo vnútili im dobré mamy.

             

            Pre pani učiteľku,

            aby mala radosť veľkú ...

             

            Boli to fakt časy krásne,

            nejeden dneska ticho žasne.

             

            Už nič nie je ako bolo,

            žiaci majú v triede sólo.

             

            Kto už nám dá kytku z lásky?

            Radšej pridá zo tri vrásky....

             

            My rodičov stresujeme,

            že ich deti známkujeme!

             

            Preto sa ich ratolesti túlajú,

            kvôli nám im zo sociálky málo dávajú...

             

            A čo celá verejnosť?

            Tá už nás má taktiež dosť!

             

            Závidia nám voľno, plat...

            Kto by nás mal dneska rád.

             

            Najlepšie sa má len Soňa,

            tej, či v práci a či doma,

            (a je jedno v akej dobe)

            každý želá všetko dobré.

             

            Želajme si  teda vedno

            veľa prianí, nie len jedno!

             

            Optimizmus,  úsmev v tvári,

            lebo len s nimi sa všetko darí.

             

            Spoločnosť ľudí, ktorí si nás cenia

            i náhody, čo život menia.

             

            Nech slnko s úsmevom ráno nás nachádza,

            a všetko zlé nás oblúkom obchádza.

             

            Nech hravo zvládame  svoje povinnosti

            a  neprekvapia nás žiadne okolnosti.

             

            Nech peňazí máme  vždy koľko práve treba, 

            hoc' nepadajú len tak ľahko z neba.

             

            Mnoho zdravia, sily,  šťastia,  krásnu žitia pohodu,

            by sme svojím  umom dlho pomáhali národu!

            (autor: J. Spišáková, virtuálna knižnica)

        • 38. ročník veľtrhu Coneco
          • 38. ročník veľtrhu Coneco

          • Dňa 23.3.2017 sme sa my žiaci zúčastnili exkurzie do Bratislavy, na výstavu Coneco. Čo to vlastne Coneco je? Je to veľtrh, ktorý každoročne prináša nové trendy v stavebníctve a architektúre. Pod jednou strechou je možné nájsť všetko potrebné pre stavbu či rekonštrukciu. Od stavebných materiálov cez okná, dvere, strechy, podlahy, prostriedky na vykurovanie, garážové brány alebo prostriedky na relax ako napríklad sauny, vírivky, bazény.

            Po vstupe do Incheby sme sa rozdelili do menších skupín. Mali sme možnosť vidieť vystavované materiály a zúčastniť sa aj prezentácií o daných materiáloch a postupoch výroby. Na vyššom poschodí sme sa mohli oboznámiť aj s financovaním stavieb, finanční makléri sa nám snažili ukázať ako sa dajú rýchlo získať prostriedky na výstavbu, snažili sa nám poukázať na výhody a nevýhody hypotekárnych úverov.

            Veľmi zaujímavou činnosťou, bola ukážka kladenia strešných krytín, priamo v priestoroch Incheby.

            Po prehliadke sme sa pobrali na parkovisko, kde sme sa znova všetci stretli a ako jedna veľká skupina sme sa presunuli do Auparku, kde sme strávili zvyšok času príjemným nakupovaním. Rozlúčili sme sa s Bratislavou, nastúpili do autobusu a tešili sa na domov. Ďakujeme za príjemný výlet za poznaním.

            Gaberová Lenka III.A

        • Svetový deň vody - 22. marec
          • Svetový deň vody - 22. marec

          • „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi.“

            (Leonardo da Vinci)

            Tento deň je jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Voda zaberá 70% zemského povrchu, z nej je však len 1% vhodné na pitie.

            Vážme si vodu, je jej málo! Takmer milión ľudí na Zemi nemá prístup k pitnej vode. Ročne zomrie na nedostatok vody až 3,5 milióna ľudí! Voda je najvzácnejšia tekutina na Zemi a najdôležitejšia pre naše telo. Mestá, obce, školy robia v tento deň rôzne aktivity.

            Aj naši študenti sa každoročne zapájajú do týchto aktivít a nebolo to inak ani teraz, keď sme sa vybrali čistiť breh Tuhárskeho potoka. Našli sme všeličo, od fliaš, koberca až po vetrovku. Voda je látka, ktorú musíme chrániť, neznečisťovať ju a šetriť ňou.

