• Vinšujem Vám šťastný nový rok!
     • Vinšujem Vám šťastný nový rok!

     • Deň, kedy začínal nový rok, sa v našej minulosti posúval podľa aktuálneho kalendára, ktorý platil. Starí Rimania, kresťanská cirkev s juliánskym kalendárom, či pápež Gregor VIII. stanovili dátum začiatku roka na rôzne dni - 1. marec, neskôr 25. december, inokedy 1. január, či 6. január. Tieto posuny značne ovplyvnili celú obyčajovú kultúru tohto obdobia. Dodnes sa niektoré úkony a zvyky z 25. decembra opakujú aj na Nový rok, iné vymizli úplne. Zásahy do tohto cyklu a posvätného času preosiali mnoho múdrosti našich predkov. To, čo sa zachytilo, nám ostalo ako dedičstvo Vianoc.

      Náš dnešný 1. január má už svoje ako staré, tak aj nové zvyky. Stretáva sa rodina pri novoročnom obede - jeme šošovicu, dojedáme silvestrovskú kapustnicu, tí starší vinšujú vinše a mladší gúľajú očami :-). Aj v tento deň môžeme opäť zaviesť a oprášiť staré tradície. A veru nie sme od nich zase tak ďaleko. S nedávnou minulosťou nás spája dlhoveká mágia počiatku.

      Aké úkony a povery sa spájali s dňom Nového roka?

      Gazda si priniesol zavčas rána čerstvej vody z potoka alebo studne. Vhodil do nej peniaz, aby sa mu v ďalšom roku darilo a v rodine boli všetci bohatí. Ako symbol zdravia vhodil do vody červené, zdravé jabĺčko a potom sa v nej poumýval každý člen rodiny. Až potom sa zapaľovalo svetlo a zakladal oheň.

      Pre pokoj a pohodu v rodine sa bolo treba vyvarovať nadávok, hádok, plaču a nikomu sa nemalo nič vyčítať.

      Na obed sa nesmela variť hydina, aby majetok neuletel a ani pripravovať zajac, aby sa majetok nerozutekal. Jedávala sa bravčovina a varili sa hlavne jedlá, ktoré boli znamením hojnosti a dostatku peňazí - šošovica, makové koláče, plnené pirohy a dlhé šúľance s makom alebo bryndzou. Pirohy symbolizovali tučný dobytok a šúľance dlhé klasy na poliach.

      Stôl bol prikrytý s tým istým obrusom ako na Štedrý večer. Jedla malo byť na dostač každému, aby nik neostal hladný, inak by cez rok hladovali všetci. Od Vianoc do Troch kráľov sa nevarila fazuľa, aby si neprivolali vredy.

      V tento deň sa nesmelo prať, v lete by ľadovec zničil obilie a nastali by silné búrky. Nesmela sa vešať bielizeň, aby sa v dome nik neobesil, šiť, lebo by sliepky neniesli vajíčka. Gazdinky si všetko vo svojich príbytkoch upratali, vyčistili, a tak isto sa postarali o poriadok na dvore i v hospodárskych budovách. Smeti sa však z domu nesmeli vyniesť, kvôli tomu, aby niekto v dome neumrel.

      Najvýznamnejším prvkom Nového roka, ktorý sa zachoval po dnes sú vinše a priania od svojich blízkych, rodiny, priateľov, susedov. Je to čas, kedy si všetci úprimne navzájom prajeme zdravie, šťastia, hojnosť a Božie požehnanie. K tomuto kedysi patrili aj modlitby za Božiu milosť a požehnania v novom roku.

      Držme si v úcte a srdciach dedičstvo našich predkov. Oni nám darovali život a práve každý jeden z nás sme tým najlepším výsledkom toho, čo všetko prežili, čo sa naučili, čo nezvládli alebo dokázali. Vybojovali a prežili vojny, revolúcie, tlak, ktorý prepukol do tejto doby. A dnes je rad na nás. Skúsme sa preto tento rok pozerať na veci ako zástupcovia svojich pokrvných línií, bez sklopených hláv alebo prehnanej hrdosti – s úctou k ich životom a snahám, s otvoreným srdcom a mysľou pre užitočné veci, ktoré prinesú prospech nielen nám, spoločnosti, ale aj našej Zemi.

