Apríl je mesiac venovaný autizmu, ktorý v súčasnosti postihuje viac ako 70 miliónov ľudí na svete. Ide o vývinovú poruchu, ktorá veľmi výrazne ovplyvňuje najmä sociálne vzťahy, záujmy a predstavivosť. Ľudia s autizmom sú výnimoční, jedineční, ale sú uzatvorení vo svojom vlastnom svete. Majú problém nadväzovať vzťahy, socializovať sa a komunikovať. Sú empatickí, všetko cítia veľmi intenzívne, ale klasické prejavy citov nie sú pre nich prirodzené alebo príjemné. Jednou z ciest, ako dokážu svoje pocity vyjadriť, je aj výtvarný prejav, napr. manga či anime.
Manga je japonské slovo pre komiksový štýl kresby. Anime sú animované filmy, televízne seriály. Väčšina postáv v Anime majú veľké oči, malé ústa a vlasy ľubovoľnej farby. Postavy môžu mať zvieracie znaky. V Anime neplatia fyzikálne zákony, preto postavy dokážu robiť nereálne veci.
A práve tomuto japonskému fenoménu bola venovaná prednáška v priestoroch synagógy. Prváci a druháci našej školy sa v piatok 21. apríla 2023 zúčastnili prednášky aj výstavy o Anime. Prierezom japonskej animovanej kinematografie a príbehmi vybraných tvorcov nás previedol Mgr. Peter Kolesík, historik a nadšenec anime. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií o typických postavách, ich odvekých zápasoch, v ktorých sa neraz popierajú fyzikálne zákony, o láske, zrade, snoch a posolstvách, ktoré svojim divákom sprostredkúvajú. Utvrdili sme sa aj o sile propagandy či vplyve cenzúry.
Okrem prezentácie si študenti pozreli aj kreslené animácie autistického dievčaťa Borky, ktorá takto vyjadruje svoje emócie, práve vo svojich kresbách. Autisti keď uvidia človeka, nevedia slovne vyjadriť, čo cítia. Borka vyjadruje svoje emócie kresbou. A to vynikajúco.
Anime je na Slovensku nie veľmi rozšírené a často sa stretáva s nepochopením ľudí, ktoré ho považujú za rozprávky pre malých. Ľudia majú vždy predsudky voči tomu, čo nepoznajú. Dôležité je nedať na prvý dojem a možno aj vy uvidíte krásu tohto japonského kresleného umenia.
Április az autizmus hónapja, amely jelenleg több mint 70 millió embert érint a világon. Ez egy fejlődési rendellenesség, amely különösen a társas kapcsolatokat, az érdeklődést és a képzeletet érinti. Az autizmussal élők különlegesek, egyediek, de bezárva élnek saját világukban. Nehézséget okoz nekik a kapcsolatteremtés, a szocializáció és a kommunikáció. Empatikusak, mindent nagyon intenzíven átéreznek, de a klasszikus érzéskifejezések nem természetesek és nem kellemesek számukra. Az érzéseik kifejezésének egyik módja a művészi kifejezés, pl. a mangán vagy az animen keresztül.
A manga japán kifejezés a képregényekre. Az anime animációs film, tévésorozat. A legtöbb anime karakternek nagy szeme van, kicsi a szája és különböző színű a haja. A karaktereknek lehetnek állati jegyei is. Az animében a fizika törvényei nem érvényesek, így a szereplők irreális dolgokat művelhetnek.
Erről a japán jelenségről szólt a losonci zsinagógában tartott előadás. Iskolánk elsős és másodikos diákjai 2023. április 21-én Kolesík Peter történész és anime rajongótól sok érdekes információt tudtak meg a különös, a fizika törvényeit gyakran meghazudtoló szereplőkről, ősrégi harcaikról, szerelemről, árulásról, álmokról és az általuk a nézőknek közvetített üzenetekről.
Az előadáson kívül megnéztük az autista Borka rajzfilm-animációit is, aki ily módon fejezi ki érzelmeit, ezekben a rajzokban. Az autisták egy másik emberrel találkozva nem tudják kifejezni, amit éreznek. Borka a rajzon keresztül fejezi ki érzelmeit. Kiválóan.
Az anime nem túl elterjedt Szlovákiában, és gyakran félreértik, gyerekeknek szóló mesének tartják. Az embereknek mindig vannak előítéleteik azzal szemben, amit nem ismernek. Fontos, hogy ne engedjünk az első benyomásnak, és akkor talán sikerül meglátni, felismerni ennek a japán rajzfilmművészetnek a szépségét.
Lenka Dedinská a Patrícia Jackuliaková, II. A