• Novohradské hry v atletike
     • Novohradské hry v atletike

     • Atletika je tradičným športom v Lučenci, čo sa odzrkadľuje aj na účasti našich športovcov v tejto disciplíne. Novohradské hry zaznamenávajú už 58. ročník a sú súťažou jednotlivcov a družstiev. Za školu v jednej disciplíne štartujú maximálne dvaja pretekári.

      Dňa 5.10.2018 sa zaplnil športový areál pri ZŠ Novomeského v Lučenci športovcami z 5 stredných škôl z Lučenca, kde nechýbala ani naša škola. Našim športovcom sa darilo a opäť ako každý rok bodovali.

      Tu sú ich úspechy:

      -Beh na 100 m:

      Lukas Figa - 1. miesto

      Martin Miklóš - 4. miesto

      -Beh na 200 m:

      Lukas Figa - 1. miesto

      Patrik Semerák - 5. miesto

      -Beh na 400 m:

      Patrik Semerák - 4. miesto

      -Beh na 1000 m:

      Adam Keszi - 3. miesto

      -Vrh guľou:

      Michal Ružinský - 1. miesto

      Daniel Vikor - 4. miesto

      Úspešné boli aj naše dievčatá v disciplínach:

      -Beh na 100 m:

      Fruzsina Herényiová - 2. miesto

      Ľubomíra Pocklanová - 6. miesto

      -Beh na 200 m:

      Fruzsina Herényiová - 5. miesto

      Ľubomíra Pocklanová - 6. miesto

      -Beh na 800 m:

      Martina Muránska - 2. miesto

      Noémi Koroncziová - 3. miesto

      -Skok do diaľky:

      Barbara Mileová - 2. miesto

      -Vrh guľou:

      Barbara Mileová - 4. miesto

      Radana Toldyová - 8. miesto

      -Štafeta 4-krát 100 m:

      Barbara Mileová, Ľubomíra Pocklanová, Fruzsina Herényiová, Noémi Koroncziová - 2. miesto

      Všetkým športovcom blahoželáme a tešíme sa na ich ďalšie úspechy.

      Inka Balážová

    • Október sa niesol v duchu futbalu!
     • Október sa niesol v duchu futbalu!

     • Naša škola usporiadala už 13. ročník futbalového turnaja o Pohár riaditeľa školy pre žiakov základných škôl z okresu Lučenec. Je to tradícia, kedy vyhľadávame talenty spomedzi žiakov 8. a 9. ročníkov ZŠ. Tento rok súťažilo šesť družstiev, z ktorých vyžrebovali dve skupiny. Hralo sa v rámci skupiny, každý s každým dva krát po 10 minút. Z každej skupiny postúpili automaticky dve mužstvá. Konečné umiestnenie v skupine sa určilo podľa nasledovného kľúča:

      -počet bodov

      -vzájomný zápas

      -gólový rozdiel zo všetkých zápasov

      -viac strelených gólov vo všetkých zápasoch

      -žreb

      -porazené mužstvá hrajú o tretie miesto, víťazi finále.

      Tu sú tí najlepší:

      1. miesto: ZŠ L. Novomeského Lučenec

      2. miesto: ZŠ Divín

      3. miesto: ZŠ M.R. Štefánika Lučenec

      Víťazom odovzdal ceny riaditeľ školy Mgr. Ladislav Vikor a ocenil aj najlepšieho strelca a brankára.

      Osobitne sa chceme poďakovať pani riaditeľke ZŠ M.R. Štefánika Mgr. Aláčovej za poskytnuté priestory a príjemnú atmosféru.

      Mladí futbalisti dokázali, že futbal je hra, ktorá ich baví. Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa o rok.

      (BA)

    • Privítajte prvý jesenný deň!
     • Privítajte prvý jesenný deň!

