• VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV,
     • VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV,

     • rada stúpam nahor, cítim, že tam je sloboda

      -hovorí o sebe Alžbeta Čajková - mladá aktívna žena. Niekedy pôsobí dojmom, že chce vyskúšať všetVIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV, - Obrázok 1ko.

      -Je to dobrá vlastnosť?

      -Myslím si, že áno, ešte aj v prípade, že to nevyjde. Zvyčajne som potom smutná, ale cením si, že získam skúsenosť a zrazu vidím veci inak a ihneď sa mi otvárajú nové mVIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV, - Obrázok 2ožnosti. Napríklad výber strednej školy: mojím zámerom bolo stať sa laborantkou a aj som sa popasovala s ťažkou chémiou. Nevyšlo to, a preto som išla na deň otvorených dverí na stavenú priemyslovku. Hoci starký a krstný otec sú geodeti, až tu ma zaujalo rozprávanie pána profesora Fodora a pani profesorky Pandi.

      -Neľutuješ dnes - tesne pred maturitou - svoje rozhodnutie?

      -Nie. Získala som na škole úplne iný pohľad na svet.

      -Geodetický?

      -Asi áno, chcela by som pokračovať v štúdiu geodézie v Brne.VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV, - Obrázok 3

      -Možno Tvoje rozhodnutie ovplyvnili aj úspechy, ktoré si dosiahla na škole. Ktorý považuješ osobne za najväčší?

      -Jednoznačne 2. miesto na medzinárodnej súťaži IG5 v Pécsi.

      -Z tejto súťaže máš aj zlaté medaily, prečo práve toto striebro?

      VIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV, - Obrázok 4-Súťažila som aj rok predtým spolu so štvrtákmi a neumiestnili sme sa, čo ma veľmi mrzelo, už kvôli nim. Rozhodla som sa, že zabojujem. Vyšlo to, dokonca v neznámom prostredí sa potvrdilo, že sme dobrí.

      -Považuješ túto súťaž za tak náročnú?

      -Samozrejme, aj po fyzickej stránke. Ste súčasťou tímu a nemôžete zlyhať.

      -Takže SOČ-ka bola popri tejto súťaži brnkačka?

      -No, to zas nie. Je to iný druh práce. Pripravovala som sa už od druhého ročníka a venovala som tomu mnoho času a úsilia. Napriek tomu sVIEM SA TEŠIŤ A POSLAŤ ĎALEJ ÚSMEV, - Obrázok 5tačilo desať minút obhajoby a už som mala pocit, že to nebolo až také dobré.

      -3. miesto na Krajskej prehliadke SOČ v Banskej Bystrici nie je dobré?

      -Určite, ale ja chcem byť vždy lepšia.

      Betka je cestovateľka, folkloristka, turistka, redaktorka a...vždy prichádzajú nové výzvy. Bola síce už aj za polárnym kruhom vo Švédsku, ale chcela by navštíviť Fínsko a Island. Táto záľuba ju naučila dívať sa okolo seba kriticky a porovnávať. Folklór jej dal radosť zo života. Keď tancuje, poteší nielen seba, ale aj ostatných. Krása ľudových krojov jej pripomína zručnosť a estetické cítenie predkov, ktorí aj napriek chudobe vedeli žiť naplnený život. A aby tento rozhovor nevyznel príliš oslavne, prezradím na ňu, že nevie vyšívať, ale ako ju poznám, určite sa to raz naučí.

      Olívia Sojková

    • Geodetické sústredenie 2017
     • Geodetické sústredenie 2017

     • Je piatok ráno 7. apríl a študenti vchádzajú do školy ako každý iný deň. Niektorí z nich však so sGeodetické sústredenie 2017 - Obrázok 1ebou nesú väčšie batohy ako obyčajne. Dôvod? Odchádzajú na geodetické sústredenie. Prístroje sú nachystané, nakladajú sa do auta a žiaci odchádzajú ku vodnej nádrži Ružiná, kde strávia celý víkend prípravou na súťaž IG5. Hneď po príchode sú rozdelení do skupín, v ktorých pracovali celý čas. Neodradil ich ani vietor a chladné počasie, ktoré celý deň prevládalo. Trénujú rôzne praktické  geodetické úkony. Piatok je však zameraný hlavne na „zaúčanie“ mladších Geodetické sústredenie 2017 - Obrázok 2spolužiakov, ktorí sú na sústredení po prvýkrát. Tejto úlohy sa ujali starší žiaci a ochotne vysvetľujú jednotlivé úkony. Večer sa utužujú dobré vzťahy pri spoločnom posedení.