            Touto cestou chcem poďakovať študentom II. A triedy, ktorí sa nezľakli špiny, blata a priložili ruku k dielu.

            Inka Balážová

            (Foto: Inka Balážová)

        • Hodina Zeme
          • Hodina Zeme

          • Do Hodiny Zeme sa zapájajú mnohé veľké a známe mestá na celom svete, mnohé známe pamiatky a obrovské množstvo jednotlivcov. Ku tejto svetovej elite sa môžete pridať aj vy! Ako?


            Symbolicky vypnite svoje osvetlenie

            Symbolické vypínanie svetiel na 1 hodinu, na Hodinu Zeme, v sobotu, 25. marca 2017, od 20:30 do 21:30, je poznávacím znakom celej kampane. Mnohé obce a mestá sa do Hodiny Zeme každoročne zapájajú zhasínaním svojho verejného osvetlenia na málo frekventovaných úsekoch, hotely, firmy, predajne, bary a iné budovy a zariadenia vypínajú svoje reklamy, osvetlenie budov, či zbytočné lasery na strechách. Aj vaša obec, či mesto sa môže zapojiť zhasnutím verejného osvetlenia, firma alebo spoločnosť zhasnutím vnútorného a vonkajšieho osvetlenia.

            Do Hodiny Zeme sa môžu zapojiť aj jednotlivci, a to zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti.

            Vypnutie osvetlenia je len symbolické, vyjadruje vieru v nejakú pozitívnu zmenu. Hodina Zeme však už nie je o jednej hodine ročne. Pomôcť našej planéte môžete vo svojom každodennom živote.


            Urobte zmenu vo svojom každodennom živote

            Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu a spolu sa naše činy zrátajú a dokážeme veľké veci. Stačí zlepšiť niečo úplne jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, v ktorej sa nikto nenachádza, pokiaľ nemusíte, nechoďte autom, nasadnite na autobus, bicykel alebo sa prejdite pešo… Je skutočne veľmi veľa spôsobov, ako môžete pomôcť Zemi, stačí si len vybrať.

            (Zdroj: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk)

        • Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii
          • Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii

          • Vďaka odvážnej vzbure obyvateľov Juhoafrickej republiky sa 21. marca slávi na celom svete Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii.

            Čo to vlastne diskriminácia je ? Diskriminácia sa charakterizuje ako konanie, keď sa v tej istej situácii zaobchádza s jedným človekom alebo skupinou ľudí inak než s iným človekom alebo skupinou ľudí na základe vecí, ktoré nemôže vlastným pričinením nijako ovplyvniť (napr. rasa, vierovyznanie).

            Ľudia sa od seba odlišujú. Je prirodzené, že každý z nás je iný, jedinečný, svojský. Napokon otázka rasy, pohlavia, či svetonázoru je už len jednou z ďalších stránok ľudskej bytosti a jej života, ktorou sa odlišuje, či približuje voči ostatným. Tolerancia je schopnosť akceptovať a nakoniec i uznať, že každý z nás je iný. Mnohým by sa mohlo zdať, že sa o tejto téme už veľa písalo, hovorilo, prezentovalo v médiách alebo prostredníctvom komunikačných prostriedkov. Mladí ľudia sú obzvlášť citlivou skupinou, čo sa týka boja proti rôznym formám diskriminácie.

            Preto sme sa rozhodli, že aj my si pripomenieme tento významný deň. Máme možnosť ukázať, že diskriminácia nám nie je ľahostajná. Ako? Obliekli sme sa v utorok 21. marca do čierno- bielej kombinácie, a tak sme dali najavo svoj názor! Ak sa podarilo presvedčiť aj triedneho učiteľa, tak je to fajn. A našim študentom sa to podarilo.

            Ďakujeme za podporu!

            (Zdroj: https://www.iuventa.sk/files/...a_rasizmus/xenofobia_a_rasizmus_na_web.pdf)

        • 39. ročník Stredoškolskej odbornej činnosti
          • 39. ročník Stredoškolskej odbornej činnosti

          • Na našej škole je už tradíciou, že sa každý rok zapájame do súťaže Stredoškolská odborná činnosť, ktorej hlavnou myšlienkou je prispievať k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov stredných škôl, rozvíjať tvorivé myslenie žiakov, rozširovať a upevňovať ich odborné vedomosti, zručnosti a vytvárať trvalý vzťah k príslušnému študijnému odboru. 