     • Dnes podľa astronomických výpočtov začína na našej pologuli jeseň. Deň jesennej rovnodennosti so sebou prináša aj množstvo symbolík a ľudových pranostík. Poznáte ich?

      V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. V deň jesennej i jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc. Na rozdiel od zimného a letného slnovratu alebo príchodu jari sa jesenná rovnodennosť spája s menším množstvom ľudových pranostík. Toto obdobie má však takisto svoje čaro.

      Dni sa začínajú skracovať, ubúda prirodzeného svetla. Pradávne legendy hovoria, že slnečné božstvo starne a chystá sa na odchod, kým bohyňa-matka je v očakávaní príchodu svojho syna - nového mocného slnka. Príroda sa ukladá na zimný spánok, vládne obdobie harmónie a vyrovnanosti, stromy v záhradách ponúkajú posledné plody. Obdobie jesene svojím pokojom vraj symbolizuje vzťah matky a dcéry. Jeseň nesie v sebe nádherné obdobie, babie leto, ktoré sme si už asi užili v predstihu, keď sme si vychutnávali posledné teplé dni obkolesení nádhernou pestrofarebnou prírodou.

      Určite si nenechajte ujsť jesennú prechádzku. Peknú jeseň!

      Nika Malatincová, IV. A

    • Európsky týždeň mobility a športu v Lučenci!
     • Európsky týždeň mobility a športu v Lučenci!

     • Je už tradíciou, pripomínať si Európsky týždeň mobility a športu a platí to aj pre mesto Lučenec. Tejto športovej aktivity sa zúčastňujú všetky typy škôl od materských až po stredné. Veď šport je základom zdravého vývoja mladej generácie. Aj naša škola sa pravidelne zapája do tohto týždňa, nielen pasívne, ale aj aktívne našimi športovcami a nadšencami bicyklovania.

      Dňa 21. 9. bolo na Námestí republiky slávnostné otvorenie tohto dňa. Prvým vstupom bolo vytvorenie basketbalovej pyramídy a aerobik s choreografkou a cvičiteľkou M. Kramecovou. Nasledovala propagácia športových klubov a občianskych združení a areáli námestia. Športovci jednotlivých klubov predvádzali žiakom svoj druh športu s možnosťou si ho aj osobne vyskúšať.

      O 11,00 hodine bol štart propagačnej cyklistickej jazdy ulicami mesta s Petrom Káčerom, ktorý sa stal ambasádorom všetkých aktivít po minuloročnom olympijskom víťazovi Matejovi Tóthovi. Je to človek, ktorý sa narodil s detskou mozgovou obrnou a pustil sa do športovania za účelom pomôcť ľuďom s rovnakým hendikepom.

      Všetkým zúčastneným ďakujeme!

      (BA)

    • Absolventi stavebnej priemyslovky sú hrdí na svoju alma mater
     • Absolventi stavebnej priemyslovky sú hrdí na svoju alma mater

     • „Generálna skúška“ pomaturitného stretnutia absolventov SPŠ stavebnej O. Winklera v Lučenci sa konala na pôde stavebnej priemyslovky 14. 9.2018. Po štyridsiatichdeviatich rokoch sa stretli šestnásti spolužiaci z bývalej maturitnej triedy odboru staviteľstvo, aby si spoločne naplánovali oslavu jubilejného päťdesiateho výročia ich maturity. Nebol to veru vtedy ľahký oriešok, veď zo 45 žiakov prvého ročníka ju úspešne absolvovalo 18 a takmer všetci boli celý svoj pracovný život verní svojmu študijnému odboru.

      V priateľskej besede s terajším riaditeľom školy Mgr. Ladislavom Vikorom pospomínali na staré časy, ale zaujímali sa aj o život školy, plány a smerovanie študijných odborov. Dobrých absolventov odboru staviteľstvo je aj dnes v praxi nedostatok a kto sa v odbore chce uplatniť, má mnoho možností aj dnes.

