Zapojíte sa aj Vy do diskusie?
Zmeny, ktoré sa dejú dnes, by pred pár rokmi nikto neočakával. Keby sme prednedávnom niekomu povedali, že v roku 2020 stratíme čiastočne slobodu a budeme musieť nosiť rúška, lebo nás bude ohrozovať vírus, tak by sa len pousmial a myslel by si, že si z neho uťahujeme.
Ľudia sa museli veľmi rýchlo adaptovať na nové pravidlá spoločnosti. Prvé prispôsobenie sa bolo to, že celá krajina začala nosiť rúško. Už ho nenosili len zdravotníci, ale celý svet. Už to nebolo také nepredstaviteľné a dnes už je to len zvyk a nutnosť, ak sa chceme chrániť. Stal sa z toho kus odevu, ktorý je našou nevyhnutnou súčasťou ako napríklad nohavice. Zmeny v tomto čase sa dejú z hodiny na hodinu a rýchle adaptovanie sa na ne je povinnosť každého z nás.
Ďalšia zmena je čiastočné obmedzenie slobody. Takúto zmenu si bude pamätať ľudstvo veľmi dlho, určite to zanechá na ľuďoch dlhodobé stopy. Budeme si viac vážiť našu slobodu, cestovanie a plnohodnotné dýchanie čerstvého vzduchu bez akejkoľvek masky na tvári.
Marína Gorobec, IV. A
Zmeny môžu byť pozitívne alebo negatívne, preto je potrebné vedieť ich rozoznať a spraviť vo svojom živote tú, ktorú naozaj chcete uskutočniť a viete, že sa oplatí. Novinky, ktoré denne pribúdajú, nie sú vždy tou správnou cestou. Ak ale ide o prospešné veci, je potrebné vedieť ako sa na ne adaptovať a vykonať ich kvôli sebe, či nášmu okoliu.
Myslím, že v tomto roku, sme si prešli veľkými zmenami, s ktorými mnohí ľudia nesúhlasia. Prešli sme na home office, tzv. prácu z domu, no niektorým ľuďom to nevyhovuje. Škola z domu? Áno, samozrejme, na niekoľko dní v mesiaci, či roku, hlavne ak má študent svoj vlastný priestor na prácu. Nie, ak sa musí niekoľko mesiacov učiť v jednej miestnosti s ďalším súrodencom, pretože v obývačke má home office otec.
Myslím, že na modernú dobu sa dokážeme adaptovať len novými pohľadmi na vec. Je len na nás, či sa prispôsobíme, ako sa prispôsobíme, či budeme zmeny prijímať alebo ich necháme za sebou a viac sa o ne nezaujímame.
Snažme sa prispôsobovať, vysporiadať sa so zmenami, čo najrýchlejšie, aj keď nie vždy je to možné. Len tak si dokážeme náš život uľahčiť.
Lenka Majerová, IV. A
Vysporiadanie sa so zmenami je pre každého jedného z nás individuálne. Je normálne, že niekto sa zmenám prispôsobí rýchlejšie a niekto zase pomalšie. Pre spoločnosť je lepšie, ak sa každý z nás bude týmto zmenám prispôsobovať dostatočne rýchlo.
Rada by som uviedla ako príklad aktuálnu situáciu, ktorá zmenila životy každého jedného z nás, zmena, ktorá prevrátila celý svet hore nohami, kríza, ktorá nám prerastá cez hlavu a robí si s nami, čo chce: „koronavírus“. Táto kauza prišla tak rýchlo, s ďalšími inými zmenami okolo nej, že my, prostí ľudia môžme len sledovať, plniť rozkazy najvyšších a pomáhať si, ako sa dá. Rúško, odstupy, dezinfekčné prostriedky, vyhradené hodiny pre dôchodcov, testovania, certifikáty, a mnoho ďalších, ktorých je každým jedným rokovaním viac a viac, sú zmeny obrovského rozsahu a naša takzvaná schopnosť adaptácie nestíha, ale žiaľ, musí.
Vieme my s týmto problémom niečo urobiť? Napadá mi len dodržiavanie týchto obmedzení a zmien, ale je vyčerpávajúce sledovať, ako to vo svete naozaj chodí. Ľudia sa zgrupujú a spoločne plánujú, zlou cestou, ako ostatným pomôcť pomocou protestov. Vyzúria sa, ukážu sa a spokojne, no bez výsledku, odchádzajú domov. Sme rozdelení do viacerých skupín a každá si zastáva svoj postoj k veci. Myslím, že takýmto ľuďom je zbytočné dohovárať, je na každom jednom ako si so zmenami poradí, ako sa adaptuje.
Martina Muránska, IV. A
Skoro pred rokom sme sa v správach zo zahraničia dozvedeli o záhadnom nebezpečnom víruse, ktorý sa šíri závratne rýchlym tempom. Pokiaľ vírus neprekročil hranice Číny, boli to pre nás „len“ správy o novom víruse. Akonáhle sa nakazili ľudia na každom kontinente, a v správach sme sa dopočuli, koľko ľudí podľahlo tejto nákaze, až vtedy nám bolo jasné, že sa to môže týkať aj nás. Na začiatku to bolo veľmi ťažké prispôsobiť sa novým podmienkam napr. v nosení rúšok, neskôr zákazu vychádzania, pre študentov a učiteľov prechod na dištančné štúdium, ktoré predtým nikdy nebolo zaužívané. Ľudia z každej vekovej kategórie, z každej spoločenskej vrstvy boli zrazu prinútení používať internet, sociálne siete a telefón na komunikáciu medzi sebou, aby sa vyhli skutočnému kontaktu. Nariadenia v niektorých ľuďoch vyvolávajú vzdor a nabádajú aj ostatných, aby sa postavili na odpor. Používajú na to rôzne metódy, v súčasnosti hlavne plochy sociálnych sietí, ale kto rozmýšľa zdravo, ten im na ich praktiky nenaletí. Pred rokom by nikto nepredpokladal, že celý rok 2020 budeme prežívať v znamení strachu a obmedzovaní. Objavením sa tohto vírusu na planéte Zem sa zmenil život miliónom ľudí a už nikdy nebude nič také, ako bolo predtým. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí prekonať pandémiu a vírus navždy zdolať.
Miriam Nagyová, IV. A