• MaturitA 2023

Organizáciu maturitných skúšok (MS) v školskom roku 2021/2022 upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhláškou  Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov

Predmety maturitnej skúšky pre stredné odborné školy sú

a) slovenský jazyk a literatúra,

b) povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk,

c) teoretická časť odbornej zložky,

d) praktická časť odbornej zložky.

Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov podľa § 12 vyhlášky 318/2008, ktoré sú súčasťou príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru v stredných školách, ktorý žiak študuje. Vykonaním dobrovoľnej maturitnej skúšky sa rozumie aj absolvovanie len externej časti maturitnej skúšky alebo len internej časti maturitnej skúšky. V riadnom skúšobnom období môže žiak dobrovoľne konať maturitnú skúšku najviac z dvoch predmetov.

Maturitná skúška z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky sa skladá z dvoch častí, a to externej častiinternej časti. Predmety, ktoré majú externú časť a budú administrované v školskom roku 2022/2023 na našej škole sú: slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk a matematika. Interná časť sa skladá z písomnej i ústnej formy.

V termíne od 14. marca 2023 do 15. marca 2023 prebieha administrácia externej časti (EČ)písomnej formy internej časti (PFIČ) z nasledovných predmetov:

Termín administrácie

Administrovaný predmet

Čas administrácie EČ

Čas administrácie PFIČ

(utorok)

slovenský jazyk a literatúra (SJL)

(čistý čas: 100 min.)

(čistý čas: 150 min.)

(streda)

anglický jazyk – úroveň B1 (AJB1)

(čistý čas: 100 min.)

(čistý čas: 60 min.)

(streda)

anglický jazyk – úroveň  B2 (AJB2)

(čistý čas: 120 min.)

(čistý čas: 60 min.)

Pozn.: do času administrácie je zahrnutý aj čas na úvodné pokyny a kontrolu účasti, preto je tento čas vždy dlhší ako samotný čistý čas na jednotlivé časti

Naša škola má kód: 664013. Tento kód sa bude používať počas celej administrácie externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. Dobre si ho zapamätajte!

Aby externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky mala úspešný a regulérny priebeh, prosím všetkých žiakov našej školy o dodržanie pokynov administrátorov jednotlivých častí maturitnej skúšky. Ďalej Vás všetkých prosím o preštudovanie týchto materiálov, hlavne „Pokynov pre žiakov“, kópie vzorov vyplneného odpoveďového hárka, „Pokynov na vypĺňanie odpoveďových hárkov“, a v neposlednom rade menného zoznamu žiakov. 17. februára 2023 cez 4. vyučovaciu hodinu budete mať stretnutie so školským koordinátorom maturitnej skúšky, ktorý sa presvedčí o vašej informovanosti o priebehu EČ a PFIČ MS 2023. Všetky otázky a nejasnosti budete mať možnosť s ním vydiskutovať.

Očakávame, aby sa každý žiak dostavil do školy slušne oblečený najneskôr cca na 8:35, pretože si ešte budete musieť nájsť aj miestnosť, kde bude prebiehať administrácia z jednotlivých častí maturitnej skúšky. Zoznam žiakov podľa skupín a miestností sa nesmie zverejniť skôr, ako v ranných hodinách príslušného dňa. Preto je dôležité prísť včas do školy!

Mobilné telefóny si nezabudnite vypnúť pred začiatkom úvodných pokynov, aby nevznikli podozrenia neregulérneho prístupu z Vašej strany, čo môže mať za následky aj vylúčenie z celej maturitnej skúšky. Vylúčiť Vás môže predseda predmetovej maturitnej komisie aj za neslušné, nevhodné správanie. Preto Vás ešte raz prosím o dodržiavanie všetkých pokynov!

Ak sa nezúčastníte na EČ a PFIČ MS 2023 v riadnom (marcovom) termíne a vaše ospravedlnenie bude akceptované riaditeľom školy, máte možnosť konať MS v náhradnom termíne v apríli. Avšak zmeškáte aj tento aprílový náhradný termín, tak tento školský rok vám nebude umožnené konať ďalšie časti (praktickú, ústnu) MS.

Viac informácií o maturitnej skúške nájdete tu.