      Najväčší prínos školy vidia v kvalitnej príprave, ktorá sa im zdala vtedy aj veľmi prísnou. Predstavte si dochádzať každý deň 90 km do a zo školy a predstavte si, že celú noc rysujete pauzák A2 a potom zrazu pán profesor zistí, že ste urobili aj chyby – s kamennou tvárou chytí do rúk žiletku...a je po pauzáku. Môžete začať od začiatku. Ale stáva sa to aj v živote.

      S láskou si pripomenuli svojho triedneho profesora pána Janigu. Bol veľký diplomat, nikdy sa nerozčuľoval, ale vždy ich vedel priviesť na správnu cestu. Odborné kreslenie ich učila mladá a krásna pani profesorka Svinčiaková (neskôr Macková), ale aj ona bola prísna. Len raz si mysleli, že sa im podarilo oklamať neoblomných pedagógov. Na ťažkej písomke sa pán profesor Brocko otočil chrbtom k triede, otvoril si okno a zdalo sa, že všetci môžu odpisovať. Lenže v okne sa mu odrážala celá trieda a všetci odpisujúci študenti. Nuž, vlastný gól.

      Bolo krásne pobudnúť v ich kruhu. Možno sa už veľmi nepodobajú na svoje fotografie z maturitného tabla, ale v ich duši zostal kúsok hrdého absolventa Strednej priemyselnej školy stavebnej v Lučenci.

      Olívia Sojková

    • Vlak literatúry!
     • Vlak literatúry!

     • Naši študenti sa dňa 12. septembra 2018 zúčastnili literárnej exkurzie, ktorú by sme nazvali spomienkou na významné osobnosti literatúry počas cestovania vlakom na trase z Lučenca do Kokavy nad Rimavicou a späť.

      Začína hlásiť amplión a my čakáme na nástupišti vlak, ktorým sa vydávame na cestu. Nie hocijakú, ale literárnu. Vlak literatúry nás viezol rôznymi zastávkami rovno do Kokavy nad Rimavicou. Táto trať je v prevádzke 110 rokov. Je to samozrejme úctyhodný vek, ale pre „výpravu literátov“ je dôležitý zmysel cesty.

      Ten spočíval najmä v stretnutí autorov, a v nových možnostiach prezentácie ich tvorby. Tvorby v pohybe - vo vlaku aj na pevných miestach - železničných staniciach. Každé ročné obdobie má svoje čaro, a ranná jeseň začína meniť krajinu. A to je úžasná inšpirácia pre cestujúcich vo Vlaku literatúry. Keď si pootvoríte okno a budete s úžasom sledovať čarovnú a meniacu sa krajinu, pookrejete na duši. Tieto jesenné vnemy možno prispejú k ďalšej tvorivej inšpirácii. A to je význam tohto „literárneho cestovania.“

      Sisa Rendeková, IV.A

    • Škola volá!
     • Škola volá!

     • Každý rok koncom leta, pokazí mi náladu jedna veta: Škola volá! Hovorí sa v básni a povedia si to aj študenti. Ale netýka sa to našej školskej stránky, ktorá sa už teší na množstvo nových zaujímavých príspevkov od našich študentov aj pedagógov.

      Prežili sme krásne, horúce leto, a preto s chuťou a elánom vstupujeme do ďalšieho školského roka. Pevne verím, že bude úspešný ako pre žiakov, tak aj pre nás učiteľov a všetkých zamestnancov.

      Všetkým našim priaznivcom prajem radosť z čítania, inšpiráciu pri písaní a chuť do práce.

      Slávnostný začiatok školského roka 2018/2019 bude na školskom dvore o 8,00 hod.

    • Koncoročná
     • Koncoročná

     •  

      Slniečko ťa pohladilo po líci

      pošepkalo,

      Je čas vstávať,

      pobudneš už iba dníček

      v svojej školskej lavici!

