Na fyzike pokračujeme v realizácii fyzikálnych meraní prostredníctvom RCLs (laboratórií ovládaných na diaľku).
Žiaci stavbárskych profesií touto formou merali odporovú silu prostredia a zisťovali súčiniteľ odporu (tvarový koeficient). Meranie realizovali v rámci experimentu „Aerodynamický (veterný) tunel“ („Windkanal“), na pracovísku Univerzity Federálnych ozbrojených síl (Mníchov, Nemecko) prostredníctvom e-laboratória Technickej Univerzity v Kaiserslautern. Cieľom experimentu je preskúmať aerodynamiku troch vozidiel (BMW 6er Coupe, BMW X5, hasičské auto).
Žiaci pracovali v skupinách, každá robila merania a následne spracovala výsledky pre pridelený model motorového vozidla. Počas merania žiaci pomocou svojho PC ovládali meracie zariadenie umiestnené v Mníchove. Prostredníctvom webkamery sledovali prebiehajúci experiment a zároveň zo stupníc meracích prístrojov odčitovali namerané hodnoty. Rýchlosť prúdiaceho vzduchu zaznamenával anemometer, následné zmeny napätia zachytával multimeter. Po zistení údajov z meracích prístrojov a ich zápise do pripravených tabuliek, žiaci pomocou tabuľkových kalkulátorov spracovali výsledky meraní. V závere laboratórneho merania zistili závislosť odporovej sily prostredia od rýchlosti pohybujúceho sa automobilu.
Cvičenie pokračovalo teoretickou časťou. V rámci nej členovia pracovného tímu riešili kvalitatívne aj kvantitatívne problémové úlohy. Kontext úloh vychádzal z meraní, ktoré žiaci realizovali na pridelenom modeli automobilu.
Poznať vplyv rýchlosti pohybujúceho sa vozidla a vplyv tvaru jeho karosérie na veľkosť odporovej sily prostredia má veľký význam aj v praktickom živote. Vhodne využité vedomosti z tejto oblasti pomáhajú pri hospodárnom a ekologicky šetrnom prevádzkovaní motorového vozidla.
RNDr. Anna Zubáková