      V sobotu sa vstávame skoro ráno (ako kto) a „makať“ sa začína hneď po raňajkách. Tentoraz sa však pri plnení úloh meria čas, akGeodetické sústredenie 2017 - Obrázok 3o na súťaži, aby sme nedostali penalizáciu, aby sme sa zmestili do časového rozhrania určeného pre tú, ktorú úlohu. Celé doobedie sa venujeme úlohám a odbitím dvanástej hodiny odchádzame na pripravený geocaching. Trochu nás opäť potrápil. Prichádzame postupne podľa skupín a po krátkej obednej prestávke už tvrdo pokračujeme v trénovaní. Večer nás čaká malý test, kde si overujeme svoje (ne)vedomosti, ktoré sme doteraz nadobudli, či už v škole, alebo cez tento víkend. Bez „akéhokoľvek vedomia“ o nadchádzajúcich udalostiach si líhame dosť neskoro do postelí. Pokojný spánok prerušujú slová budenia a vstávame do hlbokej noci, aby si skúsili aj tzv. nočný geocaching. Všetci sme ho zvládli bez problémov a nadránom si opäť líhame do svojich postelí, aby sme sa mohli v nedeľu ráno prebudiť, zbaliť, upratať za sebou chatu, naostatok pretrénovať pár praktických úloh a pobrať sa domov s pocitom, že sme sa naučili niečo nové.

      Geodetické sústredenie 2017 - Obrázok 4

      Alžbeta Čajková

    • SPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5.
     • SPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5.

     • „Učiť je možné slovami, vychovávať iba príkladom.“ (Bruyére)

      22. aprílový deň v roku 2017, v roku Boženy Slančíkovej Timravy, bol na PolíchneSPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5. - Obrázok 1 - jej rodisku -  typicky aprílový: zima, dážď, slnko, vietor, vo vzduchu jar a u miestnych SPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5. - Obrázok 2mierny rozruch. Pokojnú atmosféru takmer chalupárskej dedinky rozvírili mladí ľudia a ich pedagógovia, asi tak, ako kedysi naša slávna Boženka. Starosta obce, pán Pavel Kyseľ, sa netají tým, že tu veru naozaj žili a možno aj dodnes žijú Ťapákovci, ale aj generácie národovcov a že obec by rada uchovala svoju slávnu históriu aj napriek finančnej nepriazni. Potešil sa aj možnosti prezentovať tento kút Slovenska mladým geodetom z Čiech, Maďarska a Slovenska typickou slovenskou pohostinnosťou. TSPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5. - Obrázok 3op-udalosťou bol chutný guľáš, ktorý varila hádam celá dedina a oproti aj miestny krčmár, pán Ján Garaj. Napriek tomu, že po náročnom a vyčerpávajúcom preteku by súťažiaci, ale aj porotcovia boli zjedli aj klince, treba povedať, že bol naozaj chutný – a teplý.

      Akokoľvek je pôsobenie Timravy dávnominulé, nestrannému pozorovateľovi neuniklo, že niečo bolo vo vzduchu aj v tento deň. Možno nezlomná vôľa a odhodlanie mladého pedagóga, Ing. Pavla FoSPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5. - Obrázok 4dora, ktorý pred dvanástimi rokmi prišiel s krásnou myšlienkou a uskutočnil ju, nadšenie a neúnavný boj s obrovskou agendou a organizáciou pána zástupcu Mgr. Csaba Bónu a určite železné nervy a nadhľad pána riaditeľa Mgr. Ladislava Vikora.

      A aj keď sa tu zišli mladí stredoškoláci – geodeti zo strednej Európy, patril tento deň aj Strednej priemyselnej škole stavebnej Oskara Winklera v Lučenci – pedagógom, študentom, bývalým žiakom, priateľom školy, ktorí neváhali a pomohli osobne i finančne, aby sa uskutočnila súťaž, zmyslom ktorej je spájať mladých ľudí na ceste za skutočne dobrým a odborným vzdelaním. Nech je to už akýkoľvek žiak – český, maďarský, slovenský, dobrý, horší, určite odchádza zo súťaže IG5 ako nadšený geodet, aSPŠ stavebná O. Winklera v Lučenci opäť zorganizovala medzinárodnú geodetickú súťaž IG-5. - Obrázok 5tmosféra tejto súťaže je totiž silno nákazlivá.

      Nesmierna vďaka, hlavne za morálnu podporu, patrí pani Lívii Klausovej, veľvyslankyni Českej republiky na Slovensku, pretože jej záujem o mladú generáciu je nasledovaniahodný a jej osobná účasť na súťaži priniesla každému na Polichne pocit zaslúženej výnimočnosti.

      Tu si viete pozrieť reportáž o súťaži. Je síce v maďarčine, ale so slovenskými titulkami. Štart od 5:20.☺️ 

      https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11686/124381

      PhDr. Olívia Sojková (Foto: Roman Lőrinčík)

    • Branný súboj stredných škôl
     • Branný súboj stredných škôl

     • Rezort obrany pripravil pre študentov tretích a Branný súboj stredných škôl - Obrázok 1štvrtých ročníkov sériu branných súbojov, ktoré budú pokračovať až do konca aktuálneho školského roka.