       

      Spolužiaci, učitelia,

      tiež čakajú na chvíľu,

      že si trošku cez prázdniny

      zaslúžene oddýchnu.

       

      I leto sa čoraz hlbšie

      do svojich dní ponára,

      čoskoro sa brána školy

      na krátky čas zatvára.

       

      Lúčime sa navzájom

      len dobré si prajeme,

      aby túžby, ktoré máme,

      splnili sa reálne!

       

      Niet čo smútiť, môžeš veriť,

      leto rýchlo ubehne!

      Dúfam, že sa v zdraví, šťastní

      v septembri zas stretneme!

       

      (foto: https://www.vitarian.sk/clanky/zdravie/2013/leto-srdce-a-tenke-crevo)

    • Študenti si vytvorili vlastné noviny
     • Študenti si vytvorili vlastné noviny

     • Projektové vyučovanie je jednou z možností ako oživiť vyučovanie a priblížiť ho praxi.

      Do projektu tvorby vlastných novín sa v rámci hodín slovenského jazyka a literatúry zapojili študenti II. A a II. S triedy. Bol súčasťou učiva o publicistickom štýle a preveril aj sociálne kompetencie žiakov, pretože pracovné skupiny si utvorili študenti sami a pracovali tímovo. Ukázalo sa, že niektorí spolupracovali dobre, iným sa to darilo menej, niektorí sa rozhodli pre individuálny prístup...

      Z množstva hotových projektov vyberáme projekt študentov z II. A - Veroniky Laukovej, Miroslava Vilhana a Imricha Hájaša, ktorý zaujme aj tým, že je koncipovaný ako internetové noviny. Stačí kliknúť na https://aktuality496.webnode.sk

      II. S reprezentuje Branislav Adam so svojimi triednymi novinami.

      Pekné čítanie.

      Olívia Sojková

    • II. A je najlepšia trieda...
     • II. A je najlepšia trieda...

     • v prospechu určite

      Posledný deň školského vyučovania je dňom odovzdávania vysvedčenia, ktoré je vizitkou snahy a práce študentov. Niekedy je naozaj ťažké zhodnotiť polročnú prácu študenta či triedy jedným číslom, ale na druhej strane to má aj svoje výhody. Matematika nepustí.

      Vďaka podpore pána riaditeľa sme sa ako Žiacka školská rada pri SPŠ stavebnej Oskara Winklera rozhodli na konci školského roka odmeniť sumou 150 eur triedu, ktorej matematický priemer známok v oboch polrokoch vyšiel najlepšie.

      Víťazom sa stala trieda II. A.

      Srdečne blahoželáme študentom a triednej profesorke Ing. Otílii Kučerovej.

      ŽŠR pri SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci

    • Leto je skvelým obdobím na zážitky!
     • Leto je skvelým obdobím na zážitky!

     • Nikdy nezabudnem na letá strávené u babky. Viaže sa k nim toľko krásnych a bezstarostných spomienok, ktoré s odstupom času pôsobia, akoby sa odohrali nanajvýš pred rokom. Dodnes mám v živej pamäti tie rána, keď sme so sesternicou vybehli rozospaté v pyžamách do záhrady, kde sme už na začiatku dňa obhrýzali kríky malín a hrášku.

      Pri raňajkách sme ledva obsedeli a už nás to ťahalo vymýšľať. Naháňali sme sa, bicyklovali sa, stavali bunkre a keď prišiel čas obeda, stačilo zacítiť tú vôňu. Dnes mi toto obdobie pripomínajú raňajky kdesi vonku na tráve. Tak ako za starých čias, keď starkej dobroty prevoniavali celý dom.

      Leto je skvelým obdobím na nezabudnuteľné zážitky. A niekedy stačí skutočne málo - pozvať pár dobrých priateľov a viesť pritom príjemné rozhovory.

      Tak nech máme z leta čo najviac radostných spomienok.

      Inka Balážová

    • Volejbalový turnaj!
     • Volejbalový turnaj!

