V piatok 25. novembra sme sa všetci žiaci študujúci odbor geodézia, kartografia a kataster vybrali s našimi profesormi na návštevu mesta Banská Štiavnica.
Hneď zrána sme si žiaci tretieho a štvrtého ročníka vypočuli prednášku o geodetickom meraní v podzemných priestoroch od našej pani profesorky Ing. Kláry Galovej, zatiaľ čo našim prvákom a druhákom dával pán profesor Ing. Pavol Fodor inštruktáž o úlohách terénneho cvičenia.
Po krátkej prednáške a inštruktáži sme sa „nahrnuli“ do autobusu a s nedočkavosťou čakali na odjazd. Do Banskej Štiavnice sme dorazili chvíľu pred desiatou hodinou ráno a po krátkej prechádzke po štiavnickom námestí sme sa vybrali do Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovínyho, kde sme si vypočuli prednášku o zameraní historických pamiatok a stavieb, ktorú prezentoval tamojší pán profesor Ing. Dalibor Kostra, ktorý čerpal aj z vlastných skúseností. Túto prednášku sme však absolvovali iba my, starší žiaci našej školy.
Našim mladším spolužiakom už po prechádzke námestím rozdelil pán profesor vopred pripravené úlohy, ako napríklad vyhľadávanie nivelačných bodov a bodov štátnej trigonometrickej siete pomocou mapových podkladov. Takúto úlohu zadal druhákom a keďže sú šikovní, dostali dodatkovú úlohu - zozbierať v určenom území dáta pre databázu GIS. Pre prvákov mal pripravené meranie vodorovných vzdialeností v členitom teréne, vytvoriť poľný náčrt a podobne, ako ich o rok starší spolužiaci vyhľadať body štátnej trigonometrickej siete pomocou mapových podkladov.
Pokým oni plnili rôzne zaujímavé a iste pre nich náučné úlohy, my sme sa presunuli zo školy do priestorov Banského múzea v prírode, kde sme navštívili v rámci náuky o zameraní podzemných priestorov banskú štôlňu Bartolomej. Okrem jednej našej spolužiačky, ktorá však prekonala svoj strach (sme na ňu právom hrdí), nemal nikto klaustrofóbiu a tak sme sa všetci spoločne so sprievodcom vybrali do podzemia. Dozvedeli sme sa rôzne zaujímavosti o živote baníkov a ich rodín,
o ich práci, ale aj zaujímavé fakty z histórie. Vedeli ste napríklad, že ako prví začali v okolí Banskej Štiavnice ťažiť zlato a striebro Kelti? Po tom, čo sme sa dozvedeli, že niektorí žiaci tamojšej strednej priemyselnej školy chodili praxovať do bane, sme boli vcelku vďační za našu prax v mestskom parku.
S dobrým pocitom, novými poznatkami a štipkou hrdosti, že sa nikto „nezatúlal“ v labyrinte chodieb dlhých niekoľko stovák kilometrov, sme sa vrátili na zemský povrch a s únavou v nohách sme sa náhlili po viac ako sto tridsiatich schodoch k autobusu, kde na nás už čakali aj naši prváci a druháci, ktorí úspešne zvládli všetky zadané úlohy.
Pár minút po druhej hodine poobede sme sa s pokojom na duši a spomienkami na skvelý výlet pohodlne usadili a vyrazili na cestu domov.
Alžbeta Čajková, IV. A