      Branný súboj stredných škôl - Obrázok 2Ministerstvo obrany chce týmto spôsobom skvalitniť prípravu študentov na obranu štátu, zvýšiť ich vlastenectvo a branné povedomie. Branný súboj sa konal v Rimavskej Sobote, kde si trojčlenné študentské družstvá zmerali sily v niekoľkých disciplínach, ktoré boli zamerané na zručnosti v oblasti brannej a zdravotnej prípravy, testy fyzickej konBranný súboj stredných škôl - Obrázok 3dície, vedomosti zo základov topografie o Slovensku a jeho vojenských dejinách i osobnostiach.

      Študenti mohli priamo komunikovať s profesionálnymi vojakmi a dozvedieť sa viac o ich prácBranný súboj stredných škôl - Obrázok 4i. Pozreli si aj statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl SR a to výcvik boja zblízka a sebaobrany a čestnú stráž.

      Z našej školy sa tejto akcie zúčastnili títo študenti:

      Jozef Becáni, Dávid Telek, Alžbeta Čajková, Samo Urda, Patrik Mázor, Tomáš Meszároš

       

      Branný súboj stredných škôl - Obrázok 5

      A to najdôležitejšie na záver - naši študenti vyhrali cenu: 48 hodinový kurz prežitia s vojakmi.

      Všetkým zúčastneným gratulujeme!

      Mgr. Inka Balážová (Foto: Mgr. Jakub Škantár)

    • Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň
     • Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň

     • Deň Zeme slávia milióny ľudí z viac ako 14Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň - Obrázok 10 krajín sveta. Po celom svete sa pri tejto príležitosti konajú jarmoky, festivaly, pochody, súťaže, koncerty, upratovacie práce a iné aktivity na tisíckach miest. Deň Zeme sa stal najväčšou verejne organizovanou aktivitou Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň - Obrázok 2v histórii planéty. Tento deň vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a začal sa oslavovať 22. apríla 1970.

      Deň Zeme si pripomíname hlavne preto, aby sme si uvedomili, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je veľmi vzácna, obdivuhodná, ale veľmi krehká. Ani naša škola nie je výnimkou a učíme žiakov chrániť si životné prostredie nie len teraz ale aj pre Deň Zeme –prečo si pripomíname tento deň - Obrázok 3budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

      Študenti sa zapájajú do pracovných aktivít mesta ale nezabúdame ani na skrášľovanie okolia našej školy, čistenie, výsadbu drevín a úpravy školského areálu.

      „Človek nie je ešte dosť dokonalý a slušný, aby mohol žiť na niečom tak krásnom ako je zem.“

      (Karel Čapek)

      Inka Balážová

    • MÁGIA VEĽKEJ NOCI
     • MÁGIA VEĽKEJ NOCI

     • Sviatky Veľkej noci boli v predkresťanskom období takzvané solárne sviatky, ktoré vyjadrovali úctu k Slnku. Znamenali koniec zimy, ktorá symbolizovala chlad, tmu, niekedy aj hlad.

      V tradičnej kultúre je Veľká noc spájaná s príchodom jari. Magické úkony mali zabezpečiť hojnosť a zdravie ľudí i dobytka. Na jar všetko pučí novým životom a aktom šibania muži zdôrazňovali mágiu plodnosti žien. V minulosti by bola veľká hanba, keby niektorá dievčina nebola vyšibaná. Mládenec za šibačku dostal kraslice. Voda má podľa tradície očistný charakter a dotyk s čerstvou tečúcou vodou zaručoval omladnutie. Dievčatá sa polievali vodou zo studne alebo sa hádzali do potoka, aby si udržali zdravie, krásu a mladosť po celý rok.

      Viete, že.... vajíčka a zajačiky sú najuniverzálnejšie symboly Veľkej noci po celom svete?

      Inka Balážová

      (Zdroj: praktickáslovenka.zenskyweb.sk)

     • Aj regionálne dejiny sú súčasťou hodín dejepisu.

     • Viete, kto je kampanológ?

      A viete, že ani nemusíte „gúgliť“, stačí zájsť na radnicu mesta Lučenec.

      Chcete sa dozvedieť ešte viac?

      Stačí sa opýtať Janky Bodorovej a dostanete všetky závažné informácie na profesionálnej úrovni. Okrem toho určite zistíte, že naše mesto už zažilo nejedno historické zemetrasenie.

