Prednedávnom v rámci odbornej exkurzie navštívili študenti druhého ročníka našej školy Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, s ktorou má naša škola dlhoročnú spoluprácu.
Cieľom exkurzie bolo priblížiť študentom vzdelávací program fakulty, ktorý je zameraný hlavne na vzdelávanie odborníkov orientovaných nielen na záhradnícku výrobu, ale aj na navrhovanie záhradných a parkových úprav, sadovnícko-architektonické návrhy verejných priestranstiev, pozemkové úpravy, ochranu pôd, vôd, ovzdušia a ďalšie.
Našou prioritou bola návšteva ENVIROCENTRA – KLÍMA – KRAJINA - INFORMÁCIE, ktoré sa zameriava na vzdelávanie a osvetu v oblasti klimatických zmien a extrémov počasia. V ENVIROCENTRE sa študenti mohli nielen dozvedieť, ale aj prakticky si vyskúšať, ako sa koryto rieky mení v čase alebo ako sa vytvára povodňová vlna. Na fyzikálnych modeloch videli funkcie rôznych typov vodných stavieb a objektov na vodnom toku. Prezentované názorné ukážky umožňujú študentom na modeloch pochopiť zákonitosti javov spojených s prúdením vody cez objekty na vodných tokoch, princípy prechodu povodňovej vlny v záplavovom území alebo procesy transportu a ukladania splavenín.
Okrem samotného Envirocentra bolo pre študentov zaujímavé vidieť vegetačnú strechu realizovanú priamo na tejto budove a dozvedieť sa o výhodách a základných typoch takejto strechy. Tieto vegetačné strechy, známe aj ako zelené strechy, nám ponúkajú mnoho ekologických a estetických výhod. Študenti mohli taktiež vidieť krásnu úpravu areálu fakulty tvorenú výsadbou stromov, kríkov a rôznych rastlín, ktorú vytvorili samotní študenti fakulty.
Verím, že aj prostredníctvom takýchto zážitkových exkurzií možno u mladých ľudí rozvíjať pozitívny vzťah a estetické cítenie k okolitému prostrediu, zvýšiť tiež povedomie o negatívnych dopadoch meniacej sa klímy na životné prostredie a rozvíjať v nich potrebu túto celosvetovú problematiku riešiť pre nás a budúce generácie.
Nemrégiben egy szakmai kirándulás keretében iskolánk másodikos diákjai ellátogattak a nyitrai Mezőgazdasági Egyetem Kertészeti- és Tájmérnöki Karára, amellyel iskolánk régóta együttműködik.
A kirándulás célja az volt, hogy megismertessük a fiatalokkal a kar oktatási programját, amely a kertészkedés mellett a kert- és parkjavítások tervezésére, a kertészeti-építészeti tervezésre fókuszál, de terek kialakítása, földgazdálkodás, talaj-, víz-, levegővédelem és még sok minden más is található a kínálatban.
Kiemelt feladatunk volt az ENVIROCENTRUM - KLÍMA - TÁJ- INFORMÁCIÓ központ meglátogatása, amely a klímaváltozás és az időjárási szélsőségek témakörére hívja fel a figyelmet. Az ENVIROCENTRUMBAN (Környezetközpont) a diákok nemcsak megtanulhatták, hanem a gyakorlatban is kipróbálhatták, hogyan változik az idő múlásával a folyómeder, vagy hogyan keletkezik az árhullám. A vízfolyamok fizikai modelljein különböző típusú vízi építmények és objektumok funkcióit mutatták be. Az illusztrációk lehetővé teszik a tanulók számára, hogy megértsék a vízáramlás törvényszerűségeit, az árhullám árterületen való áthaladásának alapelveit vagy a lefolyás szállítási és lerakódási folyamatait.
A Környezetközpont épületének tetején kialakított növényi tető látványa is érdekes volt, megismerkedni egy ilyen tető előnyeivel és alapvető típusaival még inkább. Ezek a növénytetők, más néven zöldtetők számos ökológiai és esztétikai előnyt kínálnak számunkra. A diákok megtekinthették a tanulmányi kar területén az egyetemi hallgatók által kialakított gyönyörű parkosított területet, amely fák, bokrok és különféle növények ültetésével jött létre.
Hiszem, hogy az ilyen élményszerű kirándulások révén is lehetséges pozitívan hatni a fiatalok esztétikai érzékének kialakítására, a változó klíma környezetre gyakorolt negatív hatásainak tudatosítására, valamint kialakítani bennük az igényt, hogy erre a globális problémára ők is keressék a megoldást, hiszen ez számunkra és a következő generációk számára is nagyban befolyásolja létünk minőségét és hosszát.
Renata Palenčárová
preklad-fordította: Csaba Bóna