     • Volejbalový turnaj o Pohár riaditeľa Strednej zdravotníckej školy v Lučenci má už 11 ročnú tradíciu, kvalitnú organizáciu, ako i chuť si zašportovať. Nebolo to inak ani 25. júna 2018, keď sa stretli zúčastnené tímy, ktoré predviedli napínavé súboje s plným nasadením, bojovnosťou i herným kumštom.

      Volejbalisti i diváci si užili slniečko, ale nielen počasím bol turnaj vydarený. Náš tím si bojovnosťou a elánom vybojoval 3. miesto.

      Všetkým srdečne gratulujeme!

      Inka Balážová

    • Celoštátne kolo súťaže Rodinný dom VELUX
     • Celoštátne kolo súťaže Rodinný dom VELUX

     • “Dosiahnutie optimálneho prirodzeného osvetlenia priestoru je umením každého dobrého projektanta..." - aj takéto myšlienky odzneli počas slávnostného vyhodnotenia celoštátneho kola študentskej súťaže Rodinný dom VELUX, organizovanou firmou Velux Slovensko s.r.o.

      Úlohou študentov stredných škôl so zameraním na staviteľstvo bolo vytvoriť také dispozičné návrhy rodinných domov, kde denné svetlo a prísun čerstvého vzduchu prichádza do objektu cez strešné okná Velux s optimálnym, energicky efektívnym riešením, zabezpečujúcim zdravé a pohodlné vnútorné prostredie.

      Ako pominulé roky, aj do terajšieho jubilejného 10. ročníka súťaže sa zapojilo päť žiakov našej školy.

      Na celoštátnom kole, ktoré sa konalo dňa 20. júna 2018 na palube lode Tanker Boat v Bratislave, našu školu reprezentovala práca žiaka Štefana Vinczeho (III. A) s názvom The Seaside House.

      Na súťaži sa stretlo spolu vyše 90 študentov z 10 stredných stavebných priemysloviek z celého Slovenska. A veru nestratili sme sa. Aj keď sa nám nepodarilo odniesť cenné miesta na stupienkoch víťazov, ale boli to kvalitné odborné chvíle v kruhu rovesníkov, odborníkov z radov architektov a zástupcov spoločnosti Velux.

      Práca Štefana Vinczeho bola odbornou porotou veľmi pozitívne vnímaná. Bola ocenená jeho kreativita a netradičné riešenie.

      Aj touto cestou mu ďakujeme za jeho snaženie aj vytrvalosť! Dúfajme, že bude dobrým príkladom pre svojich spolužiakov a budeme sa tešiť zo zaujímavých dispozičných riešení rodinných domov Velux aj na budúci rok.

      Angela Fajdová

    • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera v Lučenci podporila výrazný športový talent
     • Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera v Lučenci podporila výrazný športový talent

     • Čím je človek dospelejší, tým menej verí na rozprávky, napriek tomu existujú čarovné príbehy, aj v našom okolí.

      V Kalinove šikovný tréner žiakov objavil neobyčajný talent priamo doma, keď sa jeho malému synovi podarilo zopárkrát trafiť do lopty. Odvtedy sa futbal stal pre oboch každodenným chlebíčkom, spomína s úsmevom dnes 17-ročný študent stavebnej priemyslovky v Lučenci Tomáš Filipiak.

      Rozprávkovú kariéru stredného obrancu v klube Calcio Udinese v prvej dorasteneckej lige Talianska s príznačným názvom Primavera (pozn. jar) doplňme jeho predsavzatím, že čoskoro bude v klube hrávať za dospelých a pravdepodobne si zahrá proti Marekovi Hamšíkovi. V Taliansku neupratuje, lebo býva v hoteli, úspešne zdoláva taliančinu aj vďaka ústretovosti a pomoci domácich, už len skúška ho delí od vytúženého vodičáku a pár dní od nového BMW 1 čiernej farby z vlastných našetrených peňazí.