      Študenti I.A triedy sa 12.4.2017 v rámci historickej prechádzky po Lučenci oboznámili s regionálnymi dejinami a prezreli si aj interiér zrekonštruovanej radnice a synagógy. Odborný výklad pani Janky Bodorovej zabodoval hádam najviac, a tak cesta späť do školy sa niesla v duchu odbornej debaty nielen o minulosti, o Lučenci, ale aj o tom, že poznať dejiny svojho mesta patrí naozaj k všeobecnému vzdelaniu.

      Ďakujeme.

      PhDr. Olívia Sojková

    • 39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti
     • 39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti

     • V piatok 7. apríla 2017 sa v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene uskutočnilo Krajské kolo prehliadky prác SOČ, na ktorom nechýbali ani žiaci našej školy.

      SPŠ stavebnú Oskara Winklera v Lučenci na tejto významnej mimoškolsk39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti - Obrázok 1ej činnosti žiakov stredných škôl mohli reprezentovať žiaci, ktorí boli úspešnými riešiteľmi školského kola SOČ. Práce našich žiakov bojovali až v troch súťažných odboroch a napriek silnej konkurencii bola žatva naozaj bohatá.

      Súťažná prác39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti - Obrázok 2a žiaka IV.A triedy Mareka Ilenčíka s názvom Cenová mapa bytov na Slovensku v súťažnom odbore 05 – Životné prostredie, geografia, geológia vyhrala svoju kategóriu a priniesla pre našu školu krásne 1. miesto.

      Že v tomto súťažnom odbore triumfovali naši žiaci, svedčí aj umiestnenie žiačky IV.A triedy Daniely Kručkovej s prácou Cyklotrasy v okol39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti - Obrázok 3í Rimavskej Soboty, ktorá sa umiestnila na 2. mieste.

      V súťažnom odbore 10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia, aj napriek tvrdej konkurencii žiačka IV.A triedy Alžbeta Čajková (IV.A) s prácou Zameranie a spracovanie základnej geodetickej dokumentácie historickej 39. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti - Obrázok 439. ročník Krajskej prehliadky prác Stredoškolskej odbornej činnosti - Obrázok 5budovy kúrie v Hrnčiarskej Vsi, sa mohla tešiť z veľmi pekného 3. miesta.

      Žiačke Petre Bernátovej (IV.A) s prácou Rekonštrukcia kaštieľa v Podrečanoch a žiakovi Alexandrovi Jacsovi (I.A) s prácou Rímske légie sa na prvých troch miestach umiestniť síce nepodarilo, ale bojovali veľmi statočne a zato im patrí pochvala tiež.

      Žiaci Marek IlenčíkDaniela Kručková si svojim umiestnením vybojovali postup na Celoštátnu prehliadku prác SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 25.-28. apríla 2017 v Banskej Bystrici. Dúfame, že aj na tejto prehliadke budú naši žiaci úspešní a prinesú ocenenie tak, ako sa to po minulé roky podarilo študentom našej školy.

      Na záver našim oceneným žiakom srdečne blahoželáme!

      Angela Fajdová

      metodik SOČ

    • Dobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici)
     • Dobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici)

     • Cesta vlakom je dnes už pre mnohých dobrodružstvom, zvlášť, aDobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici) - Obrázok 1k je 85 km jazdy spestrených niekoľkými presunmi celého mužstva a dvoch dievčat z jedného nástupišťa na druhé započítajúc do toho aj všetky meškania prípojov.

      Dobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici) - Obrázok 2Cieľová stanica: Banská Bystrica.

      Toto mesto je srdcom Slovenska a často bolo aj srdcom slovenských dejín, naposledy počas Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945. Dnes pripomína tieto udalosti jedinečný pamätníDobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici) - Obrázok 3k, architektonický skvost a dominanta mesta. Práve tu sa zhromažďujú všetky dokumenty a exponáty z tohto pre náš národ významného obdobia a práve v tomto prostredí sme mali možnosť absolvovať náročný vzdelávací program o SNP.

      Poznať vlastné dejiny, vedieť sa orientovať v spleti rozličných informácií a pochopiť historické súvislosti je nevyhnutnosťou pre vzdelaného človeka. Poučenie býva totiž niekedy dosť drahé a v tomto prípade aj vykúpené krvou. Odkaz hrdinstva obyčajných ľudí, ktorí žili len pár kilometrov od nás a len pár rokov dozadu je jednoznačný: Nezabudnúť!

      Dobrodružné putovanie za poznaním. (Odborná historická prednáška v Múzeu SNP v Banskej Bystrici) - Obrázok 4

      Touto cestou by som sa rada poďakovala všetkým našim prvákom za vzorné správanie a reprezentáciu SPŠ stavebnej O. Winklera v Lučenci a kolegom Mgr. Inke Balážovej a Ing. Pavlovi Fodorovi za ochotu a trpezlivosť.

      Olívia Sojková