      Šťastný nový rok priatelia!

      (BA)

    • "Rady" žiackej školskej rady...
     • "Rady" žiackej školskej rady...

     • Milí študenti!

      Prvý štvrťrok je už za nami, pomaly sa blížia zimné prázdniny a my vám chceme pripomenúť, že súťaž o najlepší prospech triedy, je stále aktuálna.

      V prvom štvrťroku bolo rozdaných najmenej upomienok triede II. A a naopak, najviac bolo v IV. A. Nenechajte sa však odradiť a naďalej sa snažte zlepšovať svoj prospech. Venujte trochu svojho voľného času predmetom, ktoré vám robia problém a snažte sa nájsť spôsob ako sa posúvať vpred. Rovnako sa medzi sebou motivuje aj v triede a hlavne si pomáhajte. Veď odmena je pre celú triedu a dá sa využiť napríklad aj na výlet alebo odložiť na iné triedne akcie. A okrem tohto všetkého môžete mať dobrý pocit z poctivej práce.

      Nikoleta Malatincová

      Žiačka školská rada pri SPŠS OW

       

      P.S.

      Prajeme všetkým príjemné vianočné sviatky a veselého Silvestra.

    • Školský automat na nápoje
     • Školský automat na nápoje

     • Určite všetci viete, že v budove školy funguje automat, ktorý nám môže poskytnúť kávu, čaj, teplé mlieko či horúcu čokoládu.

      Stalo sa vám, že ste si dali svoj drink a automat vám dal čistú vodu?

      Za Žiacku školskú radu sme pátrali, čo sa dá urobiť v takomto prípade.

      Možno ste o tom nevedeli, ale nesprávne vydaný nápoj môžete reklamovať u pani hospodárky školy, pani Jaškovej. Stačí nadiktovať meno a triedu a keď príde prevádzkovateľ vymieňať náplne v automate, tak od neho dostane peniaze späť, ktoré vám potom vráti.

      Ak bude nejaký problém, viete kam sa máte obrátiť. Aj touto cestou ďakujeme pani Jaškovej za ochotu.

      Vladimír Gubala, III. S

    • Aj stavebná priemyslovka dostala vianočný darček
     • Aj stavebná priemyslovka dostala vianočný darček

     • Býva dobrým zvykom, že na prelome dvoch rokov akosi automaticky hodnotíme odchádzajúci rok a dávame si nové predsavzatia. Bilancujeme aj v rámci života školy.

      O zahraničnej odbornej spolupráci SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci sme sa porozprávali s pánom zástupcom, Mgr. Csabom Bónom. Ani sme sa veľmi nesnažili zakryť našu zvedavosť ohľadom nezvyčajných vianočných darčekov pre školu:

      Môžem potvrdiť, že sme dostali až dva darčeky: paletu suchej zmesi na betónovanie od zástupcu firmy Baumit v Maďarsku a paletu lepidla na dlaždice od maďarskej pobočky firmy MAPEI. Samozrejme, že o tento darček sa zaslúžili naši študenti odboru staviteľstvo, konkrétne Tamás Balga a Ákos Nógrádi, keď na odbornej súťaži v Székesfehérvári vybojovali ich kreatívne ruky v rovnomennej súťaži Kreatív Építő Kezek 3. miesto. Rovnako úspešní boli aj na Medzinárodnej konferencii mladých stavbárov, ktorú organizuje odborné združenie komory stavebných inžinierov Maďarska Porta Speciosa.

      Natíska sa otázka, prečo práve súťaže v Maďarsku?

