Žijeme v dobe, kedy je internet spolu so sociálnymi sieťami každodennou súčasťou nášho života. Využívame ich na kontakt s priateľmi, na zábavu, k sebaprezentovaniu, či na sledovanie najnovších novinových správ a udalostí, ktoré sa udiali doma alebo vo svete. Práve v súvislosti s informáciami sa nám otvárajú dvere k novým témam a diskusiám a tou dnešnou témou súťažného kvízu „Povedz si svoj názor“ bola umelá inteligencia. Tento kvíz organizuje naša škola niekoľko rokov. Súťažia študenti všetkých tried v trojčlenných družstvách.
14.11.2023 my starší, ktorí to už poznáme, sme chceli zvíťaziť a pochutiť si na sladkej odmene. Súťažilo sa v ústnom aj písomnom prejave. Tento rok to bolo iné, pretože pani profesorky nám nedali pravopisné cvičenia, ani rôzne hlavolamy, ale rozprávali sme sa o umelej inteligencii, o jej výhodách, nevýhodách a čo nás čaká do budúcnosti. Umelá inteligencia sa stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.
Tak ako každá technológia aj táto má pozitívnu i negatívnu stránku. ChatGPT a podobné aplikácie sú fenoménom, ktoré zasiahnu do všetkých aspektov ľudského života. V podstate už zasahujú. Niektorí žiaci využívajú túto aplikáciu na vypracovanie úloh resp. zadaní, ktoré by mali vypracovať samostatne. Takýto prístup k vypracovaniu úloh nerozvíja znalostný potenciál študentov a žiakov. To môžeme považovať za tienistú stránku aplikácie. Naša diskusia spočívala v odhaľovaní kladov a záporov umelej inteligencie a či by sme ju mali v škole používať. Je to však ešte dlhý proces ako efektívne pracovať s týmto fenoménom doby.
Čo umelá inteligencia nevie? Nevie riešiť veci eticky, nedokáže použiť zdravý sedliacky rozum a nemá emócie. Nedokáže si domýšľať, nedokáže mať radosť, strach ani smútiť. Chýba jej kreativita aj emocionálna a sociálna inteligencia. Nedokáže pochopiť príčinu a následok, prenášať poznatky medzi oblasťami, je veľmi úzko špecializovaná. My sa však chceme vzdelávať zatiaľ aj bez umelej inteligencie, hoci pri takých slohových prácach by nám veľa pomohla. Ale nechajme to tak. Uvidíme do budúcna.
V druhej časti kvízu sme tvorili slová podľa Mendelejevovej periodickej tabuľky prvkov, kde sme sa zapotili. Stálo to zato, dočkali sme sa vyhodnotenia a niektorí aj sladkej odmeny. Nám sa to teraz nepodarilo, ale nevadí. Skúsime to na rok. Tu sú víťazi:
1. miesto: Oliver Gallay, Rebecca Ridzoňová, Zsolt Varga z III. B
2. miesto : Lilliana Gondová, Filip Figa, Samuel Vilhan z II. B
3. miesto: Patrik Laudár, Samuel Vaculčiak, Peter Vrbiniak zo IV. A
A čo povedať na záver? Poďakovanie našim profesorkám Mgr. Inke Balážovej a Mgr. Lenke Dedinskej. Všetkým patrí vďaka a gratulácia!
Olyan időket élünk, amikor az internet a közösségi hálókkal együtt mindennapi életünk részévé vált. Használjuk őket a barátokkal való kapcsolatfelvételre, szórakozásra, vagy a legfrissebb hírek és események követésére. Pontosan az információk kapcsán nyílik meg előttünk a kapu az új témák és viták felé. A „Mondd el a véleményedet” elnevezésű vetélkedő idei témája a mesterséges intelligencia volt. Minden osztály tanulói háromfős csapattal képviseltette magát a versenyen.
2023.11.14-én mi, idősebbek, akik már ismerjük a verseny lefolyását, nyerni szerettünk volna és megkaparintani az édes jutalmat. A verseny szóban és írásban is zajlott. Idén kicsit módosultak a feladatok. A helyesírási gyakorlatokat és különféle fejtörőket mellőzve csak a mesterséges intelligenciáról beszélgettünk, annak előnyeiről, hátrányairól és arról, hogy mi vár ránk a jövőben. A mesterséges intelligencia (AI) a mindennapi élet részévé válik, beleértve az oktatást is. Már az iskolapadban van, és a tanárok még lehet, nem is tudnak róla.
Mint minden technológiának, ennek is megvannak a pozitív és negatív oldalai. A ChatGPT és a hasonló alkalmazások olyan jelenségek, amelyek az emberi élet minden területére hatással vannak. Sok diák már használja ezt az alkalmazást feladatok elvégzésére, ahelyett, hogy azokat önállóan oldanák meg. A feladatok kidolgozásának ilyen megközelítése nem fejleszti a diákok tudástárát. Ezt tekinthetjük az alkalmazás árnyoldalának. Beszélgetésünk során feltártuk a mesterséges intelligencia előnyeit és hátrányait, és azt, hogy érdemes-e használni az iskolában.
Mit nem tud a mesterséges intelligencia? Nem tudja, hogyan kell etikusan megoldani a dolgokat, nincsenek érzelmei. Nincs képzelőereje, nem tud örülni, félni vagy szomorkodni. Hiányzik belőle a kreativitás, az érzelmi és szociális intelligencia. Nem tudja megérteni az ok-okozatot, nem tudja átadni a tudást a területek között, nagyon szűken specializálódott. Mi azonban egyelőre mesterséges intelligencia nélkül szeretnénk tanulni, pedig sokat segítene egy fogalmazás megírásában.
A kvíz második részében a Mengyelejev-féle periódusos rendszer szerint alkottunk szavakat. Ez a feladat alaposan megizzasztott minket. De megérte. Pozitív visszajelzést kaptunk mindannyian. Egyesek még édes jutalmat is. Nekünk most nem sikerült, de nem baj. Jövőre újra próbálkozunk. Íme a nyertesek:
1. helyezett: Gallay Oliver, Ridzoňová Rebecca, Varga Zsolt (III. B)
2. helyezett: Gondová Lilliana, Figa Filip, Vilhan Samuel (II. B)
3. helyezett: Laudár Patrik, Vaculčiak Samuel, Vrbiniak Peter (IV. A).
Köszönjük tanárainknak Balážová Inkának és Dedinská Lenkának, hogy idén is megszervezték a vetélkedőt. Köszönöm a versenyen részt vett diáktársaimnak és gratulálok mindenkinek!
Patrícia Jackuliaková, III. A