      Ale čaro tohto príbehu spočíva v tom, že Tomáš je disciplinovaný a veľmi ústretový mladý muž. Nesmierne si váži možnosť externe študovať na Slovensku a súčasne rozvíjať svoj športový talent v cudzine, pretože vie, aké dôležité je v živote vzdelanie. Po prestupe zo športového gymnázia v Bratislave, kde mu štúdium podľa individuálneho učebného plánu neumožnili, sa stal študentom odboru staviteľstvo. Dnes, v druhom ročníku, vôbec neľutuje a berie svoj odbor vážne, o čom svedčia jeho doterajšie študijné výsledky a reálne hovorí o tom, že raz bude staviteľom.

      Jeho životným snom je mať krásnu rodinu a spokojne žiť na Slovensku, tak ako ho to naučili jeho láskaví rodičia.

      Zo srdca mu želáme splnenie všetkých životných plánov.

      Olívia Sojková

    • Hor sa do vody!
     • Hor sa do vody!

     • Naše druhácke kroky viedli dňa 18.06.2018 na Lučenské kúpalisko, kde sme sa mali pod vedením pána profesora Jakuba Škantára zdokonaľovať v plávaní. Neplavci už medzi nami nie sú. Brány kúpaliska sa nám otvorili na celý týždeň. Prvý deň sa začal nepriaznivým počasím, ale to nám neskazilo náladu a chuť plávať.

      Pred každým plávaním sme sa zahriali rannou rozcvičkou. Ponaťahovali nohy, ruky a prvá skupinka išla makať. Pondelok sme mali plavecký spôsob prsia. Pán profesor Škantár nám vysvetlil a ukázal správnu techniku plávania. Hoci prsia ovládali všetci, každý z nás sa mal čo učiť. Druhý a tretí deň sme mali plavecký spôsob kraul a znak. Tieto spôsoby už neovládal každý, ale vďaka pánovi profesorovi už áno.

      Prvý ani posledný deň sa nám síce nevydaril, ale tie ostatné boli krásne slnečné. Nestíhali sme sa natierať opaľovacím krémom. Niektorí sme to aj poriadne pocítili na chrbte. Celý týždeň dopadol veľmi dobre. Sme radi, že sme sa tohto výcviku zúčastnili. Veľká vďaka patrí pánovi profesorovi Škantárovi, za dobre odvedenú prácu. Nesmiem zabudnúť ani na pani profesorku Kučerovú a pána profesora Fodora, ktorí na nás dávali pozor.

      Erik Szabó, II. A

    • Medzinárodný geodetický päťboj - IG5
     • Medzinárodný geodetický päťboj - IG5

     • Tento rok sa už po 13. krát konal Medzinárodný geodetický päťboj - IG5. Konal sa v dňoch 27. -28.04.2018 na pôde SPŠ stavebnej v Žiline.

      Súťaž začala ako každý iný rok a to príchodom jednotlivých škôl. Po slávnostnom otvorení v aule školy, ktorého sa zúčastnila aj pani županka Žilinského samosprávneho kraja sme sa presunuli na prehliadku mesta. Dozvedeli sme sa tu rôzne zaujímavosti o histórii mesta, ale aj o jednotlivých budovách. Po prehliadke nasledoval Kvíz mozgov. V prvej časti boli otázky o Žiline, pričom všetky správne odpovede odzneli pri prehliadke mesta. V druhej časti boli všeobecnejšie otázky o Slovensku, Maďarsku, Českej republike, ale aj o Rakúsko-Uhorsku. Po samotnom kvíze sme sa presunuli na ubytovanie a mali sme voľný program, pričom domáci nám odporučili ísť sa pozrieť k Vodnému dielu Žilina, ktoré bolo na skok od nášho ubytovania. Bola to príjemná prechádzka s peknými výhľadmi na samotné vodné dielo.

