Moderné technológie sú už pre nás samozrejmosťou - stlačíte tlačidlo a je to. Našťastie nemusí každý vedieť, že to v skutočnosti také jednoduché nie je. Často stojí za úspešnou aplikáciou množstvo doslova aj fyzickej driny. Neveríte?
Jozef Slovák: „Skutočne je to tak. Množstvo hodín sme presedeli pred počítačom, vytvorili sme digitálny model reliéfu, analyzovali sme terénne dáta a dáta o motýľoch ... čo nám však dalo zabrať najviac, bol odchyt motýľov. Je to stále klasika: jemná sieťka, šikovnosť a koordinované pohyby.“
„...a aj istá kondícia,“ pokračuje Martin Zajac, „keďže motýle majú radi teplé slnečné dni. Niektoré krásne exempláre babôčky pávookej boli zatúlané a žltáčiky nesmierne hravé a ulietané.“
Ak predpokladáte, že chlapci si budujú zbierku motýľov pre zvedavé slečny, alebo nebodaj, že sa stali lepidopterológmi, ani jedno nie je správne.
Správne je, že obidvaja sú študentmi SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci a reprezentovali školu na celoštátnej prehliadke SOČ v Modre 27.-29. apríla 2016. Prácou Terénny výskum a tvorba modelu výskytu denných motýľov získali aj ocenenie poroty v odbore geoinformatické služby.
V čom vidí prínos ich práce Ing. Pavol Fodor, ktorý študentov viedol a často aj motivoval:
„Tímová práca oboch žiakov je spracovaním dát trojročného výskumu z diplomovej práce Mgr. Janky Fodorovej z Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a ich vlastného jednoročného výskumu v teréne a ponúka ucelený pohľad na výskyt motýľov v lokalite a tým umožňuje pomerne presne a zodpovedne analyzovať stav životného prostredia. Jednoznačne môže slúžiť ako podklad pre ďalší rozširujúci prípadne komparatívny výskum, môže sa však využiť aj v praxi - pri vybudovaní náučného chodníka na zvýšenie povedomia o význame motýľov a ich výpovednej hodnote o stave životného prostredia.
Martin Zajac: „Chodník a jeho realizáciu sme v práci aj presne popísali. Jeho trasa 4 km sa nám zdá vhodná nielen na agroturistiku, ale aj na školské výlety pre mladšie deti. Žiaľ, všetky naše návrhy zostali len na papieri, nakoľko dotknutá obec neprejavila o našu prácu ani minimálny záujem. Toto vnímame ako dosť demotivujúce.“
Jozef Slovák: „Ak už spomíname negatíva, mňa zarmútila skutočnosť, že napriek tomu, že celá práca je tímová, obhajoby a súťaže – aj na celoštátnej úrovni – sa môže zúčastniť vždy len jeden žiak. Nie je to dobrý signál, veď dnešné rozsiahlejšie interdisciplinárne problémy musia riešiť často celé tímy odborníkov.“
Martin Zajac: „Nazdávam sa, že aj naša aplikácia by sa dala viac rozšíriť, či už vzhľadom na územie, alebo aj iné druhy živočíchov, rastlín, prípadne osôb. Možností je neúrekom. Oboch nás teší hlavne to, že sme prezentovali široké možnosti využitia našich vedomostí z oblasti GIS v praxi.“
Zostáva už len dodať, že nás tešia nielen tieto, ale každoročné vynikajúce výsledky našich študentov na celoštátnych prehliadkach SOČ, ktoré sú dôkazom skutočného prepojenia školy s praxou.
Srdečne gratulujeme!
Zhovárala sa PhDr. Olívia Sojková.