            Táto myšlienka, aj tento školský rok oslovila niekoľkých našich nadaných žiakov a vďaka nim sme mohli dňa 10. marca 2017 uskutočniť školské kolo prezentácie a obhajoby prác SOČ. Súťažilo sa až v troch súťažných odboroch.

            V odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia sa jej zúčastnili dvaja žiaci s dvomi súťažnými prácami:

            Daniela Kručková (IV.A) s prácou Cyklotrasy v okolí Rimavskaj Soboty

            Marek Ilenčík (IV.A) s prácou Cenová mapa bytov na Slovensku

            V odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia sa jej zúčastnili traja žiaci s dvomi súťažnými prácami:

            Barbara Bystrianská (IV.A) a Petra Bernátová (IV.A) s prácou Rekonštrukcia kaštieľa v Podrečanoch

            Alžbeta Čajková (IV.A) s prácou Zameranie a spracovanie základnej geodetickej dokumentácie historickej budovy kúrie v Hrnčiarskej Vsi

            V odbore 13 – História, filozofia, právne vedy sa jej zúčastnil jeden žiak:

            Alexander Jacso (I.A) s prácou Rímske légie

            Súťažiaci sa aj napriek počiatočnej tréme snažili čo najlepšie odprezentovať svoje práce, pričom vložili do obhajoby vlastné myšlienky a odporúčania pre využitie v praxi. Pri obhajobe využívali aj rôzne vizualizačné prostriedky.

            Odborná hodnotiaca komisia na základe preštudovania predložených prác a vlastnej obhajoby určila nasledovné poradie umiestnenia prác:

            V odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia

            1. miesto - Marek Ilenčík (IV.A) s prácou Cenová mapa bytov na Slovensku

            2. miesto - Daniela Kručková (IV.A) s prácou Cyklotrasy v okolí Rimavskaj Soboty

            V odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia

            1. miesto - Alžbeta Čajková (IV.A) s prácou Zameranie a spracovanie základnej geodetickej dokumentácie historickej budovy kúrie v Hrnčiarskej Vsi

            2. miesto - Barbara Bystrianská (IV.A) a Petra Bernátová (IV.A) s prácou Rekonštrukcia kaštieľa v Podrečanoch

            V odbore 13 – História, filozofia, právne vedy súťažila práca Alexandra Jacsa (I.A) s názvom Rímske légie síce bez konkurencie, ale bola vypracovaná na takej úrovni, ktorá ju predurčila na postup do krajského kola.

            Všetky práce z 1. a 2. miest takisto postupujú na krajské kolo SOČ, ktoré sa uskutoční dňa 7. apríla 2017 v priestoroch SPŠ dopravnej vo Zvolene.

            Všetkým umiestneným študentom zo srdca gratulujeme!

            Na záver by som sa rada poďakovala aj konzultantom prác PhDr.Olívii Sojkovej, Ing. Renáte Palenčárovej, Ing. Dušanovi Maďarovi a v neposlednom rade Ing. Pavolovi Fodorovi, ktorí si v záplave práce našli čas, usmerňovali a podporovali žiakov v tejto mimoškolskej činnosti.

            Angela Fajdová – metodička SOČ

             

            Na základe mojej participácie na príprave a realizácii školského kola SOČ by som sa chcela poďakovať pani ing. Angele Fajdovej aj v mene všetkých súťažiacich za podporu, pomoc a trpezlivosť pri organizácii súťaže a hlavne za odborné rady, ktoré posúvali kvalitu prác a pomáhali zdolávať nejednu prekážku.

             

            Olívia Sojková

      • Kontakt

        • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera - Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskola, B. Němcovej 1988/1 Lučenec
        • správca obsahu: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • IČO: 00161560
        • DIČ: 2021228319
        • webmaster: csaba.bona@stavebnalc.sk
        • (+421) 47 43 210 72 - sekretariát
        • (+421) 904 486 208 - sekretariát
        • (+421) 915 818 562 - riaditeľ
        • (+421) 948 910 280 - zborovňa
        • B. Němcovej 1988/1
          984 15 Lučenec
          Slovakia
      • Prihlásenie