      Druhý deň bol ten hlavný. Raňajky boli o 6:30, autobus odchádzal 7:00 a 7:40 štartoval prvý tím z parku pri Budatínskom hrade. Trasa mala ako každý rok aj náročné časti ale aj oddychové. Samozrejme sme po ceste riešili 5 stanovísk. Mnohým dala tento rok zabrať trigonometria a výmera, no všetci sa s nimi museli popasovať. Cieľ bol v obci Brodno, čo je obec vzdialená od Budatína asi 3 km, no my sme „poblúdili“ a tak sme ich urobili v rámci trasy pretekov skoro 13.

      Samotné vyhlásenie výsledkov bolo až večer v klube Rondel, kde bola následne aj diskotéka. Vyhlásili tu aj víťazov súťaže Kvíz mozgov. A víťazmi sú:

      1. miesto - Trenčín A

      2. miesto - Letohrad B

      3. miesto - Trenčín B

      V samotnej súťaži IG5 bol najlepším tímom, tím Praha A, ktorý vyhral 1. miesto v oboch kategóriách. Tím Lučenec A, našej školy v zložení Deana Fridrichová, Tomáš Hyravý a Lukáš Hronec skončil na 3. mieste v kategórii Presnosti.

      Kategória Presnosť:

      1. miesto - Praha 

      2. miesto - Žilina B

      3. miesto - Lučenec A

      Kategória Rýchlosť a presnosť:

      1. miesto - Praha A

      2. miesto - Letohrad A

      3. miesto - Žilina A

      Po diskotéke sme sa vracali na ubytovanie, kde niektoré tímy zapíjali výhru a iné prehru. V nedeľu sme po raňajkách všetci išli domov. Samozrejme sa ani tento ročník nezaobišiel bez menších problémov, no aspoň si organizátori vyskúšali náročnosť organizácie takejto súťaže. Aj tak budú všetci spomínať hlavne na to dobré, ktorého bolo viac ako dosť.

      Tomáš Hyravý, IV. A

    • Deň otcov! Vyznanie syna otcovi!
     • Deň otcov! Vyznanie syna otcovi!

     • Každú tretiu júnovú nedeľu oslavujeme sviatok - Deň otcov.

      Tento rok je to 17. jún.

      Týmito slovami by som chcel vyjadriť poďakovanie otcovi!

      Otec, Ty si tým človekom, čo mi prezrádzal tajomstvá prírody na jesenných prechádzkach lesom, keď si ma s ľahkosťou niesol na pleciach. Otec, to Ty si človekom, ktorý mi ukázal krásu športu, to Ty si bol mojím jediným fanúšikom, keď iní o mne pochybovali. Nespočetne veľakrát si bol mojím záchrancom, či ochrancom. Ruku by si bol dal do ohňa, keď si ma bránil pred inými. A ja ani neviem, či som Ti niekedy poďakoval. Či som Ti povedal ďakujem a či to bolo zo srdca. Teraz mám tú možnosť, a tak vravím, ďakujem. Ďakujem otec za všetko, čo si pre mňa urobil, či obetoval. Aj za tie myšlienky, čo Ťa sprevádzali vždy, keď si na mňa myslel.

      Dnes tu pred Tebou stojím plný očakávaní, čo mi prinesie budúcnosť, som formálne dospelý, no dúfam, že ju budeš aj naďalej zdieľať spolu so mnou a že moju vďaku pocítiš ešte mnohokrát na kľukatých cestách osudu.

      Michal Ružinský, III. S

      (Ilustračné foto: https://topdesat.sk/den-otcov/)

    • Krajské kolo v atletike stredných škôl!
     • Krajské kolo v atletike stredných škôl!

     • Po úspešných Regionálnych atletických pretekoch v Lučenci, postúpili naši najlepší na Krajské kolo v atletike, ktoré sa konalo dňa 12.6.2018 v Banskej Bystrici.

