• e-Maturita

• Tento rok sa nekoná externá časť maturitnej skúšky zo SJL a MAT elektronickou formou.

(Naša škola bola zapojená do národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania realizuje NÚCEM v rámci Operačného programu Vzdelávanie.

Vďaka tomuto projektu sa maturanti môžu zapojiť do e-Maturity. Nesmierne nás teší, že zatiaľ každý rok sa našli maturanti, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do e-Maturity. Podmienkou účsti na e-Maturite je vykonanie generálnej skúšky zhruba mesiac pred riadnym termínom externej časti maturít.

Ako prebieha e-Maturita? Zatiaľ je možné vykonať maturitnú skúšku takouto modernou formou iba zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky. Žiak príde ráno do školy rovnaký čas, ako ostatný maturujúci. Sadne si k osobnému počítaču a rieši ten istý test, ktorý ostatní riešia papierovou formou. Preklikávaním sa posúva dopredu, resp. dozadu v teste, vie si označiť otázku, aby sa k nej v závere mohol vrátiť, odpovede sú jednoznačné (nemôže sa stať, že jeho rukopis hodnotiteľ neprečíta), vidí časomieru pred sebou na monitore, na stavovom riadku to, koľko otáok už zodpovedal, nezodpovedal. Kým "papieroví maturanti" musia počkať na výsledky  2 mesiace, tak "elektronickí maturanti" hneď po dokončení testu vidia svoje (predbežné) výsledky. Signifikantné rozdiely vo výsledkoch "papierovej" a e-Maturity nezvyknú byť.

Žiak, ktorý sa považuje za pokrokového, smelo sa púšťa do niečoho nového, aj keď sa to týka takej dôležitej skúšky, ako je maturita. Veď každodenne používa, číta elektronický, digitálny svet písmen, textov, tak prečo by mal mať problém rovno na maturite s nevytlačeným, ale iba na monitore zobrazeným textom?

Veľa úspechov aj e-Maturantom!)