• Prvá pamätná izba Timravy na Stavebnej priemyslovke

• Prvá pamätná izba Timravy na Stavebnej priemyslovke - Obrázok 1Rok 2017 je v našom regióne venovaný významnej spisovateľke Božene Slančíkovej Timrave, ktorá sa tu pred sto päťdesiatimi rokmi narodila a stala sa jednou z najvýznamnejších osobností Novohradu. Naša škola sa v súvislosti s týmito udalosťami môže pochváliť unikátnym prvenstvom: na pôde stavebnej priemyslovky bola tesne po jej smrti zriadená prvá pamätná izba vôbec a už vtedy pripomínala študentom odkaz jej literárneho diela.

Pôvodné okresné múzeum pre Lučenec bolo zriadené v r. 1955 na Haličskom zámku. Neskôr dostali príkaz, že zámok musia uvoľniť pre postihnuté deti. Zbierky múzea sa preniesli do improvizovaných priestorov v Lučenci, časť aj do dočasnej telocvične Priemyselnej školy stavebnej. Podobne i izba Timravy. Zbierky boli neskôr prenesené do okresného múzea vo Fiľakove, okrem izby Timravy, ktorá bola prenesená na Osvetu do Lučenca a odtiaľ do Pamätného domu B.S. Timravy v Ábelovej. Z Fiľakova niektoré zbierky boli späť vrátené v r. 1984 do Novohradského múzea.

Podrobné objasnenie známeho lučenského kronikára pána RNDr. Jozefa Drenku by som rád doplnil len krátkou úvahou. Hoci je naša škola technicky zameraná, vždy kládla a kladie dôraz na kvalitné vzdelávanie aj v humanitných odboroch. Vážime si odkaz minulých generácií, dôkazom čoho je aj čestný názov školy, ktorý pripomína dielo ďalšieho slávneho Lučenčana – staviteľa a architekta Oskára Winklera.

Mgr. Ladislav Vikor

• Letná pohodička!

• Je tu leto, vytúžené obdobie prázdnin a dovoleniek a hádam aj čas, keď bude môcť rodina stráviť viac času spolu. Aj naša školská stránka bude trochu oddychovať, aby v septembri bola opäť pripravená na tvorbu.

Nenechajte si teda znepríjemniť leto starosťami a užívajte si ho spolu s najbližšími. Či už vyrazíte oddychovať k vode alebo na vidiek, prajeme vám predovšetkým dokonalý letný relax.

Všetkým čitateľom a kolegom ešte raz, slnkom zaliate bezstarostné leto!

(vedenie školy a zamestnanci)