      To, že ich atletika a jednotlivé disciplíny v nej bavia, svedčia o tom ich výsledky. Spomedzi 17 atlétov - náš Lukas Figa (III. S) získal v behu na 200 m 1. miesto a z 23 atlétov v behu na 100 m získal 2. miesto.

      Vo vrhu guľou máme tiež úspešného študenta a je to Michal Ružinský (III. S), ktorý skončil na 3. mieste spomedzi 13 športovcov.

      Sú to skvelé výkony a obidvom športovcom srdečne blahoželáme a môžeme konštatovať, že šport a chuť športovať je stále prioritou našich športových tried.

      Inka Balážová

    • Úspechy našich atlétov!
     • Úspechy našich atlétov!

     • Atletika v našom meste žne veľké úspechy a to hlavne zásluhou atletického klubu REDOX Lučenec. Tento klub sa snaží plnohodnotne obsadiť všetky, najmä krajské súťaže a zo strany detí a študentov je záujem zúčastňovať sa ich. Aj naša škola má takýchto šikovných atlétov, z ktorých niektorí sú členmi práve tohto klubu.

      Dňa 6.6.2018 sa konali regionálne atletické preteky na ZŠ L. Novomeského v Lučenci. Svoje atletické zručnosti si vyskúšalo 10 našich najlepších a skutočne boli najlepší. Tu sú ich úspechy.

      Lukas Figa (III. S)

      -beh na 400 m - 1. miesto

      -beh na 100 m - 2. miesto

      Štefan Vincze (III. A)

      -skok do výšky - 1. miesto

      Michal Ružinský (III. S)

      -vrh guľou - 1. miesto

      Adam Keszi (II. S)

      -beh na 1500 m - 2. miesto

      Noémi Koroncziová (I. S)

      -beh na 1500 m - 2. miesto

      Peter Šüser (I. S)

      -štafeta - 2. miesto

      Fruzsina Herényiová (I. S)

      -beh na 100 m - 3. miesto

      Martin Miklóš (I. S)

      -beh na 100 m - 3. miesto

      Adrián Trajteľ (II. S)

      -beh na 1500 m - 3. miesto

      Všetkým športovcom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie úspechy!

      Inka Balážová

    • Google a práca v ňom
     • Google a práca v ňom

     • V rámci klasického vyučovania anglického jazyka sme my, žiaci 2.A a 3.A, mali šancu stretnúť sa s veľmi milým, sympatickým a hlavne energickým človekom, ktorý precestoval svet.

      Toto stretnutie nám vybavila pani profesorka Lukáčová, za čo jej ďakujeme. Prednáška trvala jednu vyučovaciu hodinu.

      Bella Livi, ako sa táto drobná žena volá, nám za ten čas v skratke predstavila svoj doterajší život a hlavne život, kedy mala šancu pracovať pre spoločnosť Google. Ukázala nám mnoho fotiek z prostredia, v ktorom pracovala. Na prvý pohľad by ste si povedali, že je to práca snov. Môžete v práci spať, športovať, hrať rôzne hry a dokonca si so sebou priniesť aj psa. Myslím si, že všetkých nás to oslovilo. Dokonca sa sama priznala, že vďaka tejto práci je veľmi dobrá v hraní stolného futbalu.

      Avšak, ako každé zamestnanie, aj toto malo svoje záporné stránky, o ktorých nám taktiež toho dosť povedala. Určite si každý z nás zobral z tejto prednášky maximum a zistil, že aj keď sa vám zdá niečo dokonalé, nemusí to celkom tak byť.

      Počas celej prednášky som sa cítila veľmi príjemne, nakoľko tam dominovala pozitívna atmosféra a som veľmi rada, že som mohla byť jej súčasťou, prísť k novým poznatkom a aj týmto spôsobom si precvičiť angličtinu.

      Nikoleta Malatincová, III. A