      Prvým dôvodom je určite skutočnosť, že škola sa snaží zachovávať kontinuitu výuky v maďarskom jazyku a vďaka tomu sa môže už dlhé roky zapájať do odborných súťaží určených pre maďarských stredoškolákov. Nazdávam sa, že ďalším dôvodom je prepojenie úloh s praxou a ich vysoká odborná úroveň.

      Kto sa môže zapojiť do súťaže?

      Určite každý, kto sa nebojí výzvy pracovať v tíme a v náročnej príprave aj vytrvať. Všetky zadania, ktoré na súťaži prezentujeme, sú komplexným spracovaním určitej odbornej témy, sú však aj reprezentáciou našej krajiny, regiónu, mesta a školy.

      Konkrétne?

      Naposledy určite „objav“ Kaplnky Panny Márie Ustavičnej Pomoci v Hornej Bzovej. Je to možno svetový unikát, pretože stavba v lone prekrásnej prírody je svätostánok výnimočný riešením povrchovej úpravy stien z veľkých plátov jedľovej kôry. Bol postavený v roku 1910 pre lazníkov a lesných robotníkov. Vďaka odbornému spracovaniu študentov Réky Bálintovej, Tamása Balgu a Ákosa Nógrádiho, ktoré bolo tretím najlepším v konkurencii všetkých po maďarsky vyučujúcich stredných škôl, je dnes možno známejšia v zahraničí ako u nás doma.

      My už len dodávame, že poďakovanie patrí aj kolegyni Ing. Angele Fajdovej za trpezlivú podporu a odborné oko a pánovi zástupcovi Mgr. Csabovi Bónovi za vytrvalú organizačnú prípravu.

      PhDr. Olívia Sojková

    • Atlét umelcom alebo naopak?
     • Atlét umelcom alebo naopak?

     • To je otázka, ktorú som položila nášmu študentovi Martinovi Miklóšovi, študentovi prvého ročníka športovej triedy. Rozprávala som sa s ním nielen o športe, ale aj o jeho vášni k výtvarnému umeniu.

      Martin, prezraď nám ako dlho sa už venuješ atletike?

      Od malička som neustále za niečím behal, naháňal sa, ale profesionálne som sa začal atletike venovať asi od šiestich rokov.

      Kto ťa motivoval, kto bol pre teba vzorom, že sa stal z teba atlét?

      Predovšetkým mamina, ktorá sa venovala športu rekreačne a chcela, aby som nejakému športu venoval a mne sa zapáčila atletika. Spočiatku som aj skákal do diaľky, vrhal guľou, ale atletika vyhrala. A ešte aj starký.

      Akej disciplíne sa venuješ a kto ťa trénuje?

      Je to šprint do 300 m. Najprv ma trénovala pani Dórová a po dvoch rokoch prevzal trénerstvo pán Pauko.

      Aké sú tvoje doterajšie najväčšie úspechy?

      Ako mladší žiak som vyhral Majstrovstvá Slovenska na 60 m a dostal som sa do reprezentácie na Majstrovstvá Európy vo Varšave a tam som skončil tretí. Tú 60-ku som vyhral so zlomenou rukou.

      Ako často trénuješ a aké sú podmienky na tréning?

      Trénujem 4 krát do týždňa z toho 3 krát beh a 1 posilňovňa. Mal by som trénovať 5 krát ale jeden deň chodím do výtvarnej.

      Za aký klub trénuješ?

      Trénujem za MC REDOX Lučenec.

      A aké sú tvoje atletické ambície do budúcna?

      Dostať sa do vyšších súťaží a do reprezentácie Slovenska.

      Martin, spomínala som tvoju vášeň pre výtvarné umenie, kedy si zistil, že ťa to baví?

      Ako malý som svoj výtvarný prejav realizoval na stenu, čarbal som, kde prišlo a opäť ma nakopla mamina, až som začal navštevovať ZUŠ odbor výtvarný.

      Venuješ sa kresbe alebo maľbe?

      Venujem sa kresbe aj maľbe na rôzne témy, ktoré nám zadá učiteľka. Ale viac inklinujem k technickému kresleniu, preto som si vybral aj túto školu.

      Čo pre teba znamená maľovať?

      Pri tejto činnosti sa uvoľním, oddýchnem a na nič nemyslím.

      Čo je pre teba inšpiráciou?

      Inšpiráciou mi je príroda, ľudia okolo a technické veci.

      Akému maliarskemu zadaniu sa práve venuješ?

      Je to téma Lesní škriatkovia, maľujem trolov. Je to zaujímavé a bude to pekné, keď to dokončím. Možno aj taká vianočná téma.

      A čo tvoje ambície do budúcna?

      Úspešne doštudovať, pokračovať v štúdiu architektúry a venovať sa aj atletike.

      Ďakujem Martin, ostaň taký aký si - skromný, výborný študent aj športovec.

      A pre ostatných? Všetko sa dá len treba chcieť a nielen to. Silná vôľa, disciplína a ctižiadostivosť!

      (BA)

    • Naše prvé reprezentačné zážitky
     • Naše prvé reprezentačné zážitky

     • V piatok 13. októbra 2017 sa začalo sústredenie reprezentácie SR vo futsale hráčov do 17 rokov, ktoré sa konalo v Žiline a keďže hrávame v MIMEL club Lučenec, mimoriadne nás potešilo, keď nám náš tréner odovzdal pozvánky na toto reprezentačné sústredenie.

      Trvalo len dva dni a tréneri mali k dispozícii 17 hráčov, z ktorých mali vybrať tých najlepších. Po dvojdňovom futsalovom maratóne tréneri vybrali 14 hráčov, ktorí nakoniec cestovali na turnaj do Ostravy. Ešte predtým sme odohrali futbalový zápas v Kysuckom Novom Meste, ktorý sme vyhrali.

      Do Ostravy sme prišli v sobotu podvečer a hneď sme sa už pripravovali na náš prvý zápas proti reprezentácii Česka, ktorý sa hral hneď ďalší deň. Medzitým sme mali jeden tréning v hale, na ktorú sme si museli zvykať, pričom sme sa tam ocitli prvýkrát. Náš prvý zápas dopadol na výbornú a vyhrali sme vysoko 6:2 a Čechov sme k ničomu nepustili. Zápas sa odohral neskoro večer a keďže sa naše ligové zápasy hrávajú ráno o 10:00, bolo to pre nás dosť nezvyčajné hrať o 20:00.

      Ďalší zápas bol proti Francúzsku. Do tohto zápasu sme vstúpili s odhodlaním nadviazať na výborný výkon z predošlého dňa proti českému výberu. Francúzi na nás zvolili vyčkávaciu taktiku. Držali sme ich však na dištanc od našej brány, keď väčšinu času strávili prihrávaním si na vlastnej polovici. Rozhodli sme sa vyčkávať a trestať ich chyby rýchlymi brejkami. Nulu na našom konte sme si udržali vďaka tímovému výkonu a bojovnosti v obrane a vyhrali sme 2:0.

      Posledný zápas na tomto turnaji nás čakal proti Maďarsku. Bol to zápas o celkové prvenstvo, ale bohužiaľ sa nám nepodarilo nájsť recept na prekonanie maďarskej brány. Maďari hlavne v druhom polčase potrestali naše chyby v obrane a vyhrali nad nami vysoko 6:0. Celkovo sme sa umiestnili na druhom mieste. Na druhý deň sme odchádzali domov a boli sme veľmi pyšní na to, že sme mohli reprezentovať našu krajinu na medzinárodnom turnaji, v slovenských dresoch so znakom na hrudi.

      Nastúpiť na palubovku a vypočuť si našu národnú hymnu bol pre nás zatiaľ ten najväčší a najemocionálnejší zážitok.

      Adam Keszi, Richard Šága, II. S

      Obrázok:

      https://www.google.sk/search?q=Slovensk%C3%B3&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiH0bzIst_XAhUB66QKHSmLBtoQ_AUICigB&biw=1366&bih=637#imgrc=k4uO0